تور ارزان بلغارستان: سوغات صوفیه؛ مرکز بلغارستان

به گزارش اسلیم فا، صوفیه، مرکز بلغارستان، یکی از شهرهای دیدنی و مجذوب کننده برای گردشگران سراسر جهان است. این شهر، سوغاتی های خاص و متنوعی دارد که نشانی از فرهنگ بومی منطقه است.

تور ارزان بلغارستان: سوغات صوفیه؛ مرکز بلغارستان

با ما سفر کنید و با تور ارزان بلغارستان از معماری شگفت انگیز اروپایی دیدن کنید و شهر زیبای صوفیه را ببینید.

خریدن سوغات یکی از برترین بخش های سفر است؛ زمانی که با شور و اشتیاق، بازارچه ها و مراکز خرید را دور می زنیم تا یک سوغاتی خوب برای عزیزان مان پیدا کنیم. صوفیه، مرکز و یکی از جاهای دیدنی بلغارستان، فرهنگی جالب و متنوع دارد. در این شهر، رویدادها و جشن های سنتی فراوانی برپا می شود و اهالی آن، هنرهای بومی را زنده نگه می دارند و به داشتن آن ها افتخار می نمایند. یکی از برترین کارهایی که در سفر می توانید انجام دهید، خریدن سوغات است به خصوص از شهری مثل صوفیه که هنوز هم سنت ها و محصولات بومی، در آن از اهمیت خاصی برخوردار است.

البته در صوفیه از آنجایی که شهری بزرگ و مرکز بلغارستان است، هر محصولی که فکر کنید پیدا می شود. مثلا کیف و کفش و لباس که همه جای جهان پیدا می شود. برای سوغات و یادگاری از سفر، هیچ چیز بهتر از محصولات سنتی و بومی نیست. در صوفیه و در بازارها و فروشگاه های سوغات آن، می توانید صنایع دستی و محصولات محلی این شهر را بخرید. با این کار، می توانید از هنرهای بومی حمایت کنید.

به غیر از صنایع دستی، یکی از چیزهایی که به عنوان سوغات صوفیه می توانید بخرید، انواع خوراکی های محلی است که این شهر به داشتن آن ها معروف است. در ادامه، تعدادی از مهم ترین سوغاتی های سنتی و محلی صوفیه را معرفی می کنیم.

پوشاک سنتی

یکی از لباس های سنتی بلغارستان لیتاک نام دارد که از چند قسمت تشکیل می شود. مجذوب کننده ترین بخش آن، پیراهن است. این پیراهن بلند دو مدل مختلف دارد و مهم ترین بخش از پوشاک سنتی زنانه در بلغارستان است و فرقی نمی کند که برای کدام قوم و قبیله باشد. رایج ترین نوع آن، یک پیراهن راسته شبیه به پانچو است که تا روی پا، ادامه دارد و بلند است، آستین های گشاد دارد و معمولا پر از گلدوزی های زیبا است. از نظر تنوع و تزیینات، لباس های زنانه بسیار پرزرق وبرق تر از لباس های مردانه است. لباس های سنتی که در زمان های گذشته، زنان بلغاری می پوشیدند، طرح ها و تزیینات خاصی داشت که خانواده و اصالت هر فرد را تعیین می کرد. بعلاوه نشانه هایی وجود داشت که به وسیله آن افراد می توانستند بفهمند که یک زن، مجرد است یا متاهل.

لباس های سنتی در فروشگاه های مخصوص سوغات عرضه می شود و قیمت های متنوعی دارد ولی درمجموع، نسبتا گران قیمت است و اگر بخواهید یک دست کامل از این لباس ها را بخرید ممکن است قیمت آن ها تا 650 دلار هم برسد.

عروسک های سنتی

عروسک ها نقش مهمی در فرهنگ بلغارستان دارند و بخشی جدانشدنی از کودکی اهالی بلغارستان هستند. عروسک های سنتی بلغارستان، تماما دست ساز هستند و با طرح ها و لباس های سنتی مختلف فراوری می شوند و تنوع آن ها بسیار زیاد است. لباس این عروسک ها، لباس های سنتی بلغارستان است و تقریبا لباس همه منطقه ها مختلف این کشور را می توانید تن این عروسک ها ببینید.

به غیر از عروسک های معمول که در غالب زن و مرد و کودک تهیه می شوند، ممکن است در فروشگاه های سوغات، انواع عروسک های دست ساز را بینید که با الهام از شخصیت های خیالی، خون آشام ها، فرشته ها و جن و پری تهیه می شوند. این عروسک ها را معمولا برای برخی از مراسم سنتی تهیه می نمایند.

ظروف سرامیکی و قابلمه های Gyuvetch

حتما متوجه طعم بی نظیر غذاهای بلغاری شده اید. یکی از رمز و رازهای این غذاهای لذیذ استفاده از ظروف سفالی و سرامیکی برای طبخ غذا است که gyuvetch نام دارد. بسیاری از غذاهای بلغاری به خصوص خوراک ها در این ظرف مخصوص تهیه می شوند. هم در خانه ها و هم در رستوران ها از این ظرف ها استفاده می نمایند که قدمت استفاده از آن ها به چندین قرن قبل برمی شود.

اگر دوست دارید غذاهای بلغاری را در خانه درست کنید، حتما یکی از این ظرف ها بخرید. این هدیه خوبی برای علاقه مندان به آشپزی است. موقع آشپزی در این ظرف ها این نکته را هرگز از قلم نیاندازید که باید روی شعله بسیار کم قرار بگیرند. اگر می خواهید یک غذای کاملا بلغاری به شیوه بلغاری سرو کنید، حتما بشقاب های سرامیکی را بخرید که طرح های زیبایی دارند و مجذوب کنندهیت خاصی به سفره شما می دهند. این ظرف ها نه تنها غذا را برای مدت بسیاری گرم مگه می دارند بلکه رنگ و لعابی به سفره می دهند. این سوغاتی محبوب صوفیه، قیمت مناسبی دارد.

روغن گل محمدی

رز، یکی از محبوب ترین گل ها در سراسر جهان است. این گل را به خاطر زیبایی چشمگیر و عطر بی نظیرش دوست دارند. رز دمشقی یا گل محمدی یکی از انواع رز است که بیش از 300 سال پیش از دمشق به بلغارستان راه پیدا کرد. به خاطر خاک حاصل خیز و آ ب وهوای خاص بلغارستان، این گل به سرعت در سراسر این کشور رواج پیدا کرد و کاشته شد. امروزه بلغارستان یکی از بزرگترین فراورینمایندگان روغن گل محمدی در جهان است و این گل، به یکی از نمادهای گردشگری این کشور تبدیل شده است. عصاره گل محمدی از گلبرگ های این گل تهیه می شود و برای این کار از شیوه های خاص سنتی استفاده می شود. برای به دست آوردن یک کیلو از این عصاره، پنج تن گلبرگ احتیاج است به همین علت این عصاره، یکی از گران ترین عصاره ها در سراسر جهان است. آن را طلای مایع می نامند و از آن در صنایع فراوری محصولات زیبایی و عطر استفاده می نمایند و امروزه یکی از مهم ترین مواد تشکیل دهنده بسیاری از عطرها است.

برای فراوری محصولات مراقبت از پوست مثل انواع کرم، لوسیون و محصولات شوینده مثل صابون و... نیز استفاده می شود. این عصاره در تقویت و استحکام، آب رسانی و احیای پوست، هیچ جایگزینی ندارد. به غیر از این عصاره، از گلاب برای معطر کردن دسرها و غذاها، انواع بستنی و پودینگ و... استفاده می شود. یکی دیگر از محصولات بلغارستان، مربای گل محمدی است که در قنادی کاربرد دارد.

پالامارکا

پالامارکا یکی از ابزارهای سنتی است و سوغاتی جالبی برای کسانی که به صنایع دستی و محصولات بومی علاقه دارند. از این وسیله در زمان درو و برداشت محصولات با یاری داس، به عنوان محافظی برای انگشتان دست استفاده می کردند. حتی از این ابزار در برخی از مراسم سنتی قبل از برداشت، استفاده می نمایند. مثلا یکی از این مراسم به این ترتیب است که دختران جوان و مجرد، پلامارکاهایی که روی آن آرزو یا پیغامی نوشته شده را یک جا جمع می نمایند و بعد یکی یکی از بین آن ها برمی دارند و پیغام روی آن را می خوانند. این پیشگویی ها، آینده احتمالی فرد را نشان می دهد. مثلا اگر روی یکی از آن ها نوشته باشد که پنیز و شیر خواهید خورد، به این معنا است که با یک گله دار ازدواج خواهی کرد. امروزه می توانید این ابزار سنتی را سفارش دهید و روی آن یک نقاشی سنتی یا پیغامی برای عزیزن خود، بنویسید.

آلات موسیقی سنتی بلغاری

در سفر به صوفیه حتما در رستوران ها و کافه ها، نوای موسیقی محلی را خواهید شنید که با آلات موسیقی خاصی نواخته می شوند. این آلات موسیقی در سراسر این کشور رواج دارند و هنوز هم موسیقی سنتی و فولکلور بلغارستان، بخش مهمی از زندگی مردم را تشکیل می دهد. اگر به موسیقی به خصوص موسیقی سنتی منطقه ها مختلف جهان علاقه دارید، این آلات موسیقی می توانند سوغاتی جالبی برای شما باشند. از برخی از آن ها برای نواختن موسیقی در مراسم عروسی و جشن ها استفاده می شود. علاوه بر اینکه به عنوان یک وسیله تزیینی می توانید آن را به خانه برید، می توانید از یکی از اهالی و نوازندگان، کمی نواختن آن ها را یاد بگیرید.

قالی و قالیچه

صنایع دستی بلغارستان با فرهنگ بومی این منطقه، رابطه ای تنگارتنگ دارد. هرآنچه که در بلغارستان به فرهنگ بومی مردم مرتبط باشد، بسیار رنگارنگ و مجذوب کننده است. خواه یک قالی کوچک باشد یا یک قطعه موسیقی.

طیف وسیعی از رنگ های شاد و زنده و مجذوب کننده را در فرهنگ ها و صنایع دستی اهالی بومی منطقه خواهید دید. قالی و قالیچه یکی از محبوب ترین انواع صنایع دستی بلغارستان است که به خوبی می توانید در آن گوشه هایی از سبک زندگی سنتی این کشور را ببینید. تنوع و زیبایی طرح فرش ها از زمان های قدیم، نشانی از شان اجتماعی بوده است. فرش های بزرگ و سنگین و بسیار رنگارنگ را به عنوان جهیزیه به عروس می دادند.

امروزه تعداد کمی هنرمند قالی باف در بلغارستان فعالیت می نمایند که می توانند این فرش های زیبا و دست بافت را به همان شیوه های سنتی تهیه نمایند. برای بافت آن ها فقط از متریال های طبیعی استفاده می شود حتی برای رنگ کردن نخ هایی که عموما پنبه یا پشم هستند. البته امروزه به ندرت از رنگ های شیمیایی هم استفاده می شود ولی در زمان های دور، حتی رنگ ها از مواد موجود در طبیعت به دست می آمدند. همان طور که انتظار دارید، قیمت این قالی ها و قالیچه ها زیاد است ولی بدون شک ارزش هزینه کردن دارد.

بافته های سنتی و تزیینات گلدوزی شده

بافتنی، قلاب بافی و گلدوزی های سنتی، جزو هنرهای قدیمی بلغارستان است. هنوز هم افرادی پیدا می شوند که به این هنرهای رنگارنگ علاقه نشان می دهند ولی بیشتر، سالمندان و قدیمی ترها به این کار می پردازند. در صوفیه و در محله های قدیمی شهر، سالخوردگان بسیاری را خواهید دید که بیرون از خانه مشغول بافتن و گلدوزی می شوند و حتی می توانید از آن ها بخواهید که این هنر را به شما بیاموزند. یا به آن ها سفارش دهید که پتو، لباس و شال و کلاهی زیبا آماده نمایند.

این دست بافته ها با طرح های خاص بلغاری، اشکال هندسی و طرح هایی از گل و گیاه و پرندگان تزیین می شوند. انواع رومیزی، پتو، دامن های زیبا و پلیورهای رنگارنگ را می توانید از این هنرمندان بخرید. هرآنچه که از این هنرمندان بخرید تماما کار دست است و با عشق و علاقه فراوانی بافته و تزیین می شود.

پنیر سفید بلغاری

یکی از پنیرهای محبوب در بلغارستان، پنیر سفید بلغاری است که معمولا آن را با پنیر فتای یونانی اشتباه می گیرند. ولی این پنیر برای اهالی بلغارستان بسیار اهمیت دارد و طعم متفاوت از پنیر فتا دارد. این پنیر در سال 1905 ابداع شده است و آن را با انواع شیر از جمله شیر گاو، بز یا گوسفند تهیه می نمایند. برای اینکه برترین طعم ممکن را داشته باشد، برای تهیه آن باید 60 روز صبر کنید. این پنیر یکی از مهم ترین مواد اولیه در تهیه سالاد Shopska است و حتی برای درست کردن یکی از انواع غذاهای سنتی یعنی فلفل شکم پر نیز از آن استفاده می شود.

مارتنیتسا (Martenitsa)

در روز اول مارس، اهالی بلغارستان به دوستان و عزیزان خود مارتنیستا هددیه می دهند؛ نوعی عروسک کوچک تزیینی که با کاموای قرمز و سفید درست می شود و نمادی از آرزوهای خوب و سلامتی است. مارتنیستا به شکل های مختلف درست می شود ولی رایج ترین نوع آن در غالب دستبند یا آویز است. رنگ سفید، سمبل خلوص و پاکی و آب شدن برف ها است و رنگ قرمز نماد زندگی و عشق. درخت ها را نیز در همین روز، با این تزیینات سفید قرمز، تزیین می نمایند. این مراسم سنتی، رسیدن بهار را نوید می دهد و در این زمان از سال، مردم برای هم کارت های تبریک همراه با پیغام ها و آرزوهای زیبا می فرستند. این تزیینات را هر گوشه از شهر که نگاه کنید پیدا خواهید کرد.

ماسک های کوکری (Kukeri)

در بلغارستان، سال تازه با آداب و رسوم خاصی برپا می شود که هرکدام به معنای آرزوی سالی سرشار از سلامتی و نعمت است. در سراسر بلغارستان، رویدادهای سنتی خاصی اجرا می شود که کارناوال کوکری یکی از آن ها است. این مراسم بیشتر در صوفیه رواج دارد و در انتهای ماه ژانویه برگزار می شود. فقط مردان متاهل حق شرکت در این جشن را دارند.

آن ها در این مراسم، به پایکوبی و آواز سنتی مشغول می شوند و تئاترهای سنتی اجرا می نمایند. ماسک های این جشن را معمولا از چوب می سازند و به رنگ های مختلفی رنگ می نمایند. به آن ها تکه های آینه یا پارچه های رنگی هم آویزان می نمایند. برخی از این ماسک ها، دو چهره دارند، یک چهره خوب و یک چهره بد. که نمادی از خوبی و بدی است که در کنار هم در جهان وجود دارد. هر سال بیش از 10 هزار نفر در این مراسم شرکت می نمایند و اگر به آداب و رسوم سنتی مردم جهان علاقه دارید، این ماسک ها به عنوان یک وسیله تزیینی و یادگاری از سفر به صوفیه می توانید بخرید.

محصولات چرمی

چرم دوزی و فراوری محصولات چرمی از قرن ها پیش در بلغارستان رواج دارد و هنرمندان ماهری در این کشور به فراوری صنایع دستی چرمی مشغول اند. مراحل دباغی و آماده سازی چرم به شکل سنتی بسیار سخت است. انواع کیف، کفش، کلاه و سایر لوازم چرمی را می توانید از هنرمندان بلغارستان بخرید. هدیه ای گران قیمت و ارزشمند که بدون شک مورد توجه عزیزان تان قرار می گیرد. البته غیر از پوشیدنی های کاربردی، وسایل تزیینی چرمی هم به وفور در فروشگاه های سوغات پیدا می شود که بسیار زیبا است و قیمت مناسب تری دارد.

منبع: کجارو / gpsmycity.com
انتشار: 19 اسفند 1400 بروزرسانی: 19 اسفند 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 2053

به "تور ارزان بلغارستان: سوغات صوفیه؛ مرکز بلغارستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان بلغارستان: سوغات صوفیه؛ مرکز بلغارستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید