ماجرای طرح سازه غول پیکر دور برج خلیفه دوبی چیست؟

به گزارش اسلیم فا، طی سال های اخیر، شاهد پروژه هایی بوده ایم که قصد دارند با طراحی های تازه و سازگار با محیط زیست، دنیا را به مکان امن تر و راحت تری برای ادامه سکونت تبدیل نمایند. یک شرکت معماری، طرح تازهی را برای تحقق این اهداف ارائه داده است.

ماجرای طرح سازه غول پیکر دور برج خلیفه دوبی چیست؟

به گزارش ایسنا و به نقل از گلف نیوز، یک شرکت معماری مستقر در دبی، یک طرح مفهومی تازه را برای یک پروژه پیشنهاد نموده است. شرکت Znera Space طرح مفهومی یک ساختار حلقه مانند غول پیکر به نام داون تاون سیرکل (Downtown Circle) را که برج خلیفه را احاطه خواهد نمود، ارائه نموده است.

داون تاون سیرکل، حلقه ای به ارتفاع 550 متر را شامل می گردد که خانه ها و فضا های عمومی، تجاری و فرهنگی را در بر دارد. معماران بر این باورند که این پروژه برنامه ریزی شده، توجهات را از ساختمان های مرتفع سنتی به سمت خود معطوف خواهد نمود.

شرکت Znera Space می گوید: پروژه داون تاون سیرکل به عنوان پاسخی به معضل چگونگی ساخت متراکم با حفظ قابلیت زندگی، امکان شهرسازی عمودی پایدار و خودکفا را فراهم می نماید.

هدف از این پروژه به عنوان یک مجتمع بزرگ ساختمانی منحصربه فرد، ایجاد یک مرکز شهر فوق العاده کارآمد است که مزایایی برای محیط زیست به همراه دارد. این ابرسازه پیشنهادی، جایگزینی برای سازه های منفرد و نامرتبط موجود در بیشتر منطقه ها شهری خواهد بود.

این ساختار بر فراز مرکز شهر دبی معلق می گردد و اطراف برج خلیفه را احاطه می نماید و کمربند سبز آن موسوم به اسکای پارک (Skypark)، نشاط آورترین چشم انداز ها و هوای تازه و تمیز را در بر دارد؛ مکانی با آب و هوای متفاوت که ستون اصلی توسعه را تشکیل می دهد.

داون تاون سیرکل، از پنج سطح تشکیل شده است و روی پنج ستون قرار می گیرد که در زمین تعبیه می شوند. کمربند سبز اسکای پارک، طبقات را به یکدیگر متصل می نماید و به یک زیست بوم سبز شهری متصل می گردد.

بازدیدنمایندگان و ساکنان اسکای پارک می توانند دره ها، تپه های شنی و گیاهان مختلف را ببینند. مرداب ها، آبشارها، پوشش گیاهی استوایی، غار های دیجیتال، درختان میوه، گل های رنگارنگ و گونه های مختلف به همراه یکدیگر، این زیست بوم سبز را غنی می نمایند. تصویر گرافیکی ارائه شده، این ساختار سورئال را بر فراز مرکز شهر دبی نشان می دهد.

نجموس چودری (Najmus Chowdry) و نیلز رمس (Nils Remess)، بنیانگذاران Znera Space، این پروژه جاه طلبانه را طراحی نموده اند. آن ها اغلب بر معماری تجربی تمرکز دارند که مرز های اجتماعی را کاوش می نماید و به مسائل زیست محیطی می پردازد.

به گفته چودری و رمس، طرح آینده نگر داون تاون سیرکل طی دوره همه گیری کووید-19 ابداع شد. رمس گفت: مفهوم مورد نظر ما یک شهر عمودی است. زمانی که کووید-19 به شدت در حال آسیب رساندن به جوامع بود، ما در خصوص مناسب بودن طرح خود و این که چگونه می توانیم شرایط را تغییر دهیم و به برنامه ریزی شهری بهتری بپردازیم، فکر کردیم. ما نکاتی مانند دفع زباله، فراوری مواد غذایی، مسائل ترافیکی و آلودگی را مورد آنالیز قرار دادیم. سپس، همه این موضوعات را کنار هم گذاشتیم و به این مفهوم رسیدیم.

دهانه این حلقه بزرگ، خود از دو حلقه اصلی تشکیل شده است که به وسیله کمربند سبز پیوسته اسکای پارک به هم متصل می شوند. این طرح آزمایشی به همین جا ختم نمی گردد، زیرا یک تراموا را نیز شامل می گردد.

ناوگان حرکتی، بازدیدنمایندگان را به اطراف داون تاون سیرکل می برد، چشم انداز ای 360 درجه را از شهر ارائه می دهد و با سرعت تا 100 کیلومتر در ساعت حرکت می نماید. شرکت Znera Space گفت: ناوگانی از واحد های معلق، مسافران را از یک قسمت به قسمت دیگری از این حلقه منتقل می نماید. این واحد های معلق، به وسیله یک شبکه ریلی تردد می نمایند تا به مقصد برسند. ایده ساخت تراموا در حلقه بیرونی که در طرح مفهومی و نقشه ها گنجانده شده، با همکاری استودیوی پیکتاون (Pictown) در لهستان ایجاد شده است.

اگر از دور به این ساختار نگاه کنیم، به نظر می رسد که یک بشقاب پرنده غول پیکر در دبی فرود آمده است، اما با آنالیز دقیق تر، طراحی آینده نگر این ابرپروژه را می بینیم که به صورت حلقه ای در اطراف برج خلیفه پیچیده شده است.

بنیانگذاران Znera Space و طراحان پروژه داون تاون سیرکل قصد دارند تا به واسطه این پروژه، نحوه زندگی در شهر ها را تغییر دهند. همه گیری کووید-19 به عنوان یک کاتالیزور برای این شرکت عمل کرد تا در نحوه طراحی شهر ها تتازه نظر کند. داون تاون سیرکل، خانه ها، فروشگاه ها و فضا های فرهنگی را نیز در بر خواهد داشت.

اسکای پارک که به عنوان ریه این سازه عمل می نماید، مانند یک کمربند سازگار با محیط زیست خواهد بود. اسکای پارک، یک ایده چشمگیر به نظر می رسد که راهکار های سبز را ارائه می دهد. پرداختن به مسائل کشاورزی در یک محیط شهری، مواردی مانند برداشت آب باران و یک سیستم انرژی خورشیدی را در بر دارد. به علاوه، آبشار ها و پوشش گیاهی نیز به عملکرد بهتر این طرح یاری خواهند کرد.

چودری گفت: ما قصد داشتیم به اصول اولیه چگونگی ایجاد جوامع به صورت افقی بپردازیم، اما به علت بافت شهری متراکم دبی، نمی توان چنین طرحی را در اینجا اجرا کرد. برترین راه، ارائه این مفهوم برای اجرا در مرکز شهر بود.

رمس گفت: یکی از اهداف ما کشاورزی بود. شهر ها معمولا با کشاورزی شروع می شوند و با شهرنشینی ادامه می یابند. امروزه بسیاری از شهر های بزرگ با این پرسش روبه رو هستند که چگونه می توانند کشاورزی بیشتری را اضافه نمایند. این یکی از جنبه هایی است که ما می خواستیم به مفهوم طرح خود اضافه کنیم و یک شهر خودکفا را به وجود بیاوریم.

اگرچه چودری و رمس هنگام ارائه این طرح، همه جنبه های زندگی شهری را در نظر گرفته اند، اما بحث در خصوص معماری، آن ها را به همان مقدار هیجان زده می نماید. چودری گفت: نقش ما به عنوان معمار این است که به این ایده ها دست پیدا کنیم. ما می خواهیم مردم درباره آن نظر بدهند و از آن انتقاد نمایند تا ببینیم که چگونه می توانیم درباره توپوگرافی آن فکر کنیم.

رمس اضافه نمود: این امر، بحثی را نیز در خصوص این موضوع مطرح می نماید که چگونه می توانیم کار بهتری انجام دهیم. روشی که ما شهر ها را به واسطه آن می سازیم، همان روشی است که به برنامه ریزی کار ها یاری می نماید. بعلاوه، راهکار هایی در خصوص این موضوع وجود دارد که چگونه می توانیم شرایط را برای بهتر شدن تغییر دهیم. با وجود چنین طرح هایی برای آینده، به نظر می رسد که بتوانیم سیاره خود را ببیشتر قابل زندگی کردن کنیم. چنین پروژه هایی، تمرینی هستند برای این که یک محیط ناملایم را برای انسان ایمن نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 4 شهریور 1401 بروزرسانی: 4 شهریور 1401 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 2194

به "ماجرای طرح سازه غول پیکر دور برج خلیفه دوبی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای طرح سازه غول پیکر دور برج خلیفه دوبی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید