معرفی کامل دیدنی های سرعین

به گزارش اسلیم فا، فصل تابستان یکی از برترین زمان ها برای گشت و گذار در شهرهای زیبا و مجذوب کننده ایران می باشد و یک فرصت عالی برای بازدید از دیدنی های شهرهای مختلف و سرگرمی سرگرمی به شمار می آید. با این حال، یکی از مشکلاتی که افراد در فصل تابستان با آن برخوردار هستند، هوای گرم این فصل است. اگر از جمله افرادی هستید که از هوای گرم فراری هستید و در تابستان همواره در پی مکانی خنک و یا سرگرمیات آبی هستید، حتماً دیدنی های سرعین و بازدید از شهر زیبای اردبیل می تواند یکی از برترین سفرهایی باشد که در دوران تابستان می توانید آن را تجربه نمایید.

معرفی کامل دیدنی های سرعین

شهر اردبیل، یکی از شهرهای تماشای ایران به شمار می رود که در قسمت غربی قرار گرفته است و به شهر چشمه های آبگرم معروفیت دارد. حتماً میدانید که این شهر در فصول زمستان و پاییز از هوای بسیار سرد و کوهستانی برخوردار است و در فصول سال به آب و هوایی خنک و دلپذیر، پذیرای مهمانان و گردشگران از سراسر کشور می باشد. تماشای های شهر سرعین یکی از جاذبه های شهر اردبیل و بعلاوه کشور ایران به شمار می رود که باعث شده همه ساله گردشگران خارجی بسیاری نیز به این شهر بیایند و از خدمات آب درمانی و زیبایی های سنتی این شهر لذت ببرند.

اگر هنوز مقصد سفر تابستانه خود را انتخاب ننموده اید و در پی یک گشت و گذار به یاد ماندنی هستید، پیشنهاد می دهیم بازدید از تماشای های شهر سرعین را در فهرست سفر تابستانه خود قرار دهید. با این حال، قبل از اقدام به سفر بهتر است اطلاعات کلی از انواع مکان ها و جاذبه های موجود در شهر اردبیل در اختیار خود داشته باشید تا بتوانید به خوبی زمان خود را در سفر مدیریت نمایید و از سفر خود نهایت لذت را ببرید. در ادامه همراه آژانس خبرنگاران باشید تا با زیبایی ها و تماشای های شهر سرعین بیشتر آشنا شویم.

معرفی 10 مورد از تماشای های سرعین که شما را به وجد می آورد !

سرعین یکی از شهرهای زیبای استان اردبیل به شمار می رود که در 390 کیلومتری این شهر قرار گرفته است و در فصول گرم سال پاتوق بسیاری از گردشگران می باشد. این شهر از جاذبه ها و تماشای های بسیاری برخوردار می باشد و با بازدید از این تماشای ها علاوه بر لذت بردن از منظره ها می توانید برای اهداف سلامتی و درمانی نیز از آن ها بهره مند شوید و یک سفر لذت بخش توأم با فعالیت های درمانی آرام بخش را تجربه نمایید.

تماشای های سرعین تنها محدود به تماشای هایی مانند طبیعت زیبا و مراکز تفریحی نمی گردد، یکی از اصلی ترین مجذوب کنندهیت های این شهر چشمه های آب گرم است که در تابستان برترین انتخاب برای تجربه یک آب تنی فوق العاده می باشند. پس از آن که چشمه های آب گرم و آب درمانی این شهر را تجربه نمودید، می توانید به بازدید از مراکز طبیعی و چشمگیر این شهر بروید. غذاهای محلی نیز از دیگر جاذبه های سرعین به شمار می آید. در ادامه همراه ما باشید تا با 10 مورد از برترین تماشای های سرعین آشنا شویم.

جهت رزرو آنلاین بلیط هواپیما اردبیل اینجا کلیک کنید

سرعین کجاست؟

در یک شرح مختصر و مفید باید بگوییم که سرعین به عنوان یکی از معروف ترین منطقه ها گردشگری اردبیل شناخته می گردد و اولین عامل معروفیتش داشتن چشمه های آب گرم بسیار فراوان است. در این شهرستان بیش از 9 آب گرم که همه هم منشا معدنی دارند وجود دارد که سالانه تعداد بسیار زیادی از مسافرین و مراجعین را به سمت خود می کشاند. از لحاظ جغرافیایی سرعین در غرب اردبیل و در مرکزیت شهرستان اردبیل قرار گرفته و ارتفاعش از سطح دریا برابر با 1650 متر است. اول کاری باید بگوییم که درباره هتل های شهر سرعین می توانید به صورت کامل در مطلب آشنایی با برترین هتل های سرعین با آن ها آشنا شوید.

فرهنگ مردم سرعین چگونه است؟

از لحاظ مردم شناسی و فرهنگ قالب جامعه سرعین باید بگوییم که آن ها در زیرگروه فرهنگ جامعه مردم شهرستان اردبیل قرار می گیرند و در خلق شاهکارهای ادبی ایرانی به زبان آذری نقش به سزا و بسیار مهمی را ایفا نموده اند. قبل ترها سرعین را به نام سرائین و ساری قیه می شناختند اما معنی نام فعلی این شهر را می دانید؟ سرعین (به معنای سرچشمه) معرب شده واژه ترکی سریین به معنای خنک می باشد.

سوغاتی سرعین چه چیزهایی است؟

در سفرتان به سرعین می توانید سوغاتی هایی همانند:

 • حلوا سیاه
 • عسل معروف سرعین
 • گلیم
 • آش دوغ
 • کره و سرشیر

را تهیه نمایید و از آن ها و مخصوصا خوردنی های بسیار خوشمزه آن لذت ببرید.

معرفی 10 مورد از تماشای های سرعین که شما را به وجد می آورد !

سرعین یکی از شهرهای زیبای استان اردبیل به شمار می رود که در 390 کیلومتری این شهر قرار گرفته است و در فصول گرم سال پاتوق بسیاری از گردشگران می باشد. این شهر از جاذبه ها و تماشای های بسیاری برخوردار می باشد و با بازدید از این تماشای ها علاوه بر لذت بردن از منظره ها می توانید برای اهداف سلامتی و درمانی نیز از آن ها بهره مند شوید و یک سفر لذت بخش توأم با فعالیت های درمانی آرام بخش را تجربه نمایید.

تماشای های سرعین تنها محدود به تماشای هایی مانند طبیعت زیبا و مراکز تفریحی نمی گردد، یکی از اصلی ترین مجذوب کنندهیت های این شهر چشمه های آب گرم است که در تابستان برترین انتخاب برای تجربه یک آب تنی فوق العاده می باشند. پس از آن که چشمه های آب گرم و آب درمانی این شهر را تجربه نمودید، می توانید به بازدید از مراکز طبیعی و چشمگیر این شهر بروید. غذاهای محلی نیز از دیگر جاذبه های سرعین به شمار می آید. در ادامه همراه ما باشید تا با 10 مورد از برترین تماشای های سرعین آشنا شویم.

تل کابین و پیست اسکی آلوارس، تکه ای از بهشت بر روی زمین!

روستای آلوارس سرعین به عنوان یکی از خنک ترین و البته سرسبزترین جاهای این شهر معرفی می گردد. روستای سرسبز آلوارس در فاصله 12 کیلومتری و در سمت غربی این شهر قرار گرفته و از قدمتی نزدیک به 3 هزار سال برخوردار است. برای این که این روستا و طبیعتش را برای شما توصیف کنیم پیشنهاد می کنیم که چشم هایتان را ببندید و این صحنه را تصور کنید که:

این ها که برایتان گفتیم استعاره نیستند بلکه دقیقا ویژگی های طبیعی این روستا هستند. ضمناً یادتان نرود که در سفرتان به این روستا حتما از نان لواش روستای آلوارس و سرشیر و عسل آن ها بخورید. جوراب پشمی، جاجیم و گلیم هم به عنوان سوغاتی با خود حتما بیاورید. البته جا دارد که در این قسمت درباره سفرهای تابستاین شما را به مطلب شهرهای مناسب برای سفرهای تابستانی در ایران ارجاع دهیم.

شایق، روستایی که می تواند یکی از مهم ترین جاذبه های ایران گردد!

در 7 کیلومتری سرعین روستایی به نام شایق قرار گرفته که بسیار سرسبز و زیباست. این روستا به قدری تماشای است که نه تنها امروزه از جاذبه های تماشای سرعین شده بلکه این پتانسیل را دارد که به یکی از معروف ترین جاذبه های ایران هم تبدیل گردد.

نام این روستا از خانواده ای به همین نام که 250 سال در آن زندگی می نموده اند گرفته شده است. از تماشای های این روستا می توانیم به کلک لر تپه سی و زال تپه سی اساره کنیم. این را یادتان باشد که خیلی راحت می توان از روستای شایق به پیست اسکی و روستای آلوارس دسترسی پیدا کرد.

تپه آناهیتا، منطقه ای با قدمت باستانی

تپه باستانی و معروف آناهیتا را می توانید در قسمت غربی شهر سرعین پیدا کنید. خوب است بدانید که در تپه باستانی آناهیتا بعضی از کاوش هایی انجام شد که در پی این کاوش ها اشیا و سفالینه هایی کشف شدند و بر اساس آنالیز های انجام شده تعیین شد که قدمت آن ها به اواخر هزاره دوم و اول قبل از میلاد مسیح می رسد.

بعلاوه در این تپه از دوره های مختلفی مثل ایلخان ها، قراقویونلوها، سلجوقیان و آق قویونلوها آثار مختلفی پیدا شده است. درباره تپه آناهیتا این نکته لازم به ذکر است که این منطقه جایگاه عالمان دینی زرتشتی بوده است.

دره جنگلی ایردموسی

دره جنگلی زیبا و تماشای ایردموسی یکی دیگر از تماشای های سرعین به شمار می آید که در حد فاصل 14 کیلومتری غرب شهر اردبیل واقع شده است و این دره از حوالی سرعین آغاز شده و تا روستای نوران کشیده می گردد و از چشم اندازهای زیبا و چشمگیری نظیر نهرها و چشمه سارها، چمنزارهای انبوه و چشمگیر و باغ میوه، برخوردار می باشد.

پیست آلوارس سرعین، برترین انتخاب اسکی بازها در فصل های مختلف

پیست اسکی آلوارس یکی از مراکز تماشای شهر اردبیل به شمار می آید که در دامنه کوه های زیبا و مرتفع سبلان واقع شده است. این پیست اسکی مجهز در 12 کیلومتری روستایی به نام آلوارس واقع شده که در 24 کیلومتری سرعین قرار گرفته است. پیست اسکی آلوارس یکی از بزرگ ترین پیست های اسکی ایران به شمار می رود که در 8 ماه از سال، قابل استفاده می باشد. این پیست اسکی مجهز به تله سیژ، جاده آسفالت، مسری برای آموزش اسکی، دو ایستگاه کلاس های آموزشی، مهمانسرا و رستوران می باشد.

ویژگی که پیست آلوارس را نسبت به دیگر پیست های کشور خاص می نماید این است که بیشتر از نصف سال و در برترین حالت حداکثر تا 8 ماه این پیست از برف پوشیده است و امکان اسکی کردن در بیشتر روزهای سال در آن خیلی بیشتر از دیگر پیست های کشور است.

خانه هایی از جنس صخره در دهکده ویند کلخوران

در راه رسیدن از جاده اردبیل به سمت نیر یک دهکده باستانی قرار گرفته است که کاملا صخره ای است!دهکده صخره ای باستانی ویند کلخوران، یک دهکده صخره ای بسیار مجذوب کننده است که از خانه های سنگی به صورت منفرد تشکیل شده و موقعیت مکانی آن در 5 کیلومتری جنوب و جنوب غربی سرعین می باشد.

این دهکده زیبا در کنار جاده اردبیل قرار گرفته است و یکی از پدیده های معماری بی نظیر ایرانی است که دارای قدمت بسیاری بوده و جزو سازه های باستانی به شمار می آید.در این دهکده خانه هایی وجود دارد که در دوره های مختلف ساسانیان، اشکانیان و دوره بعد از اسلام ساخته شده اند. شواهدی در این منطقه به دست آمده که تا دوره صفویان در این دهکده مردم زندگی می نموده اند.

صخره های قدیمی و آبشار ورگه سران

آبشار ورگه سران نیز یکی از مکان های تماشای و زیبا در سبلان می باشد که در بین دشت های سرسبز و زیبا واقع شده است. این آبشار در کنار صخره های تماشای آن، یکی از بکرترین و زیباترین نقاط تماشای در شهر اردبیل به شمار می آید. اگر علاقه مند به کسب آرامش و استراحت در سفر خود هستید، پیشنهاد می دهیم بازدید از این مکان را از دست ندهید.

چشمه گورگور در بین دشت های سرسبز سرعین

چشمه گورگور را می توان یکی از معروف ترین و محبوب ترین چشمه های موجود در کوه سبلان به شمار آورد، این چشمه در دره آلوارس واقع شده است و در یکی از طولانی ترین و چشم نوازترین دره های سبلان، در ارتفاع 2420 متری از سطح دریا قرار گرفته است.

مرکز آتشکده های مهم و تاریخی زرتشتیان، روستای آتشگاه

روستای آتشگاه یکی از روستاهای کهن و تماشای شهر اردبیل به شمار می آید که در چند کیلومتری قسمت شمالی شهر سرعین واقع شده است. این روستا به نام آغ مام نیز در بین بومیان این شهر معروفیت دارد و به علت وجود تپه باستانی، معابد، آتشکده های کهن و طبیعت سرسبز و زیبا یکی از تماشای های سرعین است که نباید بازدید از آن را از دست دهید.

آتشکده آذرفریق در روستای آتشگاه روزی روزگاری یکی از مهم ترین مراکز دین زرتشت مخصوصا در دوره ساسانیان بوده است. درباره روستای آتشگاه باید این نکته را بدانید که بر روی تپه ای که بازمانده های آتشکده آذرفریق وجود دارد، غاری به نام کهل لر وجود دارد که البته کسی هم به داخل آن نمی رود.

از دیگر تماشای های سرعین می توانیم به:

 • آبشار ورگه سران
 • چاقور چوقر
 • دره گلستان
 • مردان بولاغی
 • تورش سویی
 • روستای کنزق

اشاره نماییم.

آب گرم های سرعین کجاها هستند؟

آب گرم های سرعین اولین عوامل معروفیت این شهر در بین مردم شدند و گویی همواره هم بر این قرار است که این چشمه ها، مهم ترین جاذبه های این شهر باشند. درباره این که دقیقا چند چشمه آب گرم در این شهر وجود دارد عدد دقیقی در دست نیست اما چیزی که پر واضح و تعیین است این مورد است که بیش از 10 ها چشمه جوشان و طیعی آب گرم در این شهر و اطرافش وجود دارد که خود امروزه به یکی از تماشای های سرعین تبدیل شده اند.

این چشمه های آب گرم از سبلان که از کوه های بسیار بلند ایران در شمال غرب کشور است سرچشمه می گیرند. حالا که حرف سبلان است باید این نکته را یادآوری کنیم که این کوه یکی از 3 قله بلند و مرتفع ایران است. با این که م یتوانید با مشهور ترین آ بگرم های سراسر ایران در مطلبمهمترین چشمه های آب گرم درمانی در ایران آشنا شوید اما ما در ادامه چندتا از معروف ترین آب گرم های شهر سرعین را به شما معرفی می نماییم و به زودی در یک مطلب مجزا به صورت کامل این چشمه ها را معرفی خواهیم کرد.

مجتمع آبدرمانی سبلان، بزرگ ترین مجتمع آب گرم ایران و خاورمیانه

مجتمع آب درمانی سبلان، به عنوان بزرگ ترین مجتمع آب درمانی ایران و خاورمیانه در شهر سرعین واقع شده است و یکی از مراکزی است که بسیاری از گردشگران خارجی علاقه مند به بازدید از آن می باشند. این مجموعه دارای امکانات کامل رفاهی و درمانی می باشد که همه افراد می توانند در هر سنی از آن ها بهره مند شوند، مجتمع آب درمانی سبلان شامل امکاناتی مانند استخرهای متعدد سرپوشیده، جکوزی، سونای خشک و بخار، دوش ها، وان های انفرادی متعدد، ارائه خدمات پزشکی و درمانی مجزا برای زنان و مردان و بسیاری امکانات دیگر می باشد و بعلاوه برای استفاده از این مکان می توان از یک پارکینگ اختصاصی و ایمن نیز بهره مند شوید.

مجتمع آب درمانی دره لرسویی، مرهمی بر امراض استخوانی و پوستی

لرسویی یک مجتمع با امکانات مدرن است که نامش در بین آب گرم های محبوب سرعین قرار گرفته است. معمولا برای درمان امراضی مثل رماتیسم مفصلی، نشانه های بیماری های عصبی، دیسک کمر، بیماری های پوستی و ناراحتی های مرتبط با گردن رفتن به این آب گرم توصیه می گردد. اگر در سفر به یرعین تصمیم گرفتید که به این مجموعه بروید و از خدمات آن ها بهره ببرید به این نکته توجه داشته باشید که سانس حضور خانم ها و آقایان در این مجموعه یکسان نیست. ساعت کاری این مجموعه از 8 صبح تا 1 بعد از نیمه شب است. از جمله امکانات لرسویی می توانیم به:

 • جکوزی گروهی
 • تونل باران
 • سونا خشک
 • نمک و بخار

اشاره نماییم.

آبگرم قره سو (اعصاب سویی)

آبگرم قره سو، از دیگر چشمه های آبگرم و درمانی سرعین به شمار می آید، این چشمه آبگرم در غربی ترین قسمت سرعین واقع شده است و می توانید در همه فصول از آن برای اهداف درمانی استفاده نمایید. خوب است بدانید که دمای چشمه قره سو برابر با 44 درجه سانتی گراد بوده و از سطح زمین به صورت جوشان و دائمی جریان دارد

گاومیش گلی، قدیمی ترین آب گرم ایران

آبگرم گاومیش گلی از دیگر تماشای های سرعین به شمار می آید که در ارتفاع 1940 متری از سطح دریا قرار گرفته است. این آبگرم یکی از پر آب ترین چشمه های معدنی در این شهر به شمار میرود و دارای وسعت بسیاری از لحاظ آبدهی است. در نظر داشته باشید که آب این چشمه برای درمان بیماری های عمومی بدن، بیماری های سیستم حرکتی مانند دردهای مزمن روماتیسمی، بیماری های زنان و بیماری های قلبی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. آب این چشمه ترش مزه بوده و بی رنگ است و بوی خاصی دارد.

این مجموعه سرباز است و همه امکانات آن به شکل سنتی می باشد. ساعت حضور آقایان در این مجموعه از ساعت 2 بعداز ظهر تا 2 بعد از نیمه شب است و ساعت حضور خانم ها از 6 صبح تا 1 بعد از ظهر است.

از دیگر آب گرم های این شهر می توانیم به:

 • مجتمع آبدرمانی ایرانیان سرعین
 • آبدرمانی نه چشمه
 • مجموعه آبدرمانی رویال پارک سرعین
 • مجتمع آبدرمانی شهر آفتاب سرعین
 • آبگرم بش باجیلار

اشاره نماییم.

سؤالات متداول

محبوب ترین مکان های تماشای در سرعین کدامند؟

از جمله معروف ترین مکان های تماشای و چشمه های آبگرم موجود در شهر سرعین می توان به مواردی مانند مجتمع آب درمانی سبلان، پیست اسکی آلوارس، آبگرم گاومیش گلی و چشمه گورگور اشاره کرد.

تپه باستانی آناهیتا دارای چه قدمت و پیشینه ای می باشد؟

در صورتی که قصد سفر به سرعین را دارید، پیشنهاد می دهیم از تپه باستانی آناهیتا نیز بازدید نمایید و از جاذبه های تماشای این منطقه باستانی لذت ببرید. قدمت تپه باستانی آناهیتا به اواخر هزاره دوم و اول قبل از میلاد مسیح می رسد.

مجتمع آب درمانی سبلان از چه امکاناتی برخوردار است؟

خوب است بدانید که مجتمع آب درمانی سبلان به عنوان بزرگ ترین مجتمع آب درمانی در ایران و خاورمیانه شناخته می گردد، این مجتمع آب درمانی از استخرهای متعدد سرپوشیده، جکوزی، سونای خشک و بخار، دوش ها و وان های انفرادی متعدد، پارکینگ اختصاصی و خدمات پزشکی و درمانی مجزا برای زنان و مردان و امکانات بسیار دیگر برخوردار می باشد.

چه زمانی برای بازدید از تماشای های سرعین برویم بهتر است؟

واقعیت این است که در هر فصلی سفر به سرعین کیف خودش را دارد اما اگر بخواهیم حد وسط همه سلایق را در نظر بگیریم، برترین زمان برای سفر به سرعین و تماشا جاذبه های آن، در روزهای آخر فصل بهار و بعلاوه فصل تابستان است. اگر با سرما هم مسئله ای ندارید، می توانید پاییز و یا اوایل زمستان هم به این منطقه سفر کنید.

برای بازدید از تماشای های سرعین چقدر در راه هستیم؟

برای این که به طور مثال از تهران به این شهر بروید باید بدانید که فاصله تهران تا این شهر 621 کیلومتر است که بین 7 تا 8 ساعت و نیم طی می گردد. البته این هم لازم به ذکر است که فاصله سرعین تا شهر اردبیل 31 کیلومتر است.

نتیجه گیری

شهر سرعین یکی از شهرهای ایران به شمار می رود که همه ساله به زیبایی از گردشگران خارجی و داخلی پذیرایی و استقبال می نماید. این شهر دارای امکانات بسیاری می باشد که می توانید با سفر به آن از آن ها بهره مند شوید. در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاع در خصوص سایر شهرهای ایران و آشنایی با منطقه ها تماشای و طبیعی آن ها هستید، همراه آژانس خبرنگاران باشید

منبع: الی گشت
انتشار: 11 شهریور 1401 بروزرسانی: 11 شهریور 1401 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 2199

به "معرفی کامل دیدنی های سرعین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی کامل دیدنی های سرعین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید