طرح سرشماری جمعیت حیات وحش آذربایجان شرقی شروع شد

به گزارش اسلیم فا، میر محسن حسینی قمی ظهر امروز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره بر ضرورت سرشماری حیات وحش برای انجام تحلیل های کیفی وکمی از وضعیت زیستگاه های استان گفت: مقایسه میانگین جمعیت حیات وحش هدف در دوره های بلند مدت و کوتاه مدت کارشناسان محیط زیست را از چالش ها و پتانسیل های زیستگاه های حیات وحش مطلع می نماید.

طرح سرشماری جمعیت حیات وحش آذربایجان شرقی شروع شد

وی ادامه داد: در این طرح گونه های شاخص پستانداران استان مانند آهو، کل و بز و قوچ و میش و دیگر پستانداران شاخص حیات وحش استان سرشماری می شوند.

قمی با اشاره به انجام سرشماری حیات وحش استان در مدت 30 شبانه روز، اضافه کرد: تعداد 90 اکیپ عملیاتی شامل یک کارشناس و دونفر محیط بان در مناطق مختلف تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان مانند پارک ملی ارسباران، پارک ملی کنتال، مناطق حفاظت شده سهند، کاغذکنان، دیزمار، شی ور، داران، ایری، نوجه مهر، پناهگاه حیات وحش کیامکی و مناطق شکار ممنوع سهند، کاغذکنان و یکانات نسبت به سرشماری گونه های کل و بز وقوچ میش به عنوان حیات وحش هدف و سایر پستانداران بزرگ جثه از جمله خرس، گرگ، روباه، گربه وحشی، شغال، خرگوش، مورد مشاهده اقدام کردند.

معاون محیط طبیعی حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی روش سرشماری را پیمایشی و با استفاده از دستگاه GPS در مسیرهای تثبیت شده بیان کرد وگفت: آمار هر مسیر با آمار مسیر سال های قبل مقایسه شده و علل و عوامل تغییرات جمعیتی در هر مسیر مورد تحلیل قرار می گیرد.

وی در خاتمه گفت: طرح سرشماری زمستانی جمعیت حیات وحش استان با دو هدف آنالیز وضعیت و روند تغییرات جمعیتی حیات وحش استان و ارزیابی کیفیت زیستگاه های استان انجام می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 108

به "طرح سرشماری جمعیت حیات وحش آذربایجان شرقی شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح سرشماری جمعیت حیات وحش آذربایجان شرقی شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید