راه اندازی موزه تعزیه در اردبیل

به گزارش اسلیم فا، موزه تعزیه اردبیل در حسینیه مجتهد این شهر راه اندازی خواهد شد.

راه اندازی موزه تعزیه در اردبیل

به گفته کریم لطفی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، موزه تعزیه در حسینیه مجتهد اردبیل راه اندازی می گردد.

کریم لطفی اعلام کرد که موزه تعزیه براساس برنامه ریزی ها و هدف گذاری های اجرا شده در حسینیه مجتهد اردبیل راه اندازی می گردد که عملیات بازسازی و احیای این حسینیه در اردبیل برای تحقق این مهم در حال انجام است.

با توجه به سابقه تاریخی برگزاری مراسم عزاداری و شبیه خوانی در حسینیه مجتهد و با در نظر گرفتن اهمیت این بنای تاریخی، هدف گذاری شده است تا موزه تعزیه را در این مکان دایر گردد تا با راه اندازی این موزه بتوان آئین های عزاداری به ویژه تعزیه خوانی و شبیه خوانی اردبیل را به بازدیدکنندگان معرفی گردد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل حسینیه مجتهد را منتسب به میرزا محسن مجتهد دانست و گفت:

حسینیه مجتهد اردبیل به عنوان یکی از قدیمی ترین حسینیه های احداث شده در کشور با توجه به قدمت تاریخی این بنا، به شمار می رود.

لطفی با اشاره به انجام نظارت های لازم بر عملیات بازسازی و احیای آن حسینیه از سوی میراث فرهنگی توضیح داد که عملیات بازسازی این حسینیه را در حال حاضر یکی از نوادگان میرزا محسن مجتهد با اعتبار پرداختی از سوی مالک بنا انجام می دهد که در طبقه اول و دوم بخش های مختلفی برای این مجموعه در نظر گرفته شده است.

به گفته معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از مهم ترین برنامه ها در سطح استان، بازسازی و احیای بنا های تاریخی و باستانی بوده تا با این اقدامات بتوان تاریخ و فرهنگ منطقه را به نحوی موثر و شایسته معرفی گردد که در منطقه ها مختلف استان در این حوزه طرح های مختلفی در حال انجام است.

منبع: کجارو / iqna.ir
انتشار: 10 خرداد 1401 بروزرسانی: 10 خرداد 1401 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 2120

به "راه اندازی موزه تعزیه در اردبیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی موزه تعزیه در اردبیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید