برگزاری مراسم نکوداشت استاد اخوین در موزه بزرگ خراسان

به گزارش اسلیم فا، مراسم نکوداشت عباس اخوین استاد خوشنویسی خراسان رضوی همزمان با نمایشگاهی از آثار او در موزه بزرگ خراسان برگزار گردید.

برگزاری مراسم نکوداشت استاد اخوین در موزه بزرگ خراسان

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، ابوالفضل مکرمی فر مدیرکل استان گفت: این مراسم برای قدرشناسی از بزرگانی است که به دلیل مشغله های اداری از قدرشناسی آنان که هویت ما را شکل می دهند، غافل شده ایم.

او بابیان این که پاسداشت بزرگان احیای هویت ماست، اضافه کرد: ما هویت خودمان را از بزرگان و استادانی هم چون استاد اخوین پیدا می کنیم.

مکرمی فر بابیان این که خوشنویسی هویت ما را شکل می دهد، ادامه داد: امروز از این هویت فاصله گرفته ایم، باید به گذشته پرافتخار خود در این حوزه برگردیم.

او با اشاره به پیشرفت تکنولوژی و استفاده از خط خوشنویسی با رایانه اشاره نمود وگفت: اگرچه امروز با یاری تکنولوژی خط های خوش را خلق می کنیم ولی صفا و عشقی که در خط و خوشنویسی وجود دارد، را ایجاد نمی نماید، خط یک ارتباط دلی و معنوی با قلم و کاغذ ایجاد می نماید و این ارتباط با رایانه میسر نمی گردد.

سید مجتبی حسینی معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در ادامه این مراسم پیغامی از سوی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قرائت کرد.

او در سخنانی اظهار کرد: نکوداشت استاد عباس اخوین به پاس یک عمر کوشش در عرصه خوشنویسی به همت انجمن خوشنویسان خراسان،اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی تأکیدی بر حفظ و صیانت از کیان کرامت هنر و هنرمندان این عرصه است.

محمدعلی باقر زاده رئیس انجمن خوشنویسان مشهد نیز در ادامه این مراسم گفت: جای بسی فخر و مباهات است که این خطه پهناور یعنی خراسان، هنرمندانی همچون عباس اخوین را در خود پرورش داده که ما امروز به خود ببالیم.

او اضافه کرد: انجمن خوشنویسان ایران در مشهد با پیشینه ای دیرینه همیشه در کوشش بوده که حرمت بزرگان و اساتید خوشنویسی، این هنر اصیل و مانا را پاس دارد.

باقر زاده ادامه داد: پاسداشت این بزرگان بدان معنا است که به نسل امروز و هنرمندان جوان یادآور شویم، حفظ حرمت و صندلی آنان امری واجب و ضروری بوده، چراکه هنر امروز خوشنویسی را مدیون این اساتید هستیم.

کیخسرو خروش استاد خوشنویسی و چهره ماندگار این هنر نیز در ادامه این مراسم گفت: استاد اخوین در حوزه چلیپانویسی بسیار زیبا می نویسند و این به خاطر ارادتی است که وی به میرعماد دارد و وفادار به سبک و شیوه اوست.

او اضافه کرد: استاد اخوین مقداری سلیقه شخصی خود را وارد سبک میرعماد کرد و احساس من این است که وی در دهه نود پیشرفت زیادی در خط و خوشنویسی داشت.

عباس اخوین هنرمند خوش نویس مشهدی و چهره ماندگار خوشنویسی در سال 89 نیز در حاشیه این مراسم گفت: نمایشگاهی که در حال حاضر به همت انجمن خوش نویسان مشهد برگزارشده، مجموعه ای از آثار من از سال 50 تا 98 است.

او درباره معضلات امروز خوشنویسی بیان نمود: یکی از معضلات، خود انجمن خوشنویسان ایران است اما با تمام مسائل و دعواهایی که در جلسات انجمن داریم هنوز هم باهم دوست هستیم.

اخوین در پاسخ به این سؤال که چه چیزی ارزش خوشنویسی دارد؟، یادآور شد: متنی ارزش دارد که عشق داشته باشد و دارای پیغام باشد، برخی از دوستان عقیده دارند که خوشنویسی حتماً نباید خوانده گردد، اما به عقیده من هر متن خوشنویسی شده باید دارای پیغام باشد.

در انتها این مراسم با اهدای هدایایی از استاد عباس اخوین و چند تن دیگر از اساتید خوشنویسی استان، تقدیر شد.

هم چنین نمایشگاهی از آثار خوشنویسی استاد عباس اخوین و دیگر استادان خوشنویسی در موزه بزرگ خراسان افتتاح شد.

این نمایشگاه از 22 تا 27 مهرماه همه روزه از ساعت 9 تا 17 در محل موزه بزرگ خراسان واقع در بوستان کوهسنگی مشهد پذیرای علاقه مندان است.

این نکوداشت به همت و همکاری موزه بزرگ خراسان، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن خوشنویسان استان برگزار گردید.

منبع: میراث آریا
انتشار: 4 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 555

به "برگزاری مراسم نکوداشت استاد اخوین در موزه بزرگ خراسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری مراسم نکوداشت استاد اخوین در موزه بزرگ خراسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید