سرنوشت نوجوان کر و لال که به جای تبعه غیرمجاز بازداشت شده بود ، 20 روز دربه دری در افغانستان

نوجوان 17 ساله ایلامی که توانایی تکلم و شنوایی نداشت و از خانه پدری فرار کرده بود، به دلیل شباهت زیاد به تبعه های افغانستانی، به این کشور فرستاده شد، اما بالاخره به آغوش خانواده بازگشت.

سرنوشت نوجوان کر و لال که به جای تبعه غیرمجاز بازداشت شده بود ، 20 روز دربه دری در افغانستان

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس، سرهنگ علی اکبر قربانی فرمانده انتظامی شهرستان تایباد که برای استقبال از حامد در مرز دوغارون حضور یافته بود، اظهار کرد: روز 22 آبان سال جاری نوجوان 17 ساله ای به نام حامد که دچار مشکل شنوایی و تکلم بوده با موتورسیکلت از شهر ایلام به خرم آباد می رود.

وی ادامه داد: وی که هیچ مدرک شناسایی و هویتی همراه نداشته، به دلیل شباهت زیاد به تبعه های افغانستانی، توسط پلیس بازداشت می شود و به مقر انتظامی انتقال پیدا می کند.

سرهنگ قربانی گفت: نداشتن مدارک شناسایی و تصمیم این پسر نوجوان به فرار از دست پلیس، این برداشت را به وجود می آورد که او یک تبعه خارجی غیرمجاز است و برای همین نیز پس از طی تشریفات قانونی لازم به تهران، قم و سپس اردوگاه سفید سنگ در شهرستان فریمان انتقال می یابد.

وی افزود: پسر نوجوان 6 روز بعد به عنوان تبعه خارجی بدون مدارک هویتی از کشورمان خارج و به کشور افغانستان دی پورت می شود.

فرمانده انتظامی تایباد گفت: پسر نوجوان در شهر هرات با فردی آشنا می شود و به پیشنهاد او تصمیم می گیرد به کابل برود و در کارگاهی مشغول کار شود، اما به دلایلی به نیمروز می رود و همان جا می ماند.

وی ادامه داد: در این مدت عمو و برادر حامد که به دنبال گمشده خود بودند، به اطلاعاتی دست پیدا می کنند که نشان می دهد پسر نوجوان به عنوان تبعه خارجی بازداشت شده است و نتوانسته چون هیچ مدارکی ارائه دهد، به افغانستان انتقال یافته است.

فرمانده انتظامی شهرستان تایباد گفت: خانواده وی با اطلاع از این موضوع بلافاصله به شهرستان قم و سپس تایباد عزیمت می کنند و با اعلام موضوع از طریق نیروی انتظامی و با هماهنگی های به عمل آمده با کنسولگری و همچنین پلیس اینترپل، عمو و برادرزاده حامد با همراهی یک راهنما و مراقبت های لازم به کشور افغانستان عزیمت می کنند و او را در شهر نیمروز می یابند و به کشور بازمی گردانند.

وی افزود: پسر نوجوان در سلامت به کشورمان بازگشت تا پس از طی مراحل قانونی به شهرستان محل سکونتش بازشود.

سرهنگ قربانی در خاتمه از خانواده ها خواست در هر شرایطی همراه داشتن مدارک شناسایی و همچنین مدارک لازم را برای رانندگی و از همه مهم تر همکاری و توجه به خواسته پلیس مد نظر قرار دهند و در صورتی که فردی دچار معلولیت و بیماری خاصی است، برگه معرفی و آدرس در جیب و وسایلش بگذارند تا هنگام بروز مشکل یا هر حادثه ای موضوع به راحتی قابل پیگیری و بررسی باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 4 بهمن 1398 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 691

به "سرنوشت نوجوان کر و لال که به جای تبعه غیرمجاز بازداشت شده بود ، 20 روز دربه دری در افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت نوجوان کر و لال که به جای تبعه غیرمجاز بازداشت شده بود ، 20 روز دربه دری در افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید