تخریب سقف یکی از سراهای بازار اراک؛ از شایعه تا واقعیت

بازار اراک و خطراتی که آن را تهدید می نماید، همیشه مورد بحث بوده و همین موضوع باعث شده است، میراث فرهنگی بنا به ضرورت اقدام به مرمت بخشی از بازار و بام آن کند. البته سال گذشته رسما کار تحقیقاتی روی بازار شروع شد، اما به تازگی تصاویری از شرایط سرای نبی زاده بازار اراک در فضای مجازی منتشر شد که گویای تخریب کامل سقف سرا بود.

تخریب سقف یکی از سراهای بازار اراک؛ از شایعه تا واقعیت

جهت دریافت اجرای روف گاردن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، مسئول اجرایی هیات امنای بازار اراک در این باره گفت: سال گذشته و در زمان حضور مدیرکل سابق میراث فرهنگی استان مرکزی مرمت بام راسته بازار و بخشی از سراها شروع شد، اما به دلیل اینکه کار توسط پیمانکار و عوامل اجرایی از حداقل استانداردهای لازم برخورد نبود، بام و سراهای مرمت شده مجددا به مشکل برخوردند.

علیرضا عسگری با اشاره به بازندگی شدید بهار سال جاری که در بعضی از نقاط شرایط بحرانی را برای بازار ایجاد کرد، اضافه کرد: شهردار اراک که در بهار سال جاری اولین روزهای کاری خود را پشت سر می گذاشت قول مساعدت و اختصاص منابع مالی از بودجه شهرداری به مرمت بام بازار داد و مدیرکل جدید میراث فرهنگی نیز که سابقه اجرایی پیروز و تحصیلات مرتبط در این حوزه دارد، رایزنی برای تسهیل کار مرمت بازار اراک را شروع کرد.

وی گفت: بر این اساس یک پیمانکار برای انجام کار مرمت بازار انتخاب شد و نقاط حادثه خیز با توجه به کار کارشناسی اجرا شده در سراها و کاروانسراهای بازار شناسایی شد، بر اساس این رصد، یکی از پرخطرترین سراها به لحاظ شرایط بام، پی و ستون ها سرای نبی زاده بود که سال گذشته برای رعایت نکات ایمنی و جلوگیری از بروز حوادث داربست گذاری شد.

عسگری توضیح داد: برای یاری به تسهیل و تسریع در فرایند مرمت این سرا اعضای هیات امنای بازار با کسبه مذاکره کردند تا سراها را به صورت دوره ای تعطیل نمایند و با وجود همه مسائل مالی و تنگناهای مالی، 15 واحد تجاری موجود در دالان این سرا که عمدتا مغازه های پوشاک هستند با جمع آوری تاسیسات، درب های شیشه ای، کولر گازی و دوربین مدار بسته و ... مغازه ها را تعطیل و کارگاه ها رادر اختیار میراث فرهنگی قرار دادند تا کار مرمت شروع گردد.

وی با بیان اینکه از زمان تخریب تا به امروز کمتر از یک ماه است که پیمانکار کار خود را شروع نموده است، البته وقفه ای کوتاه به دلیل بروز بعضی از مسائل اداری مانع ادامه کار شد که به سرعت حل شد و در حال حاضر پیمانکار مشغول کار است، آواربرداری اجرا شده و تصاویر منتشر شده در فضای مجازی در واقع تصاویر روزهای اولیه این سراست.

مسئول اجرایی هیات امنای بازار اراک با اشاره به اینکه به دلیل ماهیت تجاری و مالی بازار امکان تخلیه نخاله های ساختمانی در طول روز وجود نداشت به همین دلیل کار در شب انجام شد، اضافه کرد: به محض اینکه مسائل فنی ستون های سرا برطرف گردد کار داربست گذاری و تخته گذاری انجام می گردد و با این اقدام مجددا فعالیت مالی سرا از سر گرفته می گردد و پیمانکار ادامه کار مرمت را دنبال می نماید.

وی عمده مشکل بازار را در دو بخش بام و سراها و کاروانسراها بیان نمود و اضافه کرد: در سراها کار مرمت بسیار بیشتر است چراکه اقدامات قبلی مقطعی بوده است و ضروری است که کار مرمت فعلی دقیق انجام گردد تا ضمن انجام کاری ماندگار، از اتلاف بودجه و دوباره کاری پرهیز گردد، مسلما این کار زمانبر خواهد بود، اما باید اقدامی ماندگار انجام گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 بهمن 1398 بروزرسانی: 11 بهمن 1398 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 712

به "تخریب سقف یکی از سراهای بازار اراک؛ از شایعه تا واقعیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخریب سقف یکی از سراهای بازار اراک؛ از شایعه تا واقعیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید