سرمایش از کف چیست و آیا استفاده از آن شما را پشیمان نخواهد کرد؟

به گزارش اسلیم فا، سیستم های سرمایشی زیادی به منظور خنک سازی فضای ساختمان ها وجود دارد که همه آ ن ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. یکی از جالب ترین این روش ها، سرمایش از کف است که تا حدودی زیادی با گرمایش از کف شباهت دارد. سرمایش از کف عملکرد خاص خود را دارد و استفاده از این سیستم سرمایشی یک سری مزایا و معایبی می تواند به همراه داشته باشد که در این مطلب از ویکی ساختمون قصد داریم به آنالیز آن ها بپردازیم.

سرمایش از کف چیست و آیا استفاده از آن شما را پشیمان نخواهد کرد؟

سیستم سرمایش از کف چیست؟

سیستم سرمایش از کف، شباهت بسیار زیادی به سیستم گرمایش از کف نوع رطوبتی دارد. در سیستم های سرمایش از کف، ماده خنک نماینده که عمدتاً آب است به وسیله تجهیزات مربوطه که در خارج از ساختمان و در فضای باز قرا گرفته است، به وسیله مجاری و لوله هایی به کف ساختمان و فضای مورد نظر راهنمایی می گردد. به عبارتی انرژی سرمایشی به وسیله تماس و تشعشع جذب هوا و بدن افراد می گردد.

سیستم سرمایش از کف چگونه کار می نماید؟

نحوه عملکرد سیستم های سرمایش از کف نیز به این گونه است که آب به عنوان مایع خنک نماینده به طور دائم در حال گردش است. آب با عبور از کف ساختمان گرم می گردد و وقتی که دمای اتاق به یک مقدار معین از پیش معین شده برسد، ترموستات های تعبیه شده باعث به جریان افتادن دوباره آب می شوند و با وارد شدن به چیلر و خنک شدن، مجدداً وارد این سیستم می شوند. دمای این آب عمدتاً چیزی در حدود 5 تا 10 درجه سانتی گراد است و به این ترتیب می تواند در خنک سازی فضا به صورت یکسان کارایی بسیار خوبی داشته باشد.

چرا باید از این سیستم سرمایشی استفاده کنیم؟

سیستم های سرمایشی هر نوعی که باشند مسلماً نقاط قوت خود را خواهند داشت و این موضوع در خصوص سرمایش از کف نیز صادق است. به طور کلی موارد زیر را می توان از مهم ترین مزایا استفاده از سیستم سرمایش از کف در نظر گرفت.

 • اول از همه اینکه از نظر طراحی هیچ گونه تداخلی در معماری و طراحی داخلی خانه نخواهد داشت و به غیر از یک ترموستات و درجه تنظیم، هیچ وسیله اضافه دیگری از این سیستم در داخل ساختمان قرار نخواهد گرفت.
 • مورد دوم اینکه، این سیستم ها بر خلاف تقریباً همه سیستم های سرمایشی دیگر هیچ گونه جریان بادی را فراوری نمی نمایند و از این رو می تواند برای کسانی که به جریان باد حساسیت یا بیماری هایی همچون سینوزیت مزمن دارند، گزینه بسیار مناسبی باشد.
 • سیستم های سرمایش از کف با توجه به کارایی بالایی که دارند و همچنین اینکه استفاده از تجهیزات جانبی الکتریکی مانند فن و کویل در آن ها به حداقل رسیده است، ماندگاری و طول عمر خوبی دارند و از این لحاظ هم فزونی قابل توجهی نسبت به کولر های آبی و گازی دارند.
 • با استفاده از این سیستم سرمایشی دیگر احتیاج نیست که به فکر استفاده از یکی سیستم گرمایشی دیگر در فصل زمستان باشید. بعضی از مدل های جدید این سیستم ها امکان استفاده از هر دو سیستم سرمایشی و گرمایشی را برای کاربران فراهم نموده است.
 • از دیگر مزایا بالقوه این سیستم ها میزان صدای فراوری شده بسیار کم آن است که در واقع تقریباً هیچ صدایی فراوری نخواهد کرد و از این رو از آلودگی های صوتی در مجتمع های آپارتمانی بسیار کاهش خواهد داد.
 • خنک نمایندگی یکنواخت فضای مورد نظر از دیگر نقاط قوت این سیستم است که کمتر به آن توجه می گردد. در واقع سیستم هایی که با پرتاب باد کار می نمایند، همواره در یکنواخت کردن دمای اتاق مشکل دارند و این مشکل در این سیستم سرمایشی به طور کامل برطرف شده است.
 • اجرای سیستم های سرمایش از کف بر خلاف دیگر انواع سیستم های سرمایشی هیچ گونه محدودیتی از نظر مساحت و شکل فضای مورد نظر دارد. در واقع این سیستم را می توانید در کوچک ترین بخش خانه و ساختمان به کار ببرید. از طرفی هم شبکه لوله کشی این سیستم را می توانید به راحتی با هندسه کف ساختمان تطبیق دهید.

بیشتر بخوانید: بهترین سیستم سرمایشی برای خانه کدام است؟ از کولر آبی تا چیلر

معایب استفاده از سیستم سرمایش از کف

علی رغم تمامی مزایایی که در بالا در خصوص این نوع از سیستم های سرمایشی عنوان شد، استفاده از آن ها چندان هم بی مشکل و عیب نخواهد بود. موارد زیر اصلی ترین نقاط ضعف مطرح شده در رابطه با این سیستم سرمایشی هستند.

 • شاید مهم ترین نقطه ضعف آن برگرفته از مهم ترین ویژگی آن یعنی خنک سازی محیط به وسیله تشعشع باشد. با توجه به عدم وجود جریان باد در فضا دیگر خبری از جریان یافتن هوای تازه و تصفیه شده نخواهد بود که این موضوع می تواند برای محیط های شلوغ واقعاً مشکل بزرگی باشد.
 • از طرفی هم تعمیرات مربوط به تجهیزات قرار گرفته در فضای روباز هیچ وقت دردسر ساز نخواهد شد اما اگر خدایی ننموده سیستم لوله کشی دچار هر گونه نقص یا مسئله ای گردد، برای برطرف آن باید به طراحی داخلی خانه دست زد و متعاقباً هزینه زیادی هم متحمل خواهید شد.
 • از دیگر معایب این سیستم سرمایشی می تواند تماس مستقیم با سطح سرد شده یا همان کف ساختمان باشد. بسیاری از افراد به دلیل بیماری های مزمن مانند آرتروز قادر نخواهند بود که با سطوح سرد تماس داشته باشند. از این رو برای این دسته از افراد اصلاً گزینه مناسبی نخواهد بود.
 • هزینه و زمان مورد احتیاج برای اجرای سیستم های سرمایش از کف در آغاز کار در مقایسه با دیگر سیستم های سرمایش بالاتر است.
 • نکته آخر اینکه استفاده از این سیستم سرمایشی در فضاهای کاملاً عایق شده آن کارایی لازم را خواهد داشت و عدم عایق بندی مناسب ساختمان به شدت از بهره وری این سیستم می کاهد.

بیشتر بخوانید: داکت اسپلیت چیست ؟ ساختار و نحوه کار آن!

سیستم سرمایش از کف خوب است یا بد؟

برای اینکه بتوان به این پرسش پاسخ داد باید شرایط زیادی را در نظر گرفت. سن و شرایط جسمانی افرادی که تحت تاثیر این سیستم قرار می گیرند، بودجه ای که در اختیار دارید و تعداد کاربرانی که در آن واحد در یک فضای معین قرار می گیرند از جمله فاکتورهایی هستند که بر خوب یا بد بودن این سیستم تاثیر می گذارد. قبل از تصمیم به استفاده از این سیستم سرمایشی حتماً تمامی شرایط خود و تمامی افراد را مد نظر قرار دهید.

سخن آخر

سیستم سرمایش از کف از جمله سیستم های با کارایی بالا در واحد های ساختمانی است. در این سیستم از یک شبکه لوله کشی شده زیر کف و برقراری جریان آب خنک شده استفاده می گردد. استفاده از این سیستم سرمایشی با یک سری مزایا و معایب همراه است که در بالا به آن ها پرداخته شد.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 24 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1135

به "سرمایش از کف چیست و آیا استفاده از آن شما را پشیمان نخواهد کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمایش از کف چیست و آیا استفاده از آن شما را پشیمان نخواهد کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید