جزئیات مالیات ستانی از خانه های خالی

به گزارش اسلیم فا، از نوزدهم فروردین باید تمامی مالکان خانه اطلاعات مربوط به املاک خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت نمایند که شرایط سکونت آنها از نظر خالی یا دارای سکنه بودن برای اعمال مالیات معین گردد. در این زمینه صاحبخانه ها باید با شرایط، شمولیت، معافیت و چگونگی محاسبه مالیات بر خانه های خالی آشنا شوند.

جزئیات مالیات ستانی از خانه های خالی

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

طبق ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از 100 هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان به عنوان واحد خالی شناسایی شوند، از سال دوم به بعد مشمول مالیات معادل مالیات بر اجاره به توضیح زیر خواهند شد:

سال دوم- معادل یک دوم مالیات متعلقه

سال سوم- معادل مالیات متعلقه

سال چهارم و به بعد- معادل یک و نیم (1.5) برابر مالیات متعلقه

در این راستا، وزارت راه و شهرسازی برای شناسایی واحدهای خاالی سامانه املاک و اسکان که اطلاعات واحدهای مسکونی کشور در آن درج می گردد را از بهمن ماه 1398 رونمایی و مردادماه 1399 اجرایی کرد و به این سامانه وظیفه دیگری هم علاوه بر شناسایی خانه های خالی محول شد که شناسایی محل سکونت خانوار است و طبق قانون هر خانواری می تواند یک اقامتگاه دائمی در شهر محل سکونت و یک اقامتگاه فرعی در شهری غیر از محل سکونت داشته باشد که این موارد مشمول مالیات نمی شوند اما مازاد بر آن اگر هر واحدی داشته باشد مشمول مالیات می گردد.

همچنین، اگر این افراد واحدهای بیشتری داشته باشند اما خالی نباشند مشمول مالیات نخواهد شد.

از آنجا که در سال گذشته سامانه های مرتبط برای اخذ مالیات از خانه های خالی آماده شد، طبق اعلام رئیس کل سازمان امور مالیاتی نخستین مالیات از خانه های خالی در مرداد سال جاری و به اندازه نصف ارزش اجاره ماهانه آن دریافت خواهد شد.

طبق آخرین آمار تا به امروز 300 هزار واحد مسکونی برای اخذ مالیات خانه های خالی به سازمان امور مالیاتی معرفی شده که براساس قانون 54 مکرر که بخشی از قانون مالیات های مستقیم است، همه خانوارها اعم از شهری، روستایی، مالک و مستاجر، مکلف هستند اطلاعات سکونتی خود را در سامانه املاک و اسکان ظرف دو ماه ثبت نمایند.

شروع ثبت اطلاعات ملک در سامانه املاک و اسکان از فردا

در این زمینه، بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، تمامی مردم باید از روز پنجشنبه (19 فروردین 1400) نسبت به ثبت املاک تحت تملک خود در سامانه املاک و اسکان به نشانی amlak.mrud.ir اقدام نمایند.

بنابراین، از فردا تمامی مالکان باید اطلاعات مربوط به املاک خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت نمایند که شرایط سکونت آنها از نظر خالی یا دارای سکنه بودن برای اعمال مالیات تعیین گردد؛ در این بین ضروری است تا با جزئیات اخذ مالیات از خانه های خالی آشنا شوید.

بر اساس قانون مالیات های مستقیم، هر واحد مسکونی در شهرهای بالای 100 هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور، در هر سال مالیاتی در مجموع بیش از 120 روز ساکن یا کاربر نداشته باشد، به عنوان خانه خالی شناسایی شده و مشمول مالیات می گردد.

خانه های خالی شهرهای کوچک و روستاها مشمول مالیات نمی گردد

همچنین، مالک دو واحد مسکونی در شهر محل سکونت خود، مالک بیش از دو واحد مسکونی و اگر یک یا چند واحد بیش از 120 روز خالی باشد، جز مشمولان این نوع مالیات هستند اما مالک دو واحد مسکونی؛ یکی در شهر محل سکونت و یکی در شهر یا روستایی دیگر از این مالیات معاف هستند.

علاوه براین، خانه های واقع در شهرهای کمتر از 100 هزار نفر جمعیت و روستاها مشمول مالیات نخواهد شد اما باید در سامانه ثبت شوند.

از سوی دیگر، میزان مالیات برای خانه های خالی اشخاص حقیقی در سال های اول، دوم و سوم به ترتیب 6، 12 و 18 برابر است و جرائم مالیاتی برای خانه های خالی اشخاص حقوقی و دستگاه های دولتی دو برابر مالیات اشخاص حقیقی است به گونه ای مالیات این افراد در سال های اول، دوم و سوم به تربیت معادل 12، 24 و 36 برابر ارزش اجاره واحد محاسبه می گردد.

برای روشن شدن چگونگی محاسبه مالیات خانه های خالی بحث را با یک مثال به سرانجام می بریم، به این صورت که اگر یک واحد مسکونی با ودیعه 50 میلیون تومان و اجاره ماهیانه دو میلیون تومان بیش از چهار ماه خالی بماند در سال اول مشمول 33 میلیون و 600 هزار تومان جریمه می گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 11 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1653

به "جزئیات مالیات ستانی از خانه های خالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات مالیات ستانی از خانه های خالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید