محققان به شواهد جدیدی مبنی بر وجود اقیانوس و حیات در گذشته مریخ دست پیدا کردند

به گزارش اسلیم فا، محققان در دانشگاه ایالتی پن آمریکا مدرک جدیدی را مبنی بر وجود یک اقیانوس باستانی در شمال مریخ پیدا نموده اند. این مدرک که در نقشه برداری های توپوگرافی سیاره سرخ به دست آمده، نشان می دهد که این سیاره احتمالا در یک مقطع زمانی با افزایش سطح آب دریاها روبرو بوده است.

محققان به شواهد جدیدی مبنی بر وجود اقیانوس و حیات در گذشته مریخ دست پیدا کردند

بنجامین کاردناس، استادیار علوم زمین شناسی دانشگاه ایالتی پن و نویسنده اصلی مقاله ای که در مجله Geophysical Research: Planets منتشر شده، می گوید: آن چه به عنوان یکی از نکات مهم در این باره سریعاً به فکر می رسد، این است که وجود اقیانوسی با این میزان به معنای پتانسیل های بالاتر برای حیات است.

کاردناس مدعی است که این یافته درباره اقلیم و تکامل مریخ اطلاعاتی را در اختیار ما قرار می دهد. حالا می دانیم که سیاره سرخ در دوره ای آن قدر گرم و اتمسفرش آن قدر غلیظ بوده که وجود چنین حجمی از آب مایع را ممکن کند.

حیات احتمالا در اقیانوس مریخ وجود داشته است

جامعه علمی قبلا هم حدس زده بودند که مریخ در گذشته اقیانوس داشته باشد. ولی در این اطلاعات تازه می توانیم یک خط ساحلی تقریبا 3.5 میلیارد ساله را ببینیم. محققان برای دستیابی به این مدرک، از نرم افزار ساخته سازمان زمین شناسی ایالات متحده استفاده کردند تا از داده های ناسا و ارتفاع سنج لیزری مدارگرد مریخ نقشه بسازند.

سپس با این نقشه متوجه شدند که در منطقه ای به نام Aeolis Dorsa قبلا اقیانوس بوده است. کاردناس می گوید: سنگ های موجود در Aeolis Dorsa اطلاعات هیجان انگیزی را از شرایط این اقیانوس در بر گرفته است. اقیانوس مریخ پویا بوده و سطح آب آن به طرز قابل توجهی بالا آمده بود. سنگ ها با سرعتی بالا در حاشیه آب های این اقیانوس ته نشین شده اند و تغییرات زیادی اتفاق افتاده است.

کاردناس باور دارد که این منطقه می تواند حاوی نشانه های حیات هم باشد. او می افزاید: این یک بدنه آبی غول آساست که با رسوباتی از زمین های بالادستی و احتمالا همراه با مواد مغذی تغذیه شده. اگر در مریخ موجی وجود داشته، این موج باید همین جا بوده باشد و آب ها را به آرامی پس و پیش کشیده باشد. این اقیانوس دقیقا همان جایی است که حیات باستانی مریخ می توانست در آن تکامل پیدا کند.

منبع: انتخاب
انتشار: 5 دی 1401 بروزرسانی: 5 دی 1401 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 2250

به "محققان به شواهد جدیدی مبنی بر وجود اقیانوس و حیات در گذشته مریخ دست پیدا کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان به شواهد جدیدی مبنی بر وجود اقیانوس و حیات در گذشته مریخ دست پیدا کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید