استفاده از نخستین اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) در صنعت خودروی کشور

به گزارش اسلیم فا، گروه صنعتی ایران خودرو برای نخستین بار اقدام به انتشار اوراق گام به عنوان یکی از ابزار های تامین مالی و سرمایه در گردش تولید کرده است؛ این روش سبب صرفه جویی و کاهش هزینه تامین مالی در زنجیره تامین خواهد شد.

استفاده از نخستین اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) در صنعت خودروی کشور

به گزارش ایکوپرس، معاون مالی گروه صنعتی ایران خودرو، با اعلام این خبر گفت: این خودروساز با دریافت مجوز های لازم از بانک مرکزی، اقدام به انتشار اوراق گام کرده تا از این طریق ضمن تنوع بخشی به روش های تامین سرمایه در گردش برای تولید، زمینه تامین مالی شرکت های قطعه ساز و سازندگان را فراهم کند

جمال جلیل پور، اوراق گام را ابزاری بازار محور با قابلیت نقل و انتقال در بازار های پول و سرمایه دانست و گفت: این روش ساز و کاری فراگیر برای تامین مالی واحد های تولیدی کوچک و بزرگ است.

وی افزود: با استفاده از اوراق گام، تولیدکنندگان براساس فاکتور های خرید مواد اولیه، درخواست خود مبنی بر صدور گواهی اعتبار در سر رسید معین را به بانک عامل ارایه و آن را به بنگاه فروشنده مواد اولیه تحویل خواهند داد.

دارنده این گواهی نامه می تواند تا زمان سررسید، آن را نزد خود نگه داری کرده و یا به فروشنده دیگری منتقل کند. امکان تنزیل گواهی نامه در بازار سرمایه نیز پس از گذشت یک ششم از عمر اوراق، وجود دارد.

جلیل پور با بیان این که این طرح با همکاری بانک صادرات، تجارت و پارسیان به اجرا گذاشته شده، گفت: با دریافت مجوز های لازم در سال گذشته، در فاز نخست، هزار میلیارد تومان از این اوراق برای تامین بخشی از منابع خطوط تولیدی ایران خودرو و به نقع تامین کنندگان قطعات صادر شده است.

معاون مالی گروه صنعتی ایران خودرو با بیان این که تا به امروز دو هزار 170 میلیارد تومان اوراق گام منتشر شده، گفت: در راستای حمایت بیشتر از تولید زنجیره تامین و رفع موانع، در سال جاری شش هزار میلیارد تومان اوراق منتشر و در اختیار واحد های تولیدی قرار خواهد گرفت.

منبع: فرارو
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1692

به "استفاده از نخستین اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) در صنعت خودروی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از نخستین اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) در صنعت خودروی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید