ایران ضمن محکومیت بیانیه 3 کشور اروپایی ورود به مذاکرات درباره برنامه موشکی و دفاعی را قویاً رد کرد

به گزارش اسلیم فا، وزارت امور خارجه در بیانیه ای متهم سازی سفارشی دولت ها با اهداف سیاسی و به دور از واقعیات میدانی را روندی خطرناک خواند و ورود به مذاکرات درباره برنامه موشکی و دفاعی ایران را قویاً رد کرد.

ایران ضمن محکومیت بیانیه 3 کشور اروپایی ورود به مذاکرات درباره برنامه موشکی و دفاعی را قویاً رد کرد

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه سیاست خارجی اسلیم فا، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در رد و محکومیت بیانیه سران سه کشور اروپایی بیانیه ای به شرح زیر صادر کرد.

جمهوری اسلامی ایران ضمن محکومیت شدید و رد ادعای غیرمسؤولانه روسای سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان در ارتباط با حمله نیروهای مسلح دولت یمن به تاسیسات سعودی، تاکید می نماید وارد آوردن اتهام مسؤولیت به یک دولت ثالث در خصوص حمله ای که در جریان یک جنگ تمام عیار میان طرف سعودی و یمنی اجرا شده و طرف یمنی رسما انجام آن را بر عهده گرفته است، به خودی خود یک اقدام تحریک آمیز و شدیدا مخرب است؛ چه رسد به اینکه این اقدام پیش از هرگونه تحقیقات و بدون ارائه هرگونه دلیل و مدرک و صرفا بر اساس این استدلال مضحک انجام شده باشد که شرح محتمل دیگری وجود ندارد.

این گونه اظهارات و اقدامات مخرب تنها به تشدید آتش ویرانگر جنگ یمن و احتمال فراگیرتر شدن آن منجر خواهد شد. متهم سازی سفارشی دولت ها با اهداف سیاسی و به دور از واقعیات میدانی در کنار سایر سیاست های حمایتگرانه نسبت به رژیم کودک کش عربستان سعودی به ویژه به وسیله صادرات انبوه تسلیحات به این کشور، یک روند خطرناک است و مسؤولیت تبعات آن بر صلح و ثبات منطقه ای، بر عهده سه کشور صادر نماینده این بیانیه خواهد بود.

همچنین موارد قید شده در این بیانیه در خصوص برجام و لزوم مذاکره مجدد پیرامون برنامه هسته ای ایران که به شکلی صریح تر و خطرناک تر در اظهارات آقای بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس مطرح شده است، نقض صریح متن و روح برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد است. توافق هسته ای ایران و 1+5 همانگونه که در عنوان آن نیز قید شده است، توافقی جامع است که به عنوان راه حلی نهایی برای بحران ساختگی در خصوص برنامه هسته ای ایران مذاکره و نهایی شده است. زمانبندی های صریح و دقیق موجود در برجام شاهد دیگری برای این امر است. کشورهای طرف برجام در این سند که تایید اجماعی شورای امنیت را نیز دارد، تصریح نموده اند که پس از دوره پیش بینی شده در برجام، با برنامه هسته ای ایران همانند هر کشور دیگر عضو NPT رفتار خواهد شد و جمهوری اسلامی ایران هیچ چیز فراتر از این را نخواهد پذیرفت.

جمهوری اسلامی ایران مجددا تصریح می نماید که برنامه موشکی و دفاعی ایران، براساس توان بومی، مبتنی بر سیاست بازدارندگی و متوازن با تهدیدات موجود بوده و اقدامات در خصوص توسعه آن کاملاً مسئولانه و منطبق با قوانین و مقررات بین ا لمللی است. موضوع آزمایش های موشکی ایران در قالب برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت حل و فصل شده و این امر نیز به کرات مورد تصریح مقامات طرف های مذاکراتی قرار گرفته است؛ از جمله در اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا که -البته در انتقاد از برجام- صراحتا اذعان داشت آزمایش های موشکی بالستیک ایران مجاز است. ایران هرگونه ورود به مذاکرات در خصوص این موضوعات را قویاً رد می نماید.

جمهوری اسلامی ایران مکرراً بر لزوم مشارکت کشورهای منطقه در مصاحبه و تعاملات برای ایجاد سازوکارهایی جهت ارتقا صلح و امنیت در منطقه و انتها بخشیدن به بحران یمن تاکید نموده و با حداکثر نگرانی نسبت به فجایع انسانی که این جنگ برای مردم یمن به همراه داشته، مجدداً آمادگی خود را برای این امر اعلام می دارد.

به گزارش فارس، سران سه کشور اروپایی عضو برجام (آلمان، فرانسه و انگلیس) در بیانیه ای آن هم در حاشیه هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل با این ادعا که همچنان از توافق هسته ای سال 2015 حمایت می نمایند، از ایران خواستند تا به اجرای کامل تعهدات برجامی خود بازگشته و خاطرنشان کردند: زمان آن فرا رسیده که ایران چارچوب مذاکرات طولانی مدت درباره برنامه هسته ای، موضوعات امنیت منطقه ای که شامل برنامه های موشکی اش می گردد را بپذیرد.

این سه کشور تنها به این مورد بسنده ننموده و در ادعایی بی پایه و اساس مدعی دخالت ایران در حمله به تأسیسات نفتی آرامکو عربستان شده و ایران را مسؤول حمله به این تأسیسات خوانده و عنوان کردند: این حملات ضرورت دیپلماسی برای کاهش تنش ها با تعامل تمامی طرف ها را نشان می دهد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 آبان 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 471

به "ایران ضمن محکومیت بیانیه 3 کشور اروپایی ورود به مذاکرات درباره برنامه موشکی و دفاعی را قویاً رد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران ضمن محکومیت بیانیه 3 کشور اروپایی ورود به مذاکرات درباره برنامه موشکی و دفاعی را قویاً رد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید