حمایت از فروش 236 هزار نسخه کتاب الکترونیکی در ایام مبتلا به کرونا

به گزارش اسلیم فا، به گزارش خبرگزای کتاب ایران ، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی با اعلام این خبر بعضی از اقدامات و فعالیت های این معاونت در این ایام را تشریح کرد.

حمایت از فروش 236 هزار نسخه کتاب الکترونیکی در ایام مبتلا به کرونا

برگزاری طرح کتاب-در-خانه/ تمدید تا 12 اردیبهشت

وی اضافه نمود: با شیوع و گسترش ویروس کرونا در کشور، معاونت امور فرهنگی کوشش کرد فعالیت هایی را در راستای شعار در خانه بمانیم طراحی و برگزار کند. یکی از اقدام ها برگزاری طرح کتاب-در-خانه بود.

جوادی ادامه داد: این پویش با همکاری دفتر مطالعات و برنامه ریزی های فرهنگی و موسسه خانه کتاب به مناسبت آخرین نوروز قرن ویژه بچه ها و نوجوانان برگزار گردید. هدف این پویش، استفاده از فراغت به وجود آمده در خانه ها، بهره بردن از امکانات موجود در فضاهای مجازی برای ترویج اجتماعی کتاب خوانی در سراسر ایران و تشویق بچه ها و نوجوانان به گفت وگو پیرامون کتاب های مطالعه شده بود.

جوادی شرح داد: در این پویش ملی شرکت نمایندگان می توانستند، کتاب های مطالعه شده را در یک کلیپ ویدئویی کوتاه معرفی نمایند، یا نظرشان را درباره آن بگویند.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به استقبال خوب گروه های سنی کودک و نوجوان از این پویش گفت: این طرح به دلیل مهار نشدن ویروس کرونا و بازنشدن مدارس تا به امروز دو بار تمدید شده است و تا 12 اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت.

حمایت از فروش 236 هزار نسخه کتاب الکترونیکی

جوادی دومین برنامه معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ایام کرونا را ارایه تخفیف های بالا برای خرید کتاب های الکترونیکی از پلتفرم های کتابخوانی خاطرنشان کرد و گفت: در این طرح که با مشارکت مرکز فناوری های اطلاعات و رسانه های دیجیتال انجام شد، تخفیف های 70 و 80 درصدی به کتاب های بزرگسالان و کودک و نوجوان ارایه شد تا از این طریق در ایام خانه نشینی، کتاب در دسترس خانواده ها باشد.

وی ادامه داد: گسترش استفاده نسل جوان از کتاب های صوتی و مطالعه آن ها در پلتفرم های کتابخوانی، در دسترس قرار دادن کتاب برای خانواده ها و افراد کتابخوان و کوشش برای در خانه نگه داشتن کتابخوانان از جمله اهداف این طرح بود. براساس اعلام بسیاری از مدیران این پلتفرم ها در ایام نوروز کتاب های بسیاری به وسیله این پلتفرم ها خریداری شده اند و از اجرای این طرح بسیار راضی بودند. این طرح از تاریخ یکم فروردین ماه سال 1399 شروع شد و تا خاتمه20 فروردین ماه ادامه داشت.

جوادی گفت: بیش از 236 هزار نسخه کتاب الکترونیکی با ارزشی بالغ بر 26 میلیارد ریال فروخته شد. این میزان فروش از رشد مطلوب کمی و کیفی ناشران الکترونیک کشور در سال های اخیر حکایت می نماید که منجر به استقبال مخاطبان از محصولات ارائه شده است .

ارسال 31 هزار بسته کتاب به وسیله سامانه پست کتاب

معاون امور فرهنگی، سومین اقدام این معاونت در ایام کرونا را حمایت از سامانه پست کتاب خاطرنشان کرد و شرح داد: در این ایام بخشی از یارانۀ کتاب به حمایت از سامانۀ پست کتاب اختصاص داده شد تا از این طریق هزینۀ ارسال کتاب به وسیله پست تا خاتمه فروردین 1399 با حدود 50 درصد تخفیف محاسبه گردد.

وی ادامه داد: بر اساس این طرح، برای ارسال هر بسته پستی کتاب در سامانه پست کتاب تا دو کیلوگرم صرفا مبلغ 30 هزار ریال دریافت و مابقی هزینه پست مبلغ از محل یارانه کتاب توسط خانه کتاب به شرکت پست پرداخت شد. این طرح نیز از 25 اسفندماه سال گذشته شروع و تا خاتمه فروردین ماه 31 هزار بسته کتاب به وسیله این سامانه به مناطق کشور ارسال شد که این رقم معادل فعالیت شش ماه از سال 1398 بود.

وی شرح داد: بیشترین میزان ارسال کتاب در این طرح متعلق به استان های تهران، قم و خراسان رضوی و بیشترین دریافت نمایندگان کتاب در تهران، اصفهان و فارس بودند.

پیگیری تامین خسارت اهالی نشر و فرهنگ

جوادی با تاکید بر پیگیری خسارت های وارد شده به اهالی نشر و کتاب به خاطر شیوع کرونا گفت: تامین خسارت برای فعالان حوزه نشر و کتاب به وسیله برخورداری از تسهیلاتی که دولت در نظر گرفته است در حال پیگیری است. همچنین در کوشش هستیم تا بیمه بیکاری اهالی نشر و پرداخت بیمه سه ماهه اهل قلم را در دستور کار داشته باشیم تا از این طریق بخشی از خسارت هایی را که به اهالی نشر و کتاب در ایام کرونا وارد شده است را جبران کنیم.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 5 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1041

به "حمایت از فروش 236 هزار نسخه کتاب الکترونیکی در ایام مبتلا به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت از فروش 236 هزار نسخه کتاب الکترونیکی در ایام مبتلا به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید