تورم اردیبهشت نسبت به فروردین کاهشی است یا افزایشی؟ ، شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور

به گزارش اسلیم فا، بر اساس جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران تورم نقطه به نقطه و ماهانه در اردیبهشت ماه امسال در مقایسه به بازه زمانی مشابه خود کاهش داشته است.

تورم اردیبهشت نسبت به فروردین کاهشی است یا افزایشی؟ ، شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور

به گزارش خبرنگاران، مرکز آمار ایران در آخرین گزارش خود با عنوان شاخص قیمت مصرف کننده در اردیبهشت ماه سال 1402، گفت که منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است. در اردیبهشت ماه 1402 تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور، 54,6 درصد بوده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین، 54.6 درصد بیشتر از اردیبهشت ماه 1401 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه کرده­اند. تورم نقطه به نقطه اردیبهشت ماه 1402 در مقایسه با ماه قبل، 0,9 واحد درصد کاهش یافته است.

کاهش تورم ماهانه در دومین ماه سال

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل بوده و در اردیبهشت ماه 1402 تورم ماهانه خانوارهای کشور برابر 2,8 درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات، 2.6 درصد و برای گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات، 2.8 درصد بوده است.

نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن بوده در اردیبهشت ماه 1402 نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به 49,1 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1,5 واحد درصد افزایش یافته است.

در جدول زیر می توانید شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور بر حسب بخش های اصلی و و بعضی گروه ها و طبقات کالایی را در اردیبهشت ماه امسال مشاهده کنید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 خرداد 1402 بروزرسانی: 5 خرداد 1402 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 2317

به "تورم اردیبهشت نسبت به فروردین کاهشی است یا افزایشی؟ ، شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم اردیبهشت نسبت به فروردین کاهشی است یا افزایشی؟ ، شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید