دریاچه وان در ترکیه

به گزارش اسلیم فا، وان یکی از شهرهای کوچک ترکیه در سمت شرقی این کشور است که به سبب نزدیکی به ایران مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است. با توجه به اینکه بازدید از جاذبه های گردشگری همواره پای ثابت فهرست سفر است در این قسمت به معرفی یکی از معروف ترین جاهای دیدنی وان یعنی دریاچه وان می پردازیم. اگر قصد سفر به وان و خرید تور وان را دارید برای آشنایی بیشتر با این دریاچه زیبا و سایر جاهای دیدنی اطراف آن تا پایان با خبرنگاران همراه باشید.

دریاچه وان در ترکیه

مختصری درباره دریاچه وان ترکیه

دریاچه وان که در زبان ترکی به آن وان گولو Van Gölü می گویند و در دوران باستان با نام اورارتو شناخته می شد دومین دریاچه بزرگ در خاورمیانه (پس از دریاچه ارومیه) و یکی از بزرگترین دریاچه های کشور ترکیه به شمار می آید. این دریاچه نمکی که ظاهری مثلثی شکل دارد و جزو بزرگترین نمونه های حوضه بسته یا درون ریز endorheic در جهان محسوب می شود در اثر فعالیت های آتشفشانی به وسیله ماگما (مواد مذاب) مسدود شده است و چون راه خروجی ندارد و رواناب ها (آّب های ناشی از بارندگی، ذوب برف و شاخه های متعدد رودخانه های دیگر) به آن سرازیر می شوند می توان شاهد نوسان سطح آب در فصل های مختلف سال بود که کمترین اندازه در فصل زمستان و بیشترین اندازه در فصل بهار است. نکته جالب درباره دریاچه وان این است که این دریاچه در فصل زمستان دچار یخ زدگی نمی شود که دلیل این امر را شور بودن آب و برخوررداری از مقادیر بالای سدیم و نمک دانسته اند، اگر هم یخ زدگی رخ بدهد که به ندرت این اتفاق می افتد معمولا در منطقه ها کم عمق دریاچه است. آب قلیایی دریاچه (پ هاش P.H آب 9.7 تا 9.8) فقط مصرف صنعتی دارد و در استخراج نمک و مواد شوینده به کار می رود بنابراین در کشاورزی و برای آشامیدن به هیچ عنوان استفاده نمی شود.

اطلاعات کلی درباره دریاچه وان

مساحت دریاچه وان: 3755 کیلومتر مربع

عمق دریاچه وان: 171 تا 451 متر

طول دریاچه وان: از شمال شرقی به جنوب غربی 119 کیلومتر و از شمال غربی به جنوب شرقی 80 کیلومتر

طول خط ساحلی دریاچه وان: 430 کیلومتر

ارتفاع دریاچه وان از سطح دریا: 1640 متر

قلعه اورارتو در دریاچه وان ترکیه

در سال 2017 مورخان و باستان شناسان قلعه یک کیلومتری اورارتو یا قلعه پریان که در زیر آب مدفون شده بود را کشف کردند و براساس ارزیابی های انجام گرفته قدمت آن را 3000 سال و به دوران امپراتوری اورارتو در عصر آهن تخمین زدند. آن ها عقیده داشتند که به دلیل مسدود شدن دریاچه با افزایش سطح آب در طول هزاره ها این قلعه به آرامی به وسیله دریاچه غرق شد و به زیر آب رفت البته قلیایی بودن آب دریاچه وان توانسته تا حدی بافت این قلعه را حفظ کند.

دریاچه وان در کدام کشور است؟

یکی از سوالات مطرح شده این است که وان در کجا واقع شده است؛ ترکیه یا ارمنستان؟ برای پاسخ به این پرسش باید گفت که با وجود این که دریاچه وان در گذشته جزو دریای ارمنستان (شامل سه دریاچه بزرگ وان، دریاچه ارومیه در ایران و دریاچه سوان Sevan در ارمنستان امروزی) به شمار می آمد ولی امروز در نزدیکی ایران و در ارتفاعات ارمنستان، در ناحیه آناتولی شرقی در ترکیه واقع شده است و جزو کشور ترکیه به شمار می آید. به طور دقیق تر دریاچه وان در غرب شهر وان در دو استان وان و استان بیتلیسBitlis واقع شده است .

برترین زمان سفر به دریاچه وان

برترین فصل سفر به وان و بازدید از دریاچه وان اواخر بهار و تابستان است. زمستان معمولا فصل مناسبی برای سفر به این شهر و بازدید از دریاچه نیست چرا که در فصول سرد، اطراف این دریاچه آب و هوای بسیار سردی دارد و برای سرگرمی مناسب نیست.

سرگرمیات دریاچه وان ترکیه

سرگرمیات رایج در دریاچه وان شامل موارد زیر می شود:

ماهیگیری (ممنوعیت صید برای ماهیگیری در دو ماه اردیبهشت و خرداد به سبب تخم ریزی شاه ماهی مروارید)

شرکت در فستیوال فلامینگوها در شهر ارجیش Erciş در قسمت شمال شرق دریاچه وان (اقامت کوتاه مدت پرندگان مهاجر در خط ساحلی دریاچه وان)

عکاسی و ثبت منظره ها بکر و زیبا

کمپینگ یا چادر زدن در دامان طبیعت

پیاده روی در اطراف دریاچه

ورزش های آبی مانند قایقرانی و شنا

شنا در دریاچه وان ترکیه

با وجود اینکه شنا یکی از ورزش ها و سرگرمیات آبی پرطرفدار است اما اگر قصد شنا کردن در دریاچه وان را دارید در وهله اول باید بدانید که عمق دریاچه وان در منطقه ها مختلف آن از 171 متر تا 451 متر است. بر این اساس شما فقط مجاز به شنا در قسمت های کم عمق دریاچه یعنی در قسمت شرقی آن هستید بنابراین لطفا فکر شنا کردن در قسمت های عمیق را از فکر خود دور کنید. از طرف دیگر با توجه به قلیایی بودن آب و رعایت جوانب احتیاط برای حفظ سلامتی خود باید زمانی کمتر از 15 دقیقه را برای شنا در نظر بگیرید.

بازدید از جاذبه های گردشگری دریاچه وان ترکیه

از نکاتی که باعث شده تا گردشگران و به ویژه ایرانیان دریاچه وان را برای گردش انتخاب نمایند، منظره زیبای آن است؛ بعلاوه ساحل این دریاچه شنی بوده و فرصت خوبی را برای شن بازی و سرگرمیات خانوادگی فراهم می آورد؛ البته ناگفته نماند که بازدید از این دریاچه نیز رایگان است و این موضوع هم در محبوبیت دریاچه وان تاثیر دارد. در این بخش از وبسایت خبرنگاران بیشتر با جاهای تماشای دریاچه وان آشنا می شویم:

کلیسای آختامار در جزیره آختامار دریاچه وان ترکیه

اگر دریاچه وان را برای گردش انتخاب کردید، می توانید به جزیره آختامار Akdamar (دومین جزیره بزرگ وان) در سمت شمال غربی دریاچه رفته و از منظره ها طبیعی زیبا و طبیعت بکر آن تماشا کنید و چند ساعتی را در آنجا سپری کنید. یکی از تماشای های تاریخی و مهم شهر وان، کلیسای صلیب مقدس یا کلیسای آختامار محسوب می شود که در سال 915 میلادی ساخته شد. جالب است بدانید که معمار این بنا یک فرد ارمنی به نام مانوئل بود.

افسانه آختامار

دو افسانه و روایت مختلف درباره دلیل نامگذاری این جزیره و کلیسا وجود دارد که در زیر به آن اشاره می کنیم.

در روایت اول در باب نامگذاری این جزیره و کلیسا به نام آختامار نقل است که در روزگاران گذشته مردی متمول عاشق دختر زیبارویی به نام تامار که در این جزیره زندگی می نموده، می شود. این مرد هر شب برای دیدار با معشوقه اش به این جزیره می رفت تا او را ببیند. در یکی از همین شب ها زمانی که راهی جزیره بود گرفتار طوفان می شود و قایقش واژگون می شود. افرادی از دور او را می تماشاد و صدایش را می شنیدند که با وجود اینکه در حال غرق شدن است با صدای بلند نام دخترک را به زبان می آورد و می گوید آخ تامار. مردم دیر برای یاری می رسند و او غرق می شود. دختر نیز بعد از شنیدن خبر مرگ معشوقش دوام نمی آورد و از جهان می رود. پس از آن محلی ها نام این جزیره را به یاد آن دو آختامار می گذارند که تا به امروز نیز به همین نام شناخته شده است.

روایت دیگری نیز در این باره نقل شده که بر اساس آن شاهدختی ارمنی که در این جزیره به همراه خانواده زندگی می کرد برحسب اتفاق با پسری روستایی آشنا می شود و دل در گرو عشق او می نهد. پس از آن شاهدخت هر شب در کنار ساحل آتشی می افروخت، پسرک که آتش را می دید به سمت آن شنا می کرد و به این ترتیب همدیگر را دیدار می کردند. پس از مدتی پادشاه از این موضوع باخبر می شود و دستور می دهد تا روی یک قایق، آتش روشن نمایند و به دریاچه بیاندازند. پسر وقتی آتش را می بیند به گمان اینکه کار همیشگی شاهدخت است، به سمتش شنا می نماید. قایق در دریاچه حرکت می نماید و پسر را در پی خود می کشاند تا جایی که پسر خسته می شود و آرام آرام در حالی که در حال غرق شدن بود فریاد آخ تامارا را سر می دهد. کسانی که صدای او را می شنوند و داستانش را جویا می شوند این ماجرا را سینه به سینه نقل می نمایند تا جایی که این ماجرا باعث نام گذاری جزیره و کلیسای آن می شود. البته کسانی هستند که این ماجرا را حقیقی می دانند و عده ای نیز معتقدند که این موضوع صرفاً یک افسانه است و حقیقت ندارد.

جزیره ادیر در دریاچه وان ترکیه

جزیره ادیرAdır یکی از بزرگ ترین جزیره های وان به شمار می آید که درون دریاچه وان جای گرفته است. این جزیره پناهگاهی برای ارمنی هایی بود که برای نجات جان خود در جریان نسل کشی ارامنه به وسیله ترک ها به آن گریختند. از جاذبه های گردشگری جزیره ادیر می توان از کلیسای سنت جرج که تا قبل از قرن 19 میلادی مورد استفاده قرار می گرفت، یاد کرد که قدمتی بیش از 700 سال دارد. بازدید از گورستان قدیمی و خاچکارهای ارمنی (چلیپاسنگ) شاید خالی از لطف نباشد.

دریاچه وان دو جزیره کوچک خالی از سکنه به نام جزیره چارپاناک Çarpanak و جزیره کوش Kuş (به معنی جزیره پرندگان) نیز دارد که در هر دوی آن ها می توان ویرانه های صومعه های ارمنی را مشاهده کرد.

شهر اخلاط در دریاچه وان ترکیه

اگر قصد بازدید از شهر اخلاط Ahlat (در ساحل شمال غربی دریاچه وان واقع شده است) را دارید می توانید از موزه معروف آن که اشیای به جا مانده از دوره های پیش از میلاد مسیح مانند سکه های تاریخی، سرامیک هایی از دوره روم باستان و ظروف متعلق به دوره اوراتورها، سلجوقیان و عثمانیان در آن نگهداری می شود و بعلاوه گورستان های قدیمی شهر که قدمت آن به قرن 12 تا 15 میلادی می رسد، بازدید کنید. درباره تاریخچه این شهر می توان گفت که اخلاط به وسیله اعراب (قبیله قیس) و قرن ها بعد به وسیله ارمنیان و سلجوقیان اداره می شد و در واقع به سبب نقش استراتژیک خود که یک توقفگاه مهم در مسیر تجاری ارومیه-میافارقین Urmia-Mayyafariqin بود، اهمیت داشت. درباره وجه تسمیه آن نیز گفته اند که چون مردم در شهر به زبان های عربی، ارمنی و فارسی صحبت می کردند نام شهر را اخلاط گذاشتند.

شهر گواش در دریاچه وان ترکیه

شهر گواش Gevaş که در قسمت غربی دریاچه و در ساحل جنوبی دریاچه وان در استان بیتلیس واقع شده است مدتی مقر اصلی پادشاهی واسپوراکان ارمنی بود و بعدها نمودها و عثمانیان در این منطقه جای گرفتند.قبل از جنگ جهانی اول بیشتر جمعیت را در این شهر مسلمانان تشکیل می دادند و مسیحیان ارمنی جزو بزرگ ترین اقلیت مذهبی در آن به شمار می آمدند. اگر به مشاهده آثار به جا مانده در طول تاریخ علاقمندید از گورستان قدیمی شهر و مزار حلیمه خاتون (از افراد حکومت قراقویونلو) و مزار پدر او شیخ ابراهیم، مسجد و کلیسای قدیمی ارمنی آلتینساج Altinsaç Kİlİsesİ که قدمت آن به قرن شانزدهم بازمی شود و در سال 1671 تعمیر و بازسازی شد، تماشا کنید.

کوه های آتشفشانی دریاچه وان ترکیه

در قسمت شمال غربی و در مجاورت دریاچه وان، استراتوولکان Stratovolcano یا آتشفشان چینه ای سوفان Süphan (کوه سوفان) با ارتفاع 4058 متری از سطح دریا (دومین آتشفشان بلند ترکیه) و در جنوب آن کوه اختیار شهاپ Ihtiyar Şahap واقع شده است. بعلاوه در قسمت جنوب شرقی دریاچه در شهر تاتوان در استان بیتلیس کوه آتشفشانی نمرود یا نمروت داغی Nemrut Dağı (به ترکی) با ارتفاع 2134 متری واقع شده است که در سال 1987 در لیست لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. کوه نمرود از بلندترین قله های شرق کوه های توروس در فلات آناتولی به شمار می آید. در هنگام بازدید از کوه نمرود می توانید از دریاچه های آبگرم و آب سرد آن که در یک دهانه آتشفشانی بر فراز آتشفشان نمرود قرار گرفته است، بهره ببرید و از طبیعت زیبای آن لذت ببرید. بعلاوه در قله این کوه می توان بقایای تعدادی مجسمه بزرگ شیر، عقاب و خدایان و تعدادی مجسمه دیگر با ویژگی ظاهری یونانی اما با آرایش مو و لباس ایرانی و بعلاوه مقبره آنتیوخوس Antiochus یکم (از پادشاهان سلوکی) را یافت.

آدرس دریاچه وان

دریاچه وان بسیار وسیع است و برای رسیدن به آن تنها کافیست از لیدر تور خود بخواهید شما را به آن برساند و یا این که تاکسی گرفته و خود را به دریاچه برسانید. توجه داشته باشید که این دریاچه از مرکز شهر وان 30 دقیقه فاصله دارد. در حقیقت آدرس خاصی برای این دریاچه ارائه نمی شود و بیشتر افراد به شما این آدرس را می دهند: ترکیه، وان، دریاچه وان

نقشه دریاچه وان

سخن خبرنگاران

آیا تا به حال از دریاچه وان و جاذبه های گردشگری آن تماشا کردید؟ شما کدام یک را بیشتر دوست داشتید؟ به نظر شما زیباترین آن ها کدام بود؟ منتظر شنیدن نظرات و پیشنهادات شما هستیم.منبع: فاینداتور
انتشار: 11 دی 1401 بروزرسانی: 11 دی 1401 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 2254

به "دریاچه وان در ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه وان در ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید