ازدواج مجدد زنی که همسرش فوت کرده

به گزارش اسلیم فا، زنی که پس از فوت شوهر به ازدواج مجدد روی می آورد باید ضمن ارزیابی شرایط خود در صورت داشتن فرزند مسائل مربوط به آنان را به خوبی مدنظر قرار دهد.

ازدواج مجدد زنی که همسرش فوت کرده

شوهرانی فوت می کنند و زنانی بیوه می شوند. اما زندگی جریان دارد. اینکه بعضی فکر می کنند پس از فوت شوهر خود برای نشان دادن وفاداریشان نباید دوباره عاشق شده و ازدواج کنند یک اشتباه فرهنگیست. اما آنچه در این زمینه اهمیت دارد این است که زن یا مردی که تصمیم به ازدواج مجدد می گیرد ضروری است جدا از توجه به اصول کلی ازدواج نکات و موارد دیگری را نیز مدنظر قرار دهد.

راهنمای ازدواج مجدد زنی که شوهرش فوت کرده است

زنی که به علت فوت شوهر به ازدواج دوم روی می آورد باید شرایط خود را در انتخاب شوهر جدید ارزیابی کند. دیگر آن دختری که قبل از ازدواج اولیه بوده، نیست. زنی است با تجربه ولی ارزشی را که جامعه برای دختر از نظر ازدواج قائل می باشد از دست داده و احتمالاً دارای فرزند نیز می باشد. چنین زنی در صورتی که دارای فرزند باشد باید به موارد زیر توجه کند:

1- زن پس از فوت شوهر شرایط ویژه از نظر ازدواج بعدی خواهد داشت. چون فرزندان وی پدر ندارند لذا نیاز به مراقبت خاص دارند و چنانچه مادر بدون در نظر دریافت بچه ها مبادرت به ازدواج نماید آنها را فدای هوا و هوس خود خواهد کرد. در این شرایط باید در انتخاب شوهر شرایط خود را با داشتن فرزند یتیم مورد توجه قرار دهد.

2- در مورد ازدواج مجدد زن بچه داری که شوهرش فوت کرده انتخاب همسر دوم باید با پذیرش شرایط جدید زن باشد. شرایطی که تربیت و مراقبت فرزندانش را تضمین کند و این موارد جزء شرایط ازدواج قید شود. مطلب دیگری که می تواند شرایط را ساده تر سازد آن است که بخشی از مراقبت فرزندان را اقوام و خویشاوندان نزدیک نظیر عمو و خاله و پدربزرگ و مادربزرگ به عهده گیرند. در این صورت ممکن است بخشی از ارضاء نیازمندی های عاطفی آنان انجام گیرد ولی هیچیک از آنها نمی توانند جای مادر را بگیرند. بنابراین باید فرزندان با توجه به سن و سال آنان مدت زمانی را در هفته در دامن پر مهر مادرشان بگذرانند.

3- زن بچه دار در انتخاب شوهر دوم باید کلیه شرایط عمومی ازدواج را مورد توجه قرار دهد. شرایط ویژه ای را نیز در نظر بگیرد. اولا فردی را انتخاب کند که بچه هایش را دوست داشته باشد. از نظر وجدان و ایمان و خداشناسی درسطحی باشد صد که هرگونه بی اعتنایی و بی مهری نسبت به فرزندان همسر خود را گناه شمرد و آنان را فرزندان خود بداند. شوهری که او نیز فرزند داشته باشد شاید شرایط زن را راحت تر بپذیرد و شرایط یکسانی برای دوگونه فرزند ایجاد شود. در مواردی انتخاب مرد عقیم که در ازدواج قبلی خود بچه نداشته شاید برای چنین زنی مناسب تر باشد.

4- زن بچه دار پس از ازدواج مجدد نباید تمام وقت خود را مصرف فرزندان خود کند و رسیدگی و توجه به شوهرش را در مرحله بعد قرار دهد. چنین حالتی دوام زندگی مشترک و نشاط زناشویی را در مخاطره قرار خواهد داد و گاه ممکن است به ناسازگاری شوهرش با فرزندانش منتهی شود.

5- زن بچه دار در صورتی که با شوهر دوم ازدواج کند که دارای فرزند باشد باید بین فرزندان خود و فرزندان شوهرش تبعیض قائل نشود. در این صورت شوهرش چنین رفتاری را اعمال خواهد کرد. عدم تبعیض بین فرزندان این زوج از سوی زن و شوهر می تواند زندگی را شاد و بانشاط سازد.

زمان مناسب برای ازدواج مجدد

نباید فراموش کرد که بعد از طلاق یا فوت همسر، فرد قطعا به مدت زمانی برای بهبود روانی نیاز دارد که بهترین زمان آن 1سال است؛ بنابراین بعد از جدایی از همسر فرد- چه به واسطه طلاق و چه به واسطه فوت، چه فرزند داشته باشد و چه نداشته باشد، هیچ وقت توصیه نمی کنیم که در فاصله زمانی کمتر از یک سال ازدواج مجدد داشته باشد چون این یک سال باید صرف بازیابی فرد از دردها، غم ها و آسیب های روانی شود و همه این موارد مانع از شکل گیری سریع یک رابطه تازه خواهد شد.

زمان مناسب برای شروع رابطه جدید

سلامت روانی و ازدواج مجدد

ازدواج زنانی که همسران خود را از دست داده اند، علاوه بر تأمین مایحتاج زندگی نیازهای عاطفی، جنسی، روحی و روانی آنها را نیز تأمین می کند و برای سلامت روان آنها امری ضروری است. متأسفانه در کشور ما به دلیل فرهنگ سازی اشتباه، بعضی از افراد تا آخر عمر به دلیل مرگ همسر با یاد و خاطره او زندگی می کنند و همین امر می تواند ضربه سختی را به آنها وارد سازد. هر انسانی نیازهای مختلفی (از فیزیولوژیک گرفته تا نیاز به امنیت، نیاز به دوست داشتن و دوست داشته شدن) دارد که در صورت برآورده نشدن، آسیب خواهد دید. بسیاری از افرادی که به هر دلیلی تن به ازدواج مجدد نمی دهند، دچار افسردگی هایی می شوند که در نهایت منجر به آسیب های مختلف جسمی و روانی خواهد شد.

برخورد با فرزند سوگوار همسر دوم

متاسفانه توصیه کلی چندانی وجود ندارد که با رعایت آن فرد تازه وارد به نظام خانواده، رابطه خوبی با فرزند همسرش برقرار کند اما یکی از مواردی که فرد همیشه باید مدنظر داشته باشد، حفظ حریم های خانواده ای است که به آن وارد شده است. این فرد همیشه باید با احترام از پدر یا مادر از دست رفته فرزند همسرش یاد کند و حتی اگر همسر یا فرزندش به واسطه خاطره بدی که دارند، تمایلی به حفظ این حریم ها نداشتند، فرد تازه وارد همیشه و به خصوص در حضور فرزند همسرش، باید با احتیاط و احترام از فرد قبلی یاد کند و هیچ وقت در موردش بدگویی نکند. چراکه پدر یا مادر از دست رفته فرزند، بخشی از هویت او هستند. اگر فرد تازه وارد به سیستم خانواده حریم آن پدر یا مادر را رعایت نکند، در واقع بخشی از هویت فرزند همسرش را نادیده گرفته یا زیر سوال برده، قطعا چنین رفتاری می تواند خشم آن فرزند را برانگیزد و تبعات بدی خواهد داشت.

همه انسان ها باید الگوهای ارتباط موثر را یاد بگیرند اما افرادی که با ازدواج مجدد و یا به عنوان همسر دوم وارد نظام یک خانواده می شوند، باید بیش از بقیه چنین قواعدی را بیاموزند و مراقب باشند تا در روابطشان سوءتفاهم ایجاد نشود.

برگرفته از: کتاب آموزش و مشاوره قبل از ازدواج، هفته نامه زندگی مثبت

گروه روانشناسی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 19 دی 1399 بروزرسانی: 19 دی 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1440

به "ازدواج مجدد زنی که همسرش فوت کرده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ازدواج مجدد زنی که همسرش فوت کرده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید