ورود اولین هواپیما به ایران چه زمانی و توسط چه کسی بود؟

به گزارش اسلیم فا، درسال 1292 هجری شمسی، در زمان احمد شاه قاجار یک خلبان لهستانی به نام کوزمینسکی به دنبال هدفی مالی، قطعات یک هواپیمای مدل بلریو 11 را از روسیه به ایران و بندر انزلی آورد و برای اجرای حرکات نمایشی قطعات آن را به تهران آورد و همانجا اجزای هواپیما را سرهم کرد.

ورود اولین هواپیما به ایران چه زمانی و توسط چه کسی بود؟

در تاریخ 14 دی 1292، اولین هواپیما در ایران به پرواز در آمد و جالب است بدانید که اولین فرود این هواپیما در میدان مشق امروزی بود که به محض نشستن هواپیما، مردم متعجب و هراسان به طرف این نقطه می آمدند.

این هواپیما به محوطه قصر قاجار (باغ موزه قصر فعلی) برده شد و برای مدت زمانی پروازهای نمایشی اجرا کرد. البته در جنگ جهانی اول نیز، هواپیماهای انگلیسی برای عملیات نظامی وارد ایران شدند که پس از آن، گویا آن ها هم پروازهای نمایشی اجرا می کردند.

بعدها در دوره رضا شاه فرودگاه قلعه مرغی نخستین فرودگاه تهران شد. این فرودگاه در سال 1390 تبدیل به بوستان ولایت شد. برخلاف تصور عده ای این اولین فرودگاه ایران نیست چرا که فرودگاه هایی مانند فرودگاه مسجد سلیمان و بندرلنگه پیشتر از این فرودگاه تأسیس شده بودند.

محل مشخصی تا نیمه اول سال 1301 در تهران برای فرود و پرواز هواپیماها وجود نداشت. انگلیسی ها در تیرماه 1301 درخواست اعزام دو فروند هواپیما به تهران کردند و دولت وقت به فکر اختصاص زمین مناسب و مسطحی برای فرود آنها افتاد. با بررسی هایی که انجام گرفت زمین قلعه مرغی برای این منظور مناسب تشخیص داده شد و به تدریج به اولین فرودگاه تهران تبدیل شد و تأسیسات و آشیانه های متعدد در آن ساخته شد. یک ماه بعد در هشتم مرداد 1301 زمان بهره برداری رسمی از اولین فرودگاه تهران در قلعه مرغی رقم خورد و بعد از افتتاح فرودگاه دو فروند هواپیمای انگلیسی از طریق بغداد وارد تهران شدند و در فرودگاه قلعه مرغی فرود آمدند.

منبع : کانال میراث باشی

منبع: چمدان
انتشار: 6 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 اسفند 1398 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 779

به "ورود اولین هواپیما به ایران چه زمانی و توسط چه کسی بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود اولین هواپیما به ایران چه زمانی و توسط چه کسی بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید