وزن بار مجاز هواپیما چقدر است؟

به گزارش اسلیم فا، معمولا لذت سفر از وقتی آغاز می گردد که چمدان هایمان را می بندیم؛ اما جمع کردن بار سفر چندان هم ساده نیست. قوانین انجمن جهانی حمل ونقل هوایی می گوید که هر فرد یک بار مجاز دارد و نمی تواند بیشتر از آن را به داخل هواپیما ببرد. همین موضوع هم برای خیلی ها مسئله است و موقع بستن چمدان و جمع کردن وسایل سفرشان، معمولا مجبور به حذف یکی دو قلم می شوند. با ما همراه باشید تا نگاهی به قوانین شرکت های مختلف هواپیمایی در خصوص وزن بار مجاز هواپیما بیاندازیم.

وزن بار مجاز هواپیما چقدر است؟

وزن بار مجاز هواپیما در خطوط هوایی مختلف

وزن بار مجاز هواپیما بسته به شرایط مختلف تغییر می نماید و تفاوت آن به سه چیز بستگی دارد: مقصد، مبدا و نوع بلیط. در جدول زیر حداکثر بار مجاز چند خط هوایی را برای پروازهای داخلی و خارجی می بینیم:

شرکت هواپیمایینوع پروازحداکثر باز مجاز(کیلوگرم)
ایران ایرپرواز داخلیهمه کلاس ها به جز Y: 20

کلاس Y: 25

پرواز خارجیکلاس اکونومی: 30

کلاس بیزنس: 40

مسافران وفادار: 50

ماهانپرواز داخلیکلاس اکونومی20

کلاس بیزنس: 25

پرواز خارجیکلاس اکونومی: 30

کلاس بیزنس: 40

معراجپرواز داخلیکلاس اکونومی: 20

کلاس اکونومی پلاس: 25

کلاس بیزنس: 30

پرواز خراجیکلاس اکونومی: 30

کلاس اکونومی پلاس: 35

کلاس بیزنس: 40

کاسپین و کیش ایرپرواز داخلیکلاس اکونومی: 20

کلاس بیزنس: 30

پرواز خارجیکلاس اکونومی: 30

کلاس بیزنس: 40

تای ایرویزپرواز خارجیکلاس اکونومی(به جز کد L):30

کد L: 20

پریمیوم اکونومی: 30

رویال سیلک: 40

رویال فرست کلاس: 50

ترکیش پرواز داخلی15 کیلو گرم
پرواز خارجیکلاس اکونومی: 20

کلاس بیزنس: 30

سیستم بسته ای از/به آنگولا، آرژانتین، بنین، بورکینافاسو، کامرون، کلمبیا، کوبا، غنا، گینه، ژاپن، ونزوئلا: دو بسته هرکدام 23 کیلوگرم

لوفت هانزاپرواز خارجیاکونومی: یک چمدان حداکثر 30

پریمیوم اکونومی: دو چمدان حداکثر 23

بیزنس کلاس: دو چمدان حداکثر 32

فرست کلاس: سه چمدان حداکثر 32

قطرایرلاینپرواز خارجیاکونومی: 30

فرست کلاس: 50

بیزنس کلاس: 40

پروازهای دوحه، کازابلانکا، مراکش و کشورهای آفریقایی: 45

الاتحادپرواز خارجیاکونومی: 23

اکونومی سیور و کلاسیک: 30 اکونومی فلکس: 35

بیزنس کلاس 40

فرست کلاس: 50

(وزن هر یک یا چمدان نباید بیشتر از 30 کیلوگرم باشد)

اماراتپرواز خارجیاکونومی: 20-35

اسپشیال : 20

سیور : 30

فلکس : 30

فلکس پلاس : 35

بیزنس کلاس: 40

فرست کلاس: 50

اگر خط هوایی پروازتان را در جدول بالا پیدا نکردید، می توانید وزن بار مجاز هواپیما را در قسمت Baggage Weight سایت شرکت هوایی مورد نظر پیدا کنید.

هزینه و شرایط حمل حیوانات با هواپیما چگونه است؟

چقدر بار می توانیم همراه مان به داخل کابین ببریم؟

معمولا بیشتر خطوط هوایی در کلاس اکونومی و بیزنس اجازه می دهند که به ترتیب حداکثر یک بار پنج تا هفت کیلوگرمی داخل کابین ببریم. ابعاد این بار باید طوری باشد که در کمد کوچک بالای سرمان جا بگیرد.

بین شرکت های مختلف هواپیمایی، بعضی هم قوانین متفاوتی دارند. برای مثال ایران ایر با گرفتن 10درصد از کرایه، صرف نظر از کلاس جایگاه، اجازه بردن یک تکه 10 کیلوگرمی و یک کالسکه به کابین را به مسافرانی که نوزاد همراه شان است، می دهد. البته در همه خطوط هواپیمایی فقط کالاسکه ای اجازه حمل دارد که تاشو باشد. در همه پروازها، قانون مشترکی برای بچه هایی که جایگاه اشغال نمی نمایند، وجود دارد: این بچه ها می توانند به صورت رایگان 10 کیلوگرم بار به پذیرش بدهند.

ترکیش ایرلاین هم که از جمله شرکت های پرتردد بین خطوط هوایی ست، به مسافران اجازه می دهد تا دو ساک 8 کیلویی را با خود داخل کابین ببرند. لوفت هانزا هم از همین قاعده پیروی می نماید. مسافران فرست کلاس و بیزنس کلاس قطر هم اجازه دارند دو کیف یا ساک کوچک همراه خود داخل کابین هواپیما ببرند که مجموع وزن این دو کیف باید کمتر از 15 کیلوگرم باشد.

هزارتوی کنسل کردن بلیط هواپیما

استثناهای جغرافیایی در وزن بار چه تاثیری دارد؟

اگر خط هواپیمایی ما بین راه تغییر کند، باید قوانین شرکت هواپیمایی دوم را هم زمان در جمع کردن و بستن وسایل چمدان رعایت کنیم. مثلا اگر مبدا یا مقصد پرواز ما در ادامه جهت به آمریکا یا کانادا یا جایی دیگر باشد، قانون متفاوتی برای مسافران اعمال می گردد. این قانون به مسافر اجازه می دهد که دو بسته با وزن هر کدام حداکثر 23 کیلوگرم را به پذیرش تحویل دهد. بعضی از شرکت های هواپیمایی هم متفاوتند و اجازه بردن اندازه بار بیشتری را به مسافر می دهند.

جریمه اضافه بار چقدر است؟

اگر وزن بارمان از حد مجاز بیشتر بود، باید به ازای هر یک کیلوگرم بار اضافی، یک درصد از پول بلیط را به عنوان جریمه پرداخت کنیم. این کار بعد از وزن کشی بار انجام می گردد و ممکن است مسافران را کمی معطل کند. برای همین بهتر است زودتر از دیگران خودمان را به فرودگاه برسانیم تا از پرواز جا نمانیم یا اندازه بار مجاز را از همان اول رعایت کنیم تا موقع گرفتن کارت پرواز تازه متوجه اش نشویم.

پروازهای قطر به ازای هر یک کیلو بار اضافه میانگین 2.2 پوند از مسافر جریمه دریافت می نماید. این مبلغ در پروازهای داخلی ترکیه هشت لیر، در پرواز از ترکیه به ایران 11 لیر و از ترکیه به کشورهای دیگر 17 لیر به ازای یک کیلوگرم اضافه بار است.

دفاتر فرودگاهی این امکان را می دهند که قبل از سفر، با شرکت مربوطه هماهنگ کنیم تا جریمه کمتری بپردازیم. بیشتر خطوط هوایی ایرانی در فرودگاه و موقع پذیرش به ازای هر یک کیلو اضافه بار جریمه می گیرند. این جریمه معمولا به صورت اینترنتی قبل از حضور در فرودگاه هم قابل پرداخت است. یادمان باشد در توقف بین دو جهت نباید بارمان بیشتر از وزن بار مجاز هواپیما باشد. البته اضافه بار مسافران نامحدود نیست. مثلا هر مسافر شرکت لوفت هانزا می تواند حداکثر تا 99 کیلوگرم بار با خودش حمل کند. بیشتر شرکت های ایرانی هم اجازه حمل تا 75 کیلوگرم را می دهند.

بلیط چارتر و همه چیز درباره آن

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 23 دی 1400 بروزرسانی: 23 دی 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1993

به "وزن بار مجاز هواپیما چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزن بار مجاز هواپیما چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید