تور استانبول ارزان: مساجدی با معماری های چشمگیر در استانبول (بخش چهارم)

به گزارش اسلیم فا، آشنایی با مساجد استانبول

استانبول به جز جاذبه های مدرنی چون فروشگاه های صاحب نام و رستوران های شیک و مجلل، روی دیگری نیز برای گردشگران دارد. تاریخ کهن این شهر، سلاطین متعدی که بر این شهر حکمرانی نموده اند و بعلاوه پیشینه های مذهبی آن باعث شده است این شهر مزین به بناهای مذهبی و آثار معماری چشمگیری گردد. این شهر به طور خاص مساجد زیادی در خود دارد که هر یک از یک فرهنگ، تاریخ و یک سبک معماری در تاریخ سرزمین خبر می دهند. پس اگر به این شهر سفر کردید حتما برنامه بازدید از چند مسجد را در برنامه تان قرار دهید و قبل از آن مطلب حاضر را برای آشنایی بیشتر با این بخش از سفر مطالعه نمایید.

تور استانبول ارزان: مساجدی با معماری های چشمگیر در استانبول (بخش چهارم)

بهترین تجربه سفر را با تور استانبول ارزان در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا دیدن کنید و لحظات زیبایی را در این شهر تاریخی و تفریحی بگذرانید.

مسجد سلطان مهرماهMihrimah Sultan Mosque

این مسجد مجذوب کننده و تماشای یکی دیگر از بناهای ساخته شده به دست معمار سنان است. نام این مسجد در میان یکی از برترین دستاوردهای معماری عثمانی نهاده شده است. مسجد سلطان مهرماه، مسجدی عثمانی است که در نزدیکی دیوارهای قسطنطنیه نهاده شده است. این مسجد در سال های 1562 تا 1565 برای شاهدخت مهرماه، دختر موردعلاقه سلطان سلیمان ساخته شد. در مجموعه این مسجد یک مدرسه، مقبره، دانشگاه الهیات، حمام و چندین مغازه ساخته شده است. فضای داخلی مسجد، مربعی شکل بوده، گنبدی بزرگ دارد و چهار طاق آن را سرپا نگه داشته اند. بر پایین طاق ها پنجره های رنگین و باشکوهی ساختمان مسجد را به زیبایی آراسته اند.

مسجد فاتحFatih Mosque

مسجد فاتح نخستین مسجدی است که پس از فتح شهر استانبول در امپراتوری عثمانی ساخته شد. سلطان محمد، فاتح شهر استانبول، این مکان را که بالای تپه ای در نزدیکی بقایای یکی از کلیساهای بیزانسی قرار داشت، برای ساخت مسجد فاتح انتخاب کرد. بعلاوه بیان کرد که او را در همین مکان و مسجد به خاک بسپارند. همان طور که او خواست، مقبره اش در پشت مسجد نهاده شد. ساخت مجتمع اصلی مسجد در سال 1470 به انتها رسید.

مسجد دولماباغچه Dolmabahçe Mosque

مسجد دولماباغچه که به نام بزم عالم ولیده سلطان نیز شناخته می گردد، به همراه قصر دولماباغچه، به سبک نئو کلاسیک و امپراتوری ساخته شده است. ساخت این مسجد در ابتدا به فرمان بزم عالم ولیده سلطان، مادر سلطان ابولمسید شروع شد و بعدها پس از فوت وی، به همت خود سلطان ابولمسید اول در سال 1855 به اتمام رسید. مسجد دولماباغچه به شکل مستطیل، در دو طبقه و با پایه های 25×25 متر ساخته شده است. این مسجد بخشی از مجموعه سلطنتی است. بنابراین طبقه فوقانی آن مورد استفاده خانواده سلطنتی و طبقه دیگرش روز آدینه ها در دسترس عموم قرار داشت.

مسجد سلطان ایوب Eyüp Sultan Mosque

مسجد سلطان ایوب در منطقه ایوب، بخش غربی شهر و در نزدیکی گلدن هورن واقع شده است. ظاهر کنونی ساختمان مسجد به اوایل قرن نوزدهم مربوط می گردد. علت نام گذاری این مسجد آن است که ابو ایوب انصاری در آن دفن شده است. وی از اصحاب پیامبر اسلام و راویان مهم حدیث بود. از آن جا که مسجد سلطان ایوب از اهمیت تاریخی و مقدس بالایی برخوردار بود، بسیاری از امپراتوران عثمانی آرزو داشتند در این مسجد به خاک سپرده شوند. مسجد سلطان ایوب مقصد بازدید بسیاری از گردشگران مسلمان است. اما اگر از تماشا چشم انداز گلدن هورن لذت می برید، مسجد سلطان ایوب مکان مناسبی برای شماست. برای رسیدن به این مسجد باید به وسیله از تله کابین به بالای تپه برسید.

مسجد عربArap Mosque

این مسجد که در محله کاراکوی استانبول واقع شده است در ابتدا یک کلیسای کاتولیک رومی بود که راهبان دومنیکن آن را در سال 1325 ساخته و وقف سنت پل نمودند. با آن که ساختمان مسجد آراپ در امپراتوری عثمانی دستخوش تغییراتی شد، اما تنها نمونه قرون وسطایی و گوتیک معماری شهر استانبول به شمار میرود. این کلیسا در سال های 1475 تا 1478 به مسجد تغییر کاربری داد و در دوران سلطنت سلطان محمد دوم به عنوان مسجد گالاتا شناخته شد. بعدها سلطان بایزید دوم این مسجد را به پناهندگان مسلمان و عرب فراری از آندولس اهدا کرد تا این مهاجران در آن اسکان بیابند. بنابراین این مسجد به نام مسجد عرب شناخته شد.

منبع: الی گشت
انتشار: 25 بهمن 1400 بروزرسانی: 25 بهمن 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 2027

به "تور استانبول ارزان: مساجدی با معماری های چشمگیر در استانبول (بخش چهارم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور استانبول ارزان: مساجدی با معماری های چشمگیر در استانبول (بخش چهارم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید