مجموعه اشیای تاریخی با قدمت 400 سال در موزه چینی خانه اردبیل نگه داری می گردد

به گزارش اسلیم فا، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: مجموعه اشیای تاریخی با قدمت بیش از 400 سال در موزه چینی خانه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی نگه داری می گردد.

مجموعه اشیای تاریخی با قدمت 400 سال در موزه چینی خانه اردبیل نگه داری می گردد

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش اسلیم فا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، نادر فلاحی توضیح داد: موزه چینی خانه در حدود سال های 1014 تا 1018 ه.ق توسط شیخ بهایی احداث شده و بیش از 400 سال قدمت دارد.

او اضافه نمود: شاه عباس صفوی این بخش از مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی را به منظور نگه داری از اشیا اهدایی پادشاهان چین احداث کرد و می توان گفت قدیمی ترین کلکسیون اشیا تاریخی و باستانی کشور محسوب می گردد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تاکید نمود: این بنای تاریخی از بخش هایی برای نگه داری ظروف چینی و کتب خطی تشکیل شده و اشیا اهدا شده به شاه عباس برای نگه داری به این بنا انتقال می یافت که شامل بیش از هزار عدد ظرف است.

او مطرح کرد: به دلیل موقعیت ژئوپلتیک اردبیل و عبور کاروان های تجاری چین، پادشاهان چینی این هدایا را به منظور جلب نظر و عرض ارادت پادشاهان صفوی اهدا می کردند.

فلاحی با بیان اینکه مطابق آنالیز کارشناسان قدمت بعضی اشیا حتی بیشتر از زمان احداث بنا بوده و پیش از احداث چینی خانه به پادشاهان صفوی اهدا شده است، افزود: این مجموعه نفیس بیشترین میزان بازدید از موزه های استان را به خود اختصاص داده است.

او تاکید نمود: قدمت این بنای تاریخی موجب شد تا در سال های اخیر مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی نظر کارشناسان یونسکو را جلب نموده و به عنوان اثر جهانی در سال 2010 به ثبت برسد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان متذکر شد: در سه ماهه نخست سال جاری 51 هزار و 196 نفر بازدیدکننده داخلی و 3625 بازدیدکننده خارجی از مجموعه میراث جهانی بنای آرامگاهی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی بازدید کردند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد همراه است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 18 مرداد 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 264

به "مجموعه اشیای تاریخی با قدمت 400 سال در موزه چینی خانه اردبیل نگه داری می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجموعه اشیای تاریخی با قدمت 400 سال در موزه چینی خانه اردبیل نگه داری می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید