علائم آنفولانزا در مقابل سرماخوردگی

به گزارش اسلیم فا، تشخیص و تمایز میان علائم سرماخوردگی و آنفولانزا کار آسانی نیست، با این حال، شناخت این شرایط به درمان بهتر آن یاری خواهد نمود. این مقاله اطلاعاتی را در مورد تفاوتهای میان این دو عارضه فراهم ساخته است.

علائم آنفولانزا در مقابل سرماخوردگی

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

تشخیص و تمایز میان علائم سرماخوردگی و آنفولانزا کار آسانی نیست، با این حال، شناخت این شرایط به درمان بهتر آن یاری خواهد نمود. این مقاله اطلاعاتی را در خصوص تفاوتهای میان این دو عارضه فراهم ساخته است.

متداول ترین تشخیص نادرستی که از یک بیماری در پزشکی صورت می گیرد، تشخیص سرماخوردگی از آنفولانزا است. این دو عارضه گاهی به اشتباه به جای یکدیگر به جهت اشاره به هر نوع عفونت خفیف دستگاه تنفسی فوقانی بکار می فرایند. با این حال، تفاوتهای بسیاری میان این دو عارضه وجود دارد. پیش از آنکه به این تفاوت های میان آنفولانزا و سرماخوردگی معمولی بپردازیم، اجازه دهید به طور خلاصه ببینیم که این دو عارضه دقیقاً چه نوع بیماری می باشند.

سرماخوردگی معمولی

همانگونه که از نام آن پیداست، عملاً رایج ترین بیماری عفونی است که هر فردی را تحت تأثیر قرار می دهد. این عارضه یک عفونت ویروسی مسری است که بر دستگاه تنفسی فوقانی تأثیر می گذارد. این بیماری به دلیل ویروس سرماخوردگی (راینوویروس) یا کوروناویروس بوجود می آید. علائم شایع این بیماری شامل گلو درد مداوم، آبریزش بینی، و گاهی سردرد می باشد. گلو درد معمولاً علامت اصلی است که به تمایز بین آنفولانزا و سرماخوردگی یاری می نماید. این علائم عموما خود به خود در عرض چند روز برطرف می شوند، هر چند که ممکن است تا سه هفته هم دوام آورند.

آنفلوانزا

آنفلوانزا، یک بیماری عفونی است که به دلیل ویروسهای RNA که متعلق به خانواده ارتومیکسوویریده می باشند، بوجود می آید. این ویروس پرندگان و پستانداران را آلوده می سازد. هر چند، این عارضه کل دستگاه تنفسی را تحت تأثیر قرار می دهد، به علائم سیستمیکی (وابسته به تمام بدن) مانند تب، لرز، و درد بدن منجر می گردد. این بیماری در مقایسه با سرماخوردگی معمولی، بسیار جدی تر و خطرناکتر است. یکی از عوامل اصلی که به تمایز بین این دو عارضه یاری می نماید این واقعیت است که اگر به علائم سیستمیک به موقع رسیدگی نگردد، می توانند کاملا جدی و خطرناک گردند. این امر ممکن است به عوارضی مانند حالت تهوع، اسهال، ورم معده و روده، و غیره منجر گردد. بعلاوه ممکن است به عفونت های ریوی مانند ذات الریه که یک عارضه کشنده است منجر گردد.

تفاوت

علائم

سرماخوردگی

آنفولانزا

آغاز علائم

علائم آن عموماً به تدریج ظاهر می شوند.

علائم آن معمولاً در عرض سه تا شش ساعت از ابتلا به ویروس ظاهر می شوند

عطسه

یکی از عادی ترین نشانه های سرماخوردگی عطسه مداوم است.

عطسه در افرادی که مبتلا به آنفولانزا شده اند، کم اتفاق می افتد.

تب

در خصوص سرماخوردگی بسیار نادر است.

تب در آنفولانزا وجود دارد.

درد بدن

این نشانه در افرادی که تنها به سرماخوردگی دچار شده اند، مشاهده نمی گردد.

این درد در افراد مبتلا به این بیماری مشاهده شده و ممکن است در بعضی از موارد بسیار شدید باشد.

گرفتگی بینی و گلو درد

معمولاً در افراد مبتلا به سرماخوردگی معمولی دیده می گردد.

در افراد مبتلا به آنفولانزا نسبتاً غیر معمول است.

لرز

سرماخوردگی با لرز همراه نیست

تب و لرز در آنفلوآنزا معمول می باشد، به طوری که در بیش از نیمی از بیماران دیده می گردد.

سردرد

افرادی که دچار سرماخوردگی می شوند، ممکن است دچار سردرد شوند و این امکان هم وجود دارد که سردرد نگیرند.

اگر فردی دارای مشکل در حفره های سینوسی باشد، آنگاه ممکن است سردرد سینوسی را تجربه کند. سردرد در آنفولانزا نسبتاً شایع می باشد.

خستگی

در سرماخوردگی بسیار نادر است.

در بیماری آنفولانزا، فرد ممکن است خستگی مفرط و ضعف را تجربه کند. این شرایط اغلب به دلیل درد بدن تشدید می گردد.

سرفه

چنانچه فردی همراه با سرماخوردگی دچار سرفه گردد، در این صورت عموماً مولد خواهد بود به این معنی که سرفه مرطوب یا تر خواهد بود.

سرفه خشک مداوم در آنفلوآنزا کاملا رایج است.

احتقان سینه

احتقان سینه و ناراحتی قفسه سینه در سرماخوردگی نسبتا نادر است، و اگر وجود داشته باشد، ماهیتاً در حد خفیف تا میانه خواهد بود.

درد و ناراحتی قفسه سینه در افراد مبتلا به آنفولانزا کاملا رایج است. آنفولانزا اغلب احتقان و نارحتی بسیاری در قفسه سینه ایجاد می نماید.

عوارض

گرفتگی سینوس، سردرد، و گوش درد.

عوارض ناشی از آنفلوآنزا بیماری های مختلف ریوی مانند پنومونی را شامل می گردد.

وقتی که صحبت از علائم آنفولانزای خوکی در مقابل آنفولانزا و سرماخوردگی عادی می گردد، بایستی گفت که علائم آنفولانزای خوکی در مقایسه با سرماخوردگی معمولی بسیار جدی تر، خطرناکتر و زمان آغاز آن سریعتر می باشد. با این حال، در خاتمه، بایستی خاطر نشان کرد که همواره پیشگیری بهتر از درمان است، از این رو، اگر با علائمی روبرو هستید که احتمال می دهید آنفولانزا باشد، در این صورت برترین کار مراجعه به یک پزشک و تشخیص و درمان آن در کمترین زمان ممکن خواهد بود.

منبع: راسخون
انتشار: 28 مهر 1400 بروزرسانی: 28 مهر 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1901

به "علائم آنفولانزا در مقابل سرماخوردگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم آنفولانزا در مقابل سرماخوردگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید