نکاتی در مورد نوزاد تازه متولد شده

به گزارش اسلیم فا، خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - هنگامی که نوزاد تازه متولد شده خود را در آغوش می گیرید، تصور شش ماهگی او، یعنی زمانی که به یک موجود قوی تبدیل شده برایتان غیر ممکن است. اما طولی نمی کشد که کودک روی جایگاه بلند مخصوص خود می نشیند و غذایش را به اطراف می پاشد و با اعضای خانواده ارتباط برقرار می نماید. این همه تغییر چگونه در طی زمانی کوتاه برای کودک اتفاق می افتد؟

نکاتی در مورد نوزاد تازه متولد شده

در طی یک سلسله مقالات رشد گام به گام نوزاد در هر ماه را باهم آنالیز می کنیم. در این مقاله با ویژگی های رشدی نوزاد در بدو تولد آشنا شوید.

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست زیر، به موضوع دلخواه خود برسید:

 • رشد ذهنی نوزاد تازه متولد شده
 • رشد حرکتی نوزاد تازه متولد شده
 • رشد مهارت های دستی نوزاد تازه متولد شده
 • رشد اجتماعی نوزاد تازه متولد شده
 • 10 بازی با نوزاد تازه متولد شده

رشد ذهنی نوزاد تازه متولد شده

نوزاد تازه متولد شده شما از بدو تولد آغاز به فهمیدن می نماید.

 • روز اول گوش می نماید و هشیار است.
 • روز سوم هنگامی که با او صحبت می کنید، واکنش نشان می دهد و نگاه او عمدی است.
 • روز نهم چشمانش به سمت صدا حرکت می نمایند.
 • روز چهاردهم مادر خود را می شناسد.
 • روز هجدهم صدا در می آورد و سرش را به طرف صدا می چرخاند.
 • روز بیست و چهارم او دارای واژگان صوتی است و وقتی مادرش صحبت می نماید، دهان خود را تغییر شکل می دهد.

چگونه می توانید به او یاری کنید

 • به تمامی علایم و صدا های کودک پاسخ دهید. اجازه بدهید حرکت دهانتان را ببیند. سر و بدن خود را به نشانه سلام، زیاد حرکت دهید.
 • کودک فاصله 20 - 25 سانتی متری را به وضوح می بیند، بنابراین صورت خود، اشیا رنگی، یا انگشتان در حال حرکت خود را در حدود همین فاصله برای او قرار دهید.

حواس او را تحریک کنید

 • با کودک صحبت کنید و برای او آواز بخوانید.
 • او را نزدیک خود بگیرید و تکان دهید.
 • اشیا را از فاصله کاملا نزدیک صورتش به او نشان دهید، طوری که آن ها را ببیند.

رشد حرکتی نوزاد تازه متولد شده

نوزادان تازه متولد شده نوعا شرایط های بدنی مشابهی به خود می گیرند. نوزاد سرش را به یک سمت که ترجیح می دهد برمیگرداند. خواه به پشت خوابیده باشد و خواه روی شکم، و دست ها و پاهایش را به داخل بدنش جمع می نماید.

چگونه می توانید به او یاری کنید

 • برای اینکه کودک خود را قادر سازید شرایط های رشد یافته تری به خود بگیرد، تمرینات ملایم پا را که شامل خم و راست کردن پا می گردد، انجام دهید.
 • عظیمی نسبی سر کودک شما، که تقریبا یک چهارم تمام طول بدن او است، سنگین تر از آن است که عضلات پشت و گردنش قادر به بلند کردن آن باشند. روزی دو یا سه بار او را طوری نگه دارید که صورتش رو به پایین باشد تا عضلاتش قوی شوند و گردنش محکم گردد.

به آرامی او را از شرایط جنینی خارج کنید

 • موقع عوض کردن کهنه بچه، تمرینات ملایم خم و راست کردن پا ها را که موجب می شوند کودک شما زودتر شرایط های غیر جنینی را به خود بگیرد، انجام دهید.

رشد مهارت های دستی نوزاد تازه متولد شده

کودک شما بیشتر اوقات دست های خود را محکم بسته نگه می دارد و به علت بازتاب چنگ زدن او انگشت شما را محکم می گیرد. اما وقتی یک صدای بلند ناگهانی یا حرکت شدید او را بترساند، انگشتان خود را در اثر بازتاب یکه خوردن باز می نماید.

چگونه می توانید به او یاری کنید

کودک شما برای اینکه بتواند چیزی را به طور ارادی بگیرد، باید قبلا بازتاب چنگ زدن را از دست داده باشد. شما می توانید با دادن انگشتان اشاره خود به دست او و اینکه ببینید تا چقدر می توانید آن ها را بکشید، از بین رفتن این بازتاب را بیازمایید. بازتاب چنگ زدن ظرف چند هفته اول ضعیف می گردد.

رشد اجتماعی نوزاد تازه متولد شده

کودک شما دوست دارد وقتی با او صحبت می کنید به شما گوش بدهد، نگاه کند و پاسخ دهد. او سر خود را بالا و پایین تکان می دهد، دهانش را حرکت می دهد، زبانش را بیرون می آورد و بدنش را تکان می دهد.

چگونه می توانید به او یاری کنید

 • کاری کنید که کودکتان مکرر با شما تماس پوستی داشته باشد، زیرا این کار برای برقراری پیوند اجتماعی لازم است.
 • با پاسخ دادن به تمامی واکنش های او یک گفتگوی دوطرفه را ترتیب دهید. این کار او را به صحبت کردن متقابل تشویق می نماید.

با کودک ارتباط برقرار کنید

 • نوزاد از ابتدا به ابراز محبت پاسخ می دهد.
 • ایجاد پیوند اجتماعی بستگی به تماس چشم با چشم و پوست با پوست دارد.

10 بازی با نوزاد تازه متولد شده

اگر فکر می کنید، نوزاد تازه متولد شده شما فقط باید شیر بخورد و بخوابد، بهتر است نظر خود را عوض کنید. بازی ها و کار های سرگرم نماینده ای می توانید با نوزاد تازه متولد شده تان داشته باشید.

بیشتر بخوانید: بازی با بچه ها، بهترین روش پرورش مغز

1. با نوزادتان بیرون بروید

احتیاج نیست به مکانی دور و خیلی خاص بروید. پارک یا مکانی طبیعی نزدیک خانه تان را انتخاب کنید، تا نوزادتان هوای تازه و محیط سبز اطرافش را تجربه کند.

2. موسیقی درمانی

تمام نوزادان به موسیقی علاقه دارند. موسیقی اثر آرامش بخشی روی نوزادان دارد و بر حافظه و توانایی های ذهنی شان تاثیر مثبت می گذارد. می توانید مقاله تاثیر موسیقی بر نوزادان و بچه ها خردسال را نیز مطالعه کنید.

3. از حرکات نوزادتان فیلم و عکس بگیرید

هر حرکت نوزاد تازه متولد شده شما خاص و ویژه است و ممکن است دیگر تکرار نگردد. پس بهتر است این خاطرات را ثبت و ضبط کنید. مشاهده این عکس ها وقتی که کودکتان عظیم گردد، شما را غرق در لذت و خوشی خواهد نمود.

بیشتر بخوانید: اصول عکاسی نوزاد در خانه با نور طبیعی + نمونه عکس

4. شکلک در آورید

بهترین بازی برای نوزاد تازه متولد شده شکلک درآوردن است. نوزاد را وقتی کاملا هشیار است در آغوش گرفته و نزدیک به صورت خود بگیرید. حالات اغراق شده به چهره خود بگیرید و ادا درآورید. صدا های مضحک در آورید. دلقک شوید! این بازی یاری به رشد زبانی کودک می نماید.

5. قایم باشک بازی کنید

صورتتان را پشت دستانتان یا یک پارچه پنهان کنید. نوزاد را صدا بزنید تا متوجه شما گردد. سپس صورت خود را به او نشان دهید. این بازی به برقراری ارتباط احساسی شما و نوزادتان یاری شایانی می نماید.

6. فعالیت های هماهنگ نماینده

اسباب بازی های رنگارنگ به کودک نشان دهید. آن ها را بالای تخت یا گهواره کودک آویزان کنید. نوزاد شما به زودی هماهنگی بین دست ها و چشمانش را یاد می گیرد و آن ها را لمس می نماید.

7. حواس نوزاد را فعال کنید

هنگام حمام کردن، بگذارید با آب بازی کند. هنگام شیر خوردن بگذارید شما یا شیشه شیر را لمس کند. این فعالیت ها موجب گسترش حواس نوزاد تازه متولد شده می گردد.

8. چیز های جدید را به نوزاد معرفی کنید

کودک را اطراف خانه بچرخانید و اشیا و افراد را به او معرفی کنید. اجازه دهید اطراف را ببیند و اشیا را لمس کند.

9. داستان بگویید

درست است که نوزاد شما چیزی از داستانی که می گویید نمی فهمد، اما به مرور زمان، بیشتر و بیشتر با آن ارتباط برقرار می نماید.

10. برقصید

کودک را در آغوش بگیرید و با یک آهنگ شاد و ملایم با او برقصید. مراقب سر و گردن نوزاد باشید!

انجام این فعالیت ها با نوزاد تازه متولد شده موجب یادگیری بیشتر و سریعتر او و همچنین موجب شادی و روحیه بیشتر شما می گردد.

اگر نوزاد تازه متولد شده تان به هیچ یک از تحریکات محیطی پاسخ نمی دهد و یا بیش از حد گریه و بی قراری می نماید، حتما با پزشک در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید: صدای سشوار برای نوزاد، آرامش بخش و خواب آور

برگرفته از: momjunction و همه بچه ها تیزهوشند اگر/دکتر میریام استاپرد

منبع: setare.com
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1673

به "نکاتی در مورد نوزاد تازه متولد شده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی در مورد نوزاد تازه متولد شده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید