از ورزش اسپوکس چه می دانید؟

به گزارش اسلیم فا، رئیس کمیته اسپوکس استان یزد گفت: رشته ورزشـی اسپـوکس، یک ورزش رزمی باستانی، جامع و نشات گرفته از کلیه هنرهای رزمی است.

از ورزش اسپوکس چه می دانید؟

حمیدرضا پویافر رئیس کمیته اسپوکس استان یزد در گفت و گو باخبرنگار از ، گفت: ورزش اسپوکس به معنی قوی ترین و باهوش ترین و سریع ترین است و در دو بخش فرم و مبارزه برگزار می شود.

او با بیان اینکه جنس شمشیر اسپوکس از فوم است، اضافه نمود: سلاح های مورد استفاده در این ورزش برگرفته شده از ایران باستان و دوره هخامنشیان و ساسانیان است.

پویافر بنیان گذار اسپوکس در ایران را محمد رضا هاشم پور دانست، گفت: این ورزش کاملا ایرانی برگفته شده از ایران باستان است و سال 95 به طور رسمی در ایران آغاز شد و از همان سال وارد استان یزد شد.

رئیس کمیته اسپوکس استان یزد بیان کرد: مزیت این رشته ورزشی سرعت و قدرت هماهنگی عصب و عضله است بدین صورت که فرد علاوه بر چابکی و قدرت باید توانایی جاخالی دادن در زمان حمله حریف را داشته باشد که این نیاز به هماهنگی عصب و عضله دارد.

او ادامه داد: این ورزش به گونه ای طراحی شده که طیف وسعیی از جامعه به خصوص معلولان و بانوان و بچه ها و نوجوانان را در برمی گیرد.

پویافر با بیان اینکه از استان یزد 12 نفر به اردو تیم ملی دعوت شدند، اضافه نمود: یزد در این سه سال عملکرد خیره کننده ای در این ورزش داشته و پیروز به کسب 26 عنوان قهرمانی در کشور شده است.

رئیس کمیته اسپوکس استان یزد در پایان اظهارداشت: این ورزش زیر نظر هیئت انجمن های ورزشی است که در یزد به خوبی مورد حمایت قرار گرفته است.

غ

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 18 مهر 1399 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1248

به "از ورزش اسپوکس چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از ورزش اسپوکس چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید