قدرت نمایی بساز بفروش ها با نمای ساختمان ، ایران بدون اسلام معنا ندارد

به گزارش اسلیم فا، نژاد بهرام با اعتقاد بر این که ایران بدون اسلام معنا ندارد احیای هویت شهر با استفاده از نمای ساختمان همکاری مثلثی با سه ضلع معماران، طراحان و شهروندان می داند.

قدرت نمایی بساز بفروش ها با نمای ساختمان ، ایران بدون اسلام معنا ندارد

زهرا نژاد بهرام رئیس کمیته معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در گفت وگو با خبرنگار ، درباره وضعیت نمای ساختمان های پایتخت و برگزاری نخستین همایش فصلی کمیته نمای مناطق گفت: به علت آشفتگی به وجود آمده در نمای ساختمان های پایتخت کمیته نما تشکیل شد تا از رفتار سلیقه های سازندگان در طراحی و اجرای نمای ساختمان جلوگیری شود.

رئیس کمیته معماری و شهرسازی شورای شهر تهران یکی از دلایل تشکیل کمیته نما را وجود ایده های متنوع و علایق و خواسته های سازندگان و طراحان در این زمینه دانست و شرح داد: ما از سبک معماری گذشته که نشان گر دوره حاکیمیت وقت بود، ولی بعد از انقلاب نتوانستیم در حوزه طراحی نما به گونه ای عمل کنیم که نشان دهنده هویت بعد از انقلاب ما باشد.

او با تاکید بر این نکته که نمای ساختمان بخشی از شهر است، گفت: نما در کنار آنکه بخشی از شهر است جزئی از حقوق شهروندان نیز است و بر همین حقوقی کمیته نما شکل گرفت و 8 نما را به عنوان نمای پایه ساختمان سازی در پایتخت معرفی کرد.

نژادبهرام با تاکید بر این نکته که نمای معرفی شده باید به تایید کمیته نما شهرداری مناطق برسد، سپس اجرا شود، گفت: ناظران شهرداری موظف اند تا از بروز تخلف در حوزه اجرای نمای ساختمان جلوگیری کنند و در صورت مشاهده تخلف موضوع را به مراجع بالاتر ارجاع کنند و در نهایت حکم اجرای نقشه برشود.

رئیس کمیته معماری و شهرسازی شورای شهر تهران تاکید کرد: ما نباید از سوی شهرداری مناطق تهران شاهد تخلف در این حوزه (اجرای نما) باشیم و این تخلف روی تخلف سازندگان ساختمان اضافه شود.

مقابله با تبدیل نمای ساختمان به منبع درآمد شهری

او با تاکید بر این نکته که باید موضوع نما به عنوان یک رویکرد در شهر تهران مورد توجه قرار بگیرد، اضافه کرد: در حوزه نما احتیاج به اطلاع رسانی مناسب است و شهروندان و سازندگان نیز به اجرای آن تمایل داشته باشند.

رئیس کمیته معماری و شهرسازی شورای شهر تهران تاکید کرد: شهروندان بدانند که حوزه نمای ساختمان موضوع چهاردیواری اختیاری نیست.

نژادبهرام اضافه کرد: شهروندان برای داخل ساختمان خود می توانند هرگونه تزئینات و دکوری را مطابق سلیقه خود استفاده کنند، اما در نمای ساختمان نمی توان اینچنین اقدامی کرد، زیرا نمای جزئی از شهر است و باید حقوق شهروندان رعایت شود.

رئیس کمیته معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با تاکید بر این نکته که طراحان ایرانی پس از انقلاب تا به امروز نتوانستند نمای متناسب با فرهنگ را ایجاد و گسترش کنند گفت: برای رسیدن به طرحی جامع طراحان، معماران و شهروندان 3 ضلع مثلث رسیدن به این هدف است.

او با تاکید بر این نکته که نمای ساختمان هویت شهر محسوب میشود، گفت: هویت شهری ما ضوابط دارد و با فرهنگ خاص خود همراه است و این امکان در پایتخت وجود ندارد که بخواهیم برای ساختمانی 5 طبقه از نمای رومی که دارای ستون های بلند است استفاده کنیم.

نژادبهرام با اشاره به این نکته که در طراحی و اجرای برخی از نمای ساختمان ها سعی در نشان دادن قدرت است، گفت: انتظار ما از نماکاران و سازندگان این است که به فرهنگ شهری توجه کنند و در برخی از موارد اگر به بازنگری احتیاج است این بازنگری هرچه سریعتر انجام شود.

رئیس کمیته معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با بیان این مطلب که نمی توان بنا به سلیقه فردی نمای ساختمان را احداث کرد، شرح داد: این اقدام موجب میشود در ساختمان های پایتخت طرح های متفاوت و نا سازگار با شرایط فرهنگی کشور شکل بگیرد و تاکید من این است که برای ساختمان های معمول پایتخت که نهایت 5 طبقه است باید اصول نما بر اساس ضوابط انجام شود.

او با اشاره به این نکته که ارائه 8 نمای پیش فرض از سوی کمیته نمای شهرداری مناطق، گفت: شهرداری تهران به جای آنکه برای سازندگان 8 پیشفرض نما را ارائه کند باید متریال (مواد مصرفی) استفاده شده در نما را به سازنده اعلام کند و سازنده بر اساس متریالی مانند آجر و چوب نمای مورد نظر خود را طراحی و اجرا کند، زیرا متریال مصرفی موجب حفظ حیات پایتخت می شود.

نژادبهرام با اشاره به معماری ایرانی اسلامی گفت: به عقیده من صرف این که اعلام کنیم معماری باید ایرانی - اسلامی باشد غلط است، زیرا فرهنگ ایران با اسلام با آن عجین شده است.

رئیس کمیته معماری و شهرسازی شورای شهر تهران تاکید کرد: فرهنگ ایران بدون اسلام فرهنگی ایران نیست.

او با اشاره به این نکته که هنر مدیریت شهری این است که نمای ساختمان با ظرفیت های موجود پایتخت همخوانی داشته باشد گفت: شهر باید امکان تبادل ارتباط بین مردمان را داشته باشد و در حال حاضر شرایط ساخت و ساز به گون های پیش رفته است که ساختمان ها به یکدیگر مشرف هستند و ساکنان ساختمان برای درو ماندن از منظر دید همسایه ها پنجره های ساختمان کوچکتر کردند و پرده ها نیز کشیدند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 12 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 399

به "قدرت نمایی بساز بفروش ها با نمای ساختمان ، ایران بدون اسلام معنا ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدرت نمایی بساز بفروش ها با نمای ساختمان ، ایران بدون اسلام معنا ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید