جنبش اسلام گرای النهضه تونس در صدر انتخابات

به گزارش اسلیم فا، هیئت عالی مستقل انتخابات تونس با انتشار نتایج رسمی انتخابات اعلام کرد، حزب النهضه در صدر نتایج انتخابات پارلمانی اخیر این کشور قرار گرفت.

جنبش اسلام گرای النهضه تونس در صدر انتخابات

به نوشته روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم، طبق اعلام هیئت عالی مستقل انتخابات تونس، حزب النهضه در میان فراکسیون های موجود در مجلس این کشور با کسب 52 کرسی از مجموع 217 کرسی در جایگاه اول قرار گرفته و حزب قلب تونس به ریاست نبیل القروی با کسب 38 کرسی از مجموع 217 کرسی دوم شد.

پس از آنها نیز حزب جریان دموکراتیک (دموکراتیک اجتماعی) با کسب 22 کرسی در جایگاه سوم قرار گرفت این در حالی است که محمد عبو نال، رئیس این حزب در دور اول انتخابات ریاست جمهوری 3.6 درصد آرا را به دست آورد. به این ترتیب این حزب پیشرفت چشمگیری نسبت به انتخابات سال 2014 داشت که در آن تنها سه کرسی را به دست آورده بود.

پس از آن ائتلاف محافظه کار کرامت 12 کرسی، حزب مشروطه آزاد 17 کرسی، جنبش ملی مردم 16 کرسی، زنده باد تونس (تحیا تونس) به ریاست یوسف الشاهد، نخست وزیر این کشور 14 کرسی، مآغاز تونس چهار کرسی، اتحاد شعبی و حزب البدیل هر کدام سه کرسی در حالیکه لیست های مستقل 26 کرسی به دست آوردند. حزب ندای تونس، پیروز انتخابات سال 2014 یک کرسی را به دست آورد.

هیئت انتخابات تصمیم گرفت از حزب محافظه کار الرحمه در استان بن عروس و جمعیت عیش تونسی در مرکز رای گیری در کشور فرانسه هر کدام یک کرسی حذف شود.

نبیل بفون، رئیس این هیئت در کنفرانسی مطبوعاتی علت حذف این دو کرسی را نقض قانون تبلیغات سیاسی دانست و گفت: الحسین الجزیری، رئیس لیست الرحمه مدعی شد کرسی های مجلس نزدیک به 1.7 میلیون دلار فروخته شدند.

سلیم الخراط از سازمان بوصله گفت: با وجود این آرا پراکنده، صحبت از پیروزی حزب های رقیب سخت است.

سلیم بن عبدالسلم، نماینده سابق و نویسنده سیاسی تونسی گفت: با فضای سیاسی در آستانه انفجاری روبرو هستیم که از کمی ثبات هم برخوردار است، برخی حزب هایی که در گذشته نقش مهمی را ایفا کردند همانند ندای تونس بسیار ضعیف شدند و حزب های دیگر نیز به شکل کامل کم رنگ شدند.

به این ترتیب حزب النهضه باید به دنبال ائتلاف با دیگر احزاب باشد چه حزب هایی که رویکرد سیاسی مشترکی با آنها دارند و چه آنهایی که رویکرد سیاسی متفاوتی دارند.

الخراط اضافه کرد: آغاز انتخابات زودهنگام به نفع هیچ یک از حزب ها نیست.

نتایج هیئت انتخابات نظرسنجی های منتشر شده درباره پیشتازی النهضه را تایید کردند.

به گفته کارشناسان، انتخابات مجلسی تونس تحت تاثیر نتایج دور اول انتخابات ریاست جمهوری این کشور قرار گرفت، در دور اول دو کاندیدای خارج از نظام حاکم یعنی قیس سعید، استاد قانون اساسی و نبیل القروی، تاجر تونسی پیروز شده و به دور دوم انتخابات راه یافتند.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تونس یکشنبه آینده برگزار خواهد شد.

در این میان حزب قلب تونس به ریاست نبیل القروی خواستار تاخیر یک هفته ای برگزاری دور دوم شد.

حاتم الملیکی، سخنگوی این حزب امروز (پنج شنبه) گفت: حزب از هیئت عالی مستقل انتخابات درخواست کرد دور دوم انتخابات را یک هفته به تاخیر بیندازد تا القروی هم بتواند در تبلیغات انتخاباتی شرکت کند.الملیکی پس از آزادی القروی گفت: تونس امروز پس از آزادی القروی وارد مرحله جدیدی در روند سیاسی خود شد.

وی اضافه کرد: بسیاری از تونسی ها از عدم آزادی القروی برای سرنوشت دموکراتیک و انتخاباتی خود نگران بودند و این آزادی به منزله پیروزی راهی است که تونس در آن قدم گذاشته است.

میزان مشارکت مردم تونس در انتخابات مجلسی این کشور با انصراف جوانان به 41.3 درصد رسید.

،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 28 آبان 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 544

به "جنبش اسلام گرای النهضه تونس در صدر انتخابات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنبش اسلام گرای النهضه تونس در صدر انتخابات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید