آشنایی با علائم مخفی افسردگی

به گزارش اسلیم فا، نرخ بیماری های روانی و ذهنی هر روز بالاتر می رود و افسردگی یکی از مهم ترین دلایل ناتوانی افراد در سراسر دنیاست. مقاله زیر را بخوانید تا با علائم مخفی افسردگی آشنا شوید.

آشنایی با علائم مخفی افسردگی
اغلب ما افسردگی کلاسیک را می شناسیم ، با بار سنگین غم و نا امیدی ! اما اگر ناگهان شکم درد گرفته و تندخو شوید چطور ؟ آیا ممکن است ندانسته افسرده شده باشید ؟

ریچارد کراویتز ، پروفسور دانشگاه کالیفرنیا و متخصص تشخیص افسردگی می گوید : افسردگی همواره به شکل نارا حتی شدید نیست . بیماران دوست ندارند که افسردگی را عامل بیماری خود بدانند ، تاحدی به این علت که این امر را نشانه ضعف می دانند ، اما علت دیگر این است که ارتباط بیماری های دیگر با افسردگی را نمی دانند .

او اضافه می نماید که شناخت صحیح مشکل ، کلید حل آن است . زیرا هرچه زودتر درمان شوید ، بازگرداندن حالت روحی شاد و سلامت راحت تر است . در اینجا به 9 نشانه حیرت انگیز و اخطاردهنده اشاره می گردد که نباید نادیده گرفته شوند .

درد داشتنافسردگی و درد دارای راستا ها و انتقال دهنده های عصبی مشترکی هستند . تحقیقات نشان می دهد حدود 75 % از افرادی که به افسردگی مبتلا هستند ، از درد های مکرر یا متوالی رنج می برند .

طبق آنالیز های یک گروه کانادایی که در journal Pain منتشر شد ، احتمال ابتلا به درد شدید یا از کارافتادگی کمر و گردن در افرادی که افسرده هستند 4 برابر بیشتر از افراد عادی می باشد.

کراویتز این گونه شرح می دهد: وقتی در شرایط منفی قرار دارید ، نسبت به تغییرات بدنتان حساس ترید ، از این رو هرگونه ناراحتی را با دقت بیشتری متوجه می شوید .

ممکن است دچار سردرد و معده درد شده یا بطور کلی نسبت به درد حساس تر شوید . نتایج تحقیقی در سال 2008 که در بایگانی روانشناسی عمومی یافت می گردد نشان داده که وقتی افراد افسرده درد را تجربه می نمایند ، مغز آنها احساسات بیشتر و مقاومت کمتری نشان می دهد ، از این رو آنها توانایی کمتری در مقابله با درد دارند .

افسردگی و کاهش وزنعلت این اضافه وزن چیست ؟ شاید به خاطر مصرف بستنی در نیمه شب است ، شاید هم به علت خوردن غذای سرد است ، زیرا حوصله آشپزی و خریدکردن نداشته اید .

با اینکه غذا خوردن می تواند مقدار ماده شیمیایی شاد نماینده سروتونین در مغز را افزایش دهد ، اما غذا خوردن احساسی در گذر زمان موجب اضافه وزن و احساس گناه و خجالت می گردد ، از سویی دیگر هیچ یاریی به برطرف مسائل پنهانی که موجب افسردگی شما می گردد ، نمی نماید . تحقیق جدیدی در مجله چاقی نشان می دهد که استرس بالا و افسردگی ، پیروی از روش های موثر برای کاهش وزن را مشکل می نماید. در مقابل بعضی افراد در اثر افسردگی ، کاهش وزن پیدا می نمایند ، زیرا افسردگی از اشتها می کاهد .

افسردگی و تندخوییاگر کوچک ترین ناراحتی موجب خشمتان می گردد و کج خلقی عادت جدیدتان شده ، ممکن است افسرده باشید .

در تحقیقی که در سال 2013 در مجله روانشناسی JAMA منتشر شد ، 54 % از افراد افسرده احساس خشونت ، ترشرویی ، دعوا کردن ، کم طاقتی و عصبانی بودن دارند .

سیمون رگو ، دکترای روانشناسی ، پروفسور همکار در روانشناسی بالینی و علوم رفتاری در دانشکده پزشکی آلبرت انیشتین و مجری آموزش روانشناسی مرکز پزشکی مونتفیور می گوید : وقتی در نیمه خالی لیوان سیر می کنید ، با اخلاق منفی بیشتری روبه رو می شوید ، مثل کج خلقی ، نا امیدی و خشم . شاید هنوز به اینجا نرسیده باشید ، اما راه زیادی نخواهد بود .

هیچ احساسی نداریداحساسی ندارید ؟ بی تفاوتید ؟ بی حس هستید ؟ رگو می گوید : اغلب ما برای بیدارشدن از خواب در صبح انگیزه ای داریم ، این انگیزه ممکن است کار ، ورزش ، روابط اجتماعی یا آماده کردن صبحانه باشد . اما برای افراد افسرده این انگیزه ها خشکیده است .

آنچه زمانی اشک به چشم و خنده بر لبانمان می آورد اکنون به سختی توجه مارا جلب می نماید . این گونه رفتار زامبی مانند از نشانه های بزرگ افسردگیست و شاید باعث گردد در چشم افرادی که تا حالا دوستتان داشته و حمایتتان می کردند ، سرد و دور و واپس گرا به نظر برسید .

از فیسبوک جدا نمی شوید…چندین تحقیق نشان داده افرادی که اعتیاد به اینترنت دارند و روابط اجتماعی مجازی آنها بیشتر از روابط حقیقی است ، احتمالا افسرده هستند . آنها ممکن است ناتوان از همراه کردن دیگران با خود باشند یا از دنیای اینترنتی برای فرار از تفکرات و احساساتشان استفاده نمایند .

هرچند اعتیاد به اینترنت و افسردگی دو مشکل مجزا هستند اغلب باهم همراه می شوند .

رگو می گوید : کوشش برای سرحال شدن موقت یک روش برای مقابله با افسردگی است .

افسردگی و رویاپردازیاخیرا بیش از حد خیالباف شده اید؟ در فکر هنرپیشه شدن یا عشقی آتشین هستید یا فکر می کنید که بچه همسایه از بچه شما باهوش تر است یا اینکه چشم دیگران دنبال شماست؟

روانشناسان دانشگاه هاروارد نشان داده اند وقتی فکر ما در زمان حال متمرکز باشد بیشترین احساس خوشحالی را خوهیم داشت و وقتی فکر ما مشغول باشد باعث می گردد که ما خیالباف، نگران و غمگین باشیم . هرچند که رویاپردازی در یافتن راهکار های خلاقانه برای برطرف مسائل موثر است ، اما گاها این اتفاق در اثر ناراحتی هم پیش می آید .

نمی توانید تصمیم بگیرید تحقیقی در دانشگاه کلمبیا نشان می دهد که ما در طول روز بیش از هفتاد تصمیم آگاهانه می گیریم و بیشتر آنها نیازی به فکر زیاد ندارند . کمی بیشتر بخوابیم یا بیدار شویم ؟ لباس خواب خود را عوض کنیم یا نه ؟ حلیم بخوریم یا تخم مرغ ؟ تلویزیون دیدن نموده یا مطالعه کنیم ؟

رگو می گوید: وقتی افسرده هستیم فرایندهای تشخیصی برایمان سخت می گردد . موضوعات کوچکی که معمولا به سادگی انجام می دهیم تبدیل به تصمیمی سنگین برای ما می شوند .

موی خود را شانه نمی کنیدحتی اگر از ابتدا هم اهل رسیدن به خود نبوده اید با افسرده شدن همین اندک توجه هم ازبین خواهد رفت. در تحقیقی که در سال 2014 روی بیش از 10000 نفر انجام شد تعیین گشت که 61% از آنها که در بهداشت دهان و دندان دچار مشکل بوده اند ، از افسردگی رنج می برند. هرچه مشکل دندان بیشتر، افسردگی شدیدتر !

رگو می گوید: این یک طیف است . غفلت از سلامتی و ظاهر تنها وقتی مشکل ساز است که مربوط به افسردگی و یا از کارافتادگی باشد.

نهایتا توجه نکردن به ظاهر خود نشانه مهمی از وجود مسائل در درونتان است .

اگر نگرانید مبادا افسرده شده باشید ، ناراحتی های خود را با یک متخصص درمیان بگذارید تا یاری لازم برای بهتر شدن حالتان را دریافت کنید .

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 22 آبان 1400 بروزرسانی: 22 آبان 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1930

به "آشنایی با علائم مخفی افسردگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با علائم مخفی افسردگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید