ویلا نصف قیمت شد!

به گزارش اسلیم فا، یک کارشناس مسکن گفت: رکود بازار مسکن باعث شده تا بسیاری از صاحبان خانه های لوکس و لاکچری در تهران و شمال کشور، واحد های خود را بعضا تا 50 درصد زیر قیمت نسبت به دو سال قبل به فروش برسانند.

ویلا نصف قیمت شد!

به گزارش ایسنا، احمدرضا سرحدی اظهار کرد: رکود مسکن ابعاد مختلفی دارد که به اثرگذاری و اثرپذیری این بازار در اقتصاد کشور مربوط می گردد. در دهه های گذشته بخش عمده ای از اقتصاد ایران بر روی بازار مسکن و ساخت و ساز می چرخید که علاوه بر بخش خصوصی، بانک ها، نهاد ها و ارگان ها سرمایه های خود را به بخش املاک آورده بودند.

وی اضافه کرد: شرایط تورمی باعث شد تا قیمت مسکن بالا برود و از قدرت خرید قشر میانه و پایین جامعه خارج گردد. در نتیجه مسکن به یک کالای لوکس تبدیل شد که فقط برخی افراد قادر به تهیه آن هستند. بخشی از خریداران مصرفی واحد های خود را تبدیل به احسن می نمایند و در بازار مسکن حضور دارند، اما خانه اولی ها سهمی از این بازار ندارند.

این عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان تاکید نمود: به علت رکود فعالیت های عمرانی و ساختمانی درصدی از مهندسان، راننده تاکسی های اینترنتی شده اند. تورم روی قیمت زمین، آهن، سیمان، شیرآلات، دستمزد کارگر، مهندس و ... تاثیر می گذارد. در نتیجه قیمت تمام شده بالا رفته است. از آن طرف مشتری برای خرید آپارتمان نیست، لذا ساخت و ساز به شدت کاهش یافته و برخی پروژه های ساختمانی نیمه کاره رها شده است.

وی افت شدید معاملات مسکن را نتیجه این شرایط دانست و گفت: در هفته های اخیر می بینیم که بسیاری از واحد های لوکس و لاکچری در تهران و شمال کشور، زیر قیمت عرضه شده و مشتری برای آن ها نیست. بسیاری از ویلا ها در شمال 50 درصد زیر قیمت دو سال قبل به فروش می رسد. این پدیده جدیدی است که به شرایط رکودی و ابهامات موجود مربوط می گردد. در خودردو های لوکس و گران قیمت خارجی نیز افت قیمت دیده می گردد.

سرحدی با بیان این که وزارت راه و شهرسازی در اجرای طرح نهضت ملی مسکن، فاقد برنامه درست بوده است، اعلام کرد: آقایانی که در این وزارتخانه برنامه های مسکن را پیش برده اند شناخت کافی نسبت به مسکن ندارند.

این کارشناس بازار مسکن یادآور شد: وقتی طرح دولت برای ساخت سالانه یک میلیون خانه مطرح شد، مسئولان این وزارتخانه زمین قابل ساخت برای این هدف را تامین نکردند. بعدتر اعلام کردند که دستگاه های دولتی در واگذاری زمین مقاومت می نمایند. چنین چیزی قابل قبول نیست؛ زیرا دستگاه ها از درون دولت هستند.

منبع: فرارو
انتشار: 1 آبان 1401 بروزرسانی: 1 آبان 1401 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 2225

به "ویلا نصف قیمت شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویلا نصف قیمت شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید