رونق بازار تنباکوی معسل قاچاق و تقلبی

به گزارش اسلیم فا، رئیس انجمن فراوریکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی اظهار کرد که در پی ممنوعیت واردات و فراوری تنباکوی معسل در حال حاضر بیش از 8000 تن و به زودی کلی مصرف 10 تا 12 هزار تنی این محصول در کشور به وسیله قاچاق یا محصولات تقلبی تامین می گردد.

رونق بازار تنباکوی معسل قاچاق و تقلبی

محمدرضا تاجدار در گفت گو با خبرنگاران، با اشاره ناچیز بودن صادرات سیگار در ایران، اظهار کرد: عموما توتون و تنباکوی ایرانی مشتری خارجی دارد و صادرات آن تقریبا قابل ملاحظه است.

وی با بیان اینکه برای حفظ ذائقه سیگار از توتون های کشورهای مختلف برای تشکیل هر سیگار استفاده می گردد، گفت: ستاد کنترل دخانیات که دبیرخانه آن در وزارت بهداشت واقع شده است، طی نامه ای به وزارت صمت ابلاغ کرد که واردات و فراوری تنباکوی معسل ممنوع است، چون معتقدند عطر و طعمی که در آن استفاده می گردد، تبلیغ محسوب می گردد که در حوزه صنایع دخانی ممنوع است.

این در حالی است که به گفته رئیس انجمن فراورینمایندگان، واردنمایندگان و صادرنمایندگان محصولات دخانی، مصرف سالانه تنباکوی معسل 10 تا 12 هزار تن است. از طرف دیگر تنباکوی معسل فی النفسه یک محصول مستقل است و اگر عسل و سایر مواد افزودنی معطر از آن گرفته گردد محصولی باقی نمی ماند که ادامه فعالیت برای واحدهای فراوریی امکان پذیر باشد. به طور کلی دو نوع تنباکوی سنتی و معسل در کشور مصرف می گردد.

تاجدار همچنین از شکایت انجمن به دیوان عدالت اداری در این زمینه اطلاع داد و گفت: رای بدوی و رای هیئت تخصصی دیوان به نفع انجمن دخانیات بود، اما هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مقرر کرد که مصوبه باید اجرا گردد. اکنون این مصوبه ابلاغ شده، در حالی که 30 تا 40 واحد فراوریی تنباکوی معسل در داخل کشور فعال هستند که دو تا سه هزار تن از احتیاج کشور را تامین می نمایند و با اجرای این مصوبه فراوری نمایندگان مجاز تنباکوی معسل باید تعطیل شوند. همچنین به دلیل ممنوعیت واردات بیش از 8000 تن مصرف کشور به وسیله قاچاق یا محصولات تقلبی داخلی تامین می گردد. بنابراین با تعطیلی واحدهای فراوریی داخلی، کل بازار مصرف در اختیار متقلبان و قاچاقچیان قرار خواهد گرفت.

وی همچنین با بیان اینکه اخیراً گزارش هایی از افزایش مصرف تنباکو معسل به 16 هزار تن در سال منتشر شده، توضیح داد: در این مدت حداقل هشت کارگاه تقلبی فراوری تنباکوی معسل کشف شده است. بنابراین تا زمانی که صرفه مالی و ریشه اصلی بروز تقلب و قاچاق اصلاح نگردد انتظار حذف این میزان مصرف با اقدامات انتظامی و امنیتی ساده انگارانه بوده و معادل آدرس اشتباه دادن به مخاطب و فرار از مسئولیت است.

تاجدار با اشاره به آسیب جدی استفاده از تنباکوی معسل تقلبی برای مصرف نمایندگان، تاکید نمود که به دلیل وجود افزودنی در تنباکو معسل، تشخیص کالای واقعی از تقلبی برای مصرف نماینده ممکن نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1538

به "رونق بازار تنباکوی معسل قاچاق و تقلبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونق بازار تنباکوی معسل قاچاق و تقلبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید