پادگان 07 خرم آباد، میراثی ماندگار یا مانعی برای توسعه؟

به گزارش اسلیم فا، اخیرا بعضی از خبرگزاری ها و پایگاه های خبری استان از آزادسازی و تخریب پادگان 07 خرم آباد ظرف یک ماه آینده خبر دادند.

پادگان 07 خرم آباد، میراثی ماندگار یا مانعی برای توسعه؟

پیشینه پادگان 07 خرم آباد

مجموعه بناهای واقع در پادگان 07 از سلسله بناهای به جا مانده از دوران پهلوی اول در شهر خرم آباد است که با کاربری نظامی احداث شده اند. این پادگان در مجاورت تپه باستانی 7هزارساله شهوا و در کنار سراب شهوا که یکی از منابع حیاتی تامین آب در شهر خرم آباد از هزاران سال پیش تا به امروز است، قرار گرفته است. در محدوده این پادگان 11 بنای قدیمی وجود دارد که در حال حاضر به بناهای یازده گانه پادگان 07 شهرت دارند.تعداد این بناها در گذشته بیش از این بوده ، که متاسفانه بر اثر تصمیمات غیرکارشناسی در گذشته بعضی از آنها تخریب شده اند. کاربری این بناها در قدیم به عنوان مقر فرماندهی لشگر، سربازخانه، انبار اسلحه و مهمات، اصطبل و سالن غذاخوری بوده است. بنابراین حفاظت از آنها به عنوان بخشی از تاریخ شهر خرم آباد و همچنین بازخوانی سبک معماری زمان خود که دارای ویژگی های خاصی هستند، بسیار حائز اهمیت است. اکنون طبق توافق نامه تفکیک و تغییر کاربری بین شهرداری خرم آباد و ارتش جمهوری اسلامی ایران و در قالب قانون انتقال پادگان های نظامی به خارج از محدوده قانونی شهرها، شهرداری خرم آباد قصد تخریب و تغییر کاربری اراضی پادگان را دارد. حال در این گزارش خواهانیم که حرف آخر در مورد سامان دهی این پادگان تاریخی و فرهنگی چیست؟

تصمیم شهرداری برای تعریض و تخریب

شهردار خرم آباد، انگیزه شهرداری از این تصمیم را تعریض خیابان انقلاب به عنوان یکی از مطالبات به حق شهروندان مطرح نمود اما آیا فقط به صرف تعریض خیابان انقلاب و منطقه اسد آبادی می توان این پادگان که بخشی مهمی از آن جزو میراث فرهنگی استان لرستان است را تخریب کرد!؟ توجه به خواسته ها و رعایت حقوق شهروندی درخور احترام است اما شروع عملیات تک بعدی و شتاب زده در ابعاد دیگری، دوباره به نارضایتی شهروندان مبنی بر عدم توجه مسئولین به بناهای قدیمی و میراث فرهنگی لرستان دامن خواهد زد. چه بسا قسمت هایی از این مجموعه با نام محوطه و مجموعه بناهای پادگان 07 خرم آباد به شماره 31568 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است که با توجه به اهمیت و صندلی این اثر، اداره کل میراث فرهنگی استان لرستان در اجرای این عملیات دخیل خواهد بود.

تخریب پادگان 07 با انگیزه کاهش سد معبر

محمد شریفی مقدم شهردار خرم آباد در مورد علت تخریب این پادگان عنوان داشت: از آنجا که پادگان 07 در وسط شهر خرم آباد قرار گرفته است، فضای زیادی را اشغال نموده و سد معبری برای عبور و مرور مردم و ساکنین منطقه خیابان انقلاب و سه راه اسدآبادی شده است و مسلما با تخریب پادگان بخش زیادی از مسائل سد معبر برطرف خواهد شد.

جایگزین این پادگان چه می گردد؟

به گفته شهردار خرم آباد طرح جایگزینِ این پادگان، شامل ساختمان مسکونی و فضای ورزشی خواهد بود و شهرداری خرم آباد در صدد است از محل فروش زمین های سهم شهرداری، بتواند املاک واقع در طرح تعریض خیابان انقلاب را تملک و این خیابان مهم شهر را تعریض کند.

ساماندهی پادگان 07 بر عهده شورای عالی شهرسازی ست

به همین دلیل مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان گفت: با توجه به اینکه این پادگان در فهرست آثار ملی قرار گرفته است، ساماندهی آن تنها با در نظر دریافت مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی قابل اجرا خواهد بود.

سید امین قاسمی تاکید نمود: مصوبه شورای عالی شهرسازی ملاک عمل در آزادسازی و ساماندهی پادگان تاریخی 07 خرم آباد است.

قاسمی با اشاره به اینکه این مجموعه با نام محوطه و مجموعه بناهای پادگان 07 خرم آباد به شماره 31568 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، خاطر نشان کرد: با توجه به اهمیت و صندلی این اثر با پیگیری های اداره کل میراث فرهنگی استان طرح ساماندهی این مجموعه 27 آبان ماه سال 1394 در شورای عالی معماری و شهرسازی مطرح شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان در انتها توضیح داد: تمامی طرح های قابل اجرا بایستی با توجه به ضوابط و مقررات میراث فرهنگی و بر اساس مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی انجام گردد و در این زمینه با شهرداری خرم آباد نیز مکاتباتی انجام شده است.

گزارش از یعقوب دالوند

منبع: میراث آریا
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1224

به "پادگان 07 خرم آباد، میراثی ماندگار یا مانعی برای توسعه؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پادگان 07 خرم آباد، میراثی ماندگار یا مانعی برای توسعه؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید