دهقانی فیروزآبادی: مردم دیگر دانشگاه ها را نمی خواهند

به گزارش اسلیم فا، معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد گفت: مردم دیگر دانشگاه را نمی خواهند مخصوصا حوزه فنی مهندسی و علوم انسانی و شاهد آن خالی بودن جایگاه های دانشگاه های حتی دولتی در این حوزه هاست.

دهقانی فیروزآبادی: مردم دیگر دانشگاه ها را نمی خواهند

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی امروز ششم اسفند ماه 99 در جلسه با مدیران واحد تهران شمال که با حضور وحید ضرغامی قائم مقام معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه، عبداله محمدی مدیر کل آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی دانشگاه آزاد، صدری مهر مدیرکل اداره تجاری سازی و پارک علم و فناوری، شفاعتی مدیر رصد و تحلیل فناوری، حمیدرضا خالدی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال و برخی مدیران این واحد دانشگاهی، دانشگاه آزاد اسلامی را به هواپیمایی تشبیه کرد که در انتهای باند قرار گرفته، یا از باند بلند می گردد یا از بین می رود.

وی با بیان اینکه مردم دیگر دانشگاه را نمی خواهند مخصوصا حوزه فنی مهندسی و علوم انسانی و شاهد آن خالی بودن جایگاه های دانشگاه های حتی دولتی در این حوزه ها است، اظهار کرد: دانشگاه ها دیگر کار نمی نمایند و مشتری زمانی که سیستم را نخواهد آن سیستم مضمحل می گردد. این در حالی است که دانشگاه دولتی به نفت متصل است و این اضمحلال را کمتر درک می نماید، اما دانشگاه آزاد با توجه به اینکه از این مهم بی بهره است کاملا به شرایط مذکور آشنایی دارد.

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه ادامه داد: با تداوم این شرایط در ده سال آینده از دانشگاه ها تنها بنا های یادبود خواهد بود. جهان در حال پارادایم شیفت هست. معتقدم دانشگاه نه کارخانه، نه هلدینگ و نه خط فراوری است.

دهقانی فیروزآبادی توضیح داد: دانشگاه کارخانه انسان سازی است و قبلا برای دولت، صنعت و شرکت های عظیم انسان تربیت شده، اما امروز این بازار پر شده و دیگر دانشگاه کار نمی نماید. زمانی مردم برای حضور فرزندان در دانشگاه سرمایه گذاری می کردند، اما امروز این رویه تغییر نموده چرا که پی برده اند که درس و مدرک فایده ای ندارد.

رئیس شبکه پژوهشی و آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی توضیح داد: اگر مردم احساس نمایند که فرزندشان را به دانشگاه آزاد می فرستند و آن ها تبدیل به کارآفرین می شوند، حتما حاضرند دو برابر شهریه امروز نیز پرداخت نمایند.

وی با تشریح فرایند حرکتی دانشگاه آزاد توضیح داد: دانشگاه نسل یک و در مقطع کارشناسی آدم دیوان سالار تربیت می کرد و در دهه 60 کسانی که حتی ترم شش و هفت بودند به راحتی استخدام دولت و شرکت ها می شدند. اما در دوره بعد متقاضی کارشناسی ارشد و دکترا شدند. این مقاطع اضافه شد تا دانشگاه همچنان جذاب تر باشد، اما الان دیگر ساختمان دانشگاه آزاد کار نمی نماید.

دهقانی فیروزآبادی اضافه کرد: ما می خواهیم دانشگاه آزاد را تبدیل به دانشگاه کارآفرین و حل مساله کنیم تا مردم فرزندان خود را به سوی دانشگاه آزاد سوق دهند. در این جهت برخی واحد ها متاسفانه از بین خواهند رفت، برخی از واحد ها به همت مدیران بالا خواهند آمد و برخی دیگر از واحد هایی که در اوج هستند افت خواهند کرد. در مجموع این دانشگاه در نسل سوم و چهارم می تواند اول باشد.

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه در ادامه سخنان خود بر ایجاد اکوسیستم فناوری با هدف بهره مندی اساتید و دانشجویان تاکید نمود و اضافه کرد: گاهی اوقات هزینه های اصلاح از ساخت مجدد آن خسته نمایندتر و پرهزینه تر است. معماری دانشگاه آزاد بر اساس آموزش بوده و طوری بسته شده که نمی توان آن را تکان داد. بر همین اساس باید دو کار انجام داد؛ یکی اصلاح زیرساخت های موجود تا حد امکان و دو ایجاد زیرساخت های جدید. براین اساس چهار ریل در معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد تعبیه نموده ایم. ریل سرای نوآوری، آزمایشگاه مرکزی، ارتباط با صنعت و حمایت از فعالیت های فناورانه اعضای هیات علمی.

وی در سرانجام سخنان خود طراحی یک سیستم بر مبنای تقوای انسان ها را باعث شکست قطعی دانست و اضافه کرد: طراحی یک سیستم بر مبنای منافع مشروع و قانونی افراد متضمن توفیق خواهد بود و در این شرایط اگر ادم باتقوا وارد این سیستم گردد قطعا شرایط بهتری رقم خواهد خورد.

گفتنی است، در این جلسه خالدی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال نیز به اقدامات و ظرفیت های این واحد دانشگاهی پرداخت و در ادامه نیز مدیران این واحد دانشگاهی به ارائه نظرات خود پرداختند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1573

به "دهقانی فیروزآبادی: مردم دیگر دانشگاه ها را نمی خواهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دهقانی فیروزآبادی: مردم دیگر دانشگاه ها را نمی خواهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید