مقررات سفر به ایران تغییر نموده؟

به گزارش اسلیم فا، مدیرکل دفتر تبلیغات و بازاریابی گردشگری تاکید نمود: مقررات سفر به ایران با افزایش تعداد پرواز های خارجی، تغییری نکرده است و شرط همراه داشتن نتیجه منفی تست PCR کماکان برقرار است و صدور ویزای توریستی همچنان متوقف است.

مقررات سفر به ایران تغییر نموده؟

برای سفر با تورهای ارزان پوکت همراه ما باشید. هیچ جا بهتر از سواحل زیبای تایلند نمیتواند خستگی را از تن شما بدر کند و تجربه آرامش را به شما بدهد.

به گزارش ایسنا، مقررات سفر به ایران در دوره پاندمی کووید - 19، از مردادماه به اجرا گذاشته شده است. شرط وزارت بهداشت برای ورود اتباع خارجی و ایرانی های مقیم خارج از کشور، داشتن گواهی سلامت بود. در همان دوره، معاون جهانگردی از مخالفت ستاد کرونا با ورود جهانگرد های خارجی به ایران اطلاع داد. پس از آن، وزارت خارجه خاطرنشان کرد صدور ویزای جهانگردی ایران را متوقف نموده است. شرکت های هواپیمایی نیز در اطلاعیه های مجزا خاطرنشان کردند: داشتن گواهی عدم ابتلا به کووید - 19 (PCR) به زبان انگلیسی و یا مُهمور به مهر شرایط سلامت کنسولی ایران در کشور مبدأ، دست کم 96 ساعت قبل از پرواز الزامی است.

تکمیل فرم خوداظهاری نیز ضروری بوده و همه مسافران در بدون ورود، غربالگری می شوند و در صورت مشاهده موارد مشکوک، پس از انجام تست (PCR) مسافر با ملیت غیرایرانی در محل معین شده از سوی وزارت بهداشت با هزینه شخصی قرنطینه می گردد و از مسافر ایرانی تعهدنامه گرفته می گردد تا مدت 14 روز قرنطینه خانگی گردد و در صورت ارائه نکردن گواهی نامه سلامت و تست معتبر کووید - 19 (PCR) به مسافران با ملیت غیرایرانی اجازه ورود به کشور داده نمی گردد.

اما با افزایش تعداد پرواز های بین المللی به 20 مقصد خارجی و برطرف محدودیت های پرواز در راستا ترانزیتی ترکیه و از سویی، اظهارت اخیر وزیر میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی برای مذاکره با وزارت بهداشت برای کاهش محدودیت سفر تور های جهانگردان خارجی به ایران و اخباری دال بر حضور زائران خارجی در شهر های زیارتی ایران، این سوال مطرح می گردد که آیا مقررات سفر به ایران تغییری نموده است؟

محمد قاسمی ـ مدیرکل دفتر تبلیغات و بازاریابی جهانگردی ـ در پاسخ به این پرسش گفت: مقررات تغییر ننموده است. همه مسافران ورودی به ایران کماکان باید قبل از ورود، گواهی تست مولکولی کرونا (PCR) که مدت اعتبار آن 96 ساعت از زمان صدور و جواب آن منفی باشد، همراه داشته باشند. این مسافران در صورتی که با هواپیما سفر نمایند این گواهی را باید برای سوار شدن ارائه و قوانین داخل هواپیما را نیز رعایت نمایند.

به بیانی دیگر، مسافران هوایی به هنگام سوار شدن به هواپیما و قبل از رسیدن به مبادی ورودی در خاک کشور کنترل می شوند. سایر مسافران در خود مبادی ورودی نظیر مرز های زمینی کنترل می گردد و درصورتی که تست نداده باشند از ورود آن ها به خاک کشور جلوگیری می گردد. در این شرایط جهانگردانی که دارای تست با جواب منفی هستند، اما مشکوک به ابتلا به کرونا به نظر می رسند باید دوباره در مبدا ورودی تست بدهند و تا اعلام نتیجه در قرنطینه موقتی معین شده و مورد تایید وزارت بهداشت به انتظار بمانند.

وی اضافه نمود: آخرین مقرراتی که وزارت خارجه در ارتباط با توقف صدور ویزای جهانگردی اعمال نموده، همچنان برقرار بوده و تغییر ننموده است.

او یادآور شد: شرکت های هواپیمایی ایرانی و خارجی قوانین خاصی دارند که مسافران باید از آن تبعیت نمایند. ضمن این که پروتکلی که وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی برای پذیرش مسافران ورودی تهیه و به ستاد مدیریت کرونا ارائه نموده به مراتب جامع تر و مفصل تر است و در عین حال امکانات، احتمالات و حق انتخاب های بیشتری را برای مسافر در نظر می گیرد.

این وزارت خانه، علاوه بر پروتکل پذیرش جهانگردان بین المللی که عموما به مراحل ورود جهانگرد در فرودگاه و یا در مبادی ورودی محدود می گردد، مقررات دقیق و سختگیرانه تری را برای رعایت در همه تاسیسات جهانگردی و تور های تحت مجوز خود تدوین و ابلاغ نموده است. هر دوی این پروتکل ها به نوبه خود نقش اعتمادساز را برای علاقمندان سفر های مسؤولانه و هوشمندانه دارند، بنابراین مقید به رعایت دستورالعمل های بهداشتی در تمام تاسیسات جهانگردی زیر نظر وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی است.

قاسمی تاکید نمود: آنچه درحال حاضر در پرواز های بین المللی، مرز ها و فرودگاه ها اجرا می گردد، پروتکل تدوینی و مورد نظر وزارت میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی نیست، بلکه دستورالعملی است که وزارتخانه های بهداشت و راه تهیه نموده اند. ما براساس مقررات و ملاحظات وزارت بهداشت، وزارت راه، بیمه و نهاد های نظارتی و نقطه نظرات نمایندگان این دستگاه ها با الگوبرداری از کشور های پیروز، پروتکل پذیرش جهانگردان بین المللی شامل خارجیان و ایرانیان ورودی به کشور در شرایط کرونا را تهیه نموده و برای آنالیز و تایید به ستاد مدیریت کرونا فرستاده ایم، اما براساس آخرین پیگیری ها هنوز شرایط نهایی آن معین نشده است.

منبع: فرارو
انتشار: 17 آبان 1399 بروزرسانی: 17 آبان 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1308

به "مقررات سفر به ایران تغییر نموده؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقررات سفر به ایران تغییر نموده؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید