پایانه صادراتی امیدی برای رونق بیشتر صادرات صنایع دستی مازندران است

به گزارش اسلیم فا، ایرنا/ براساس خبرهای بدست آمده، پایانه صادراتی امیدی برای رونق بیشتر صادرات صنایع دستی مازندران است.

پایانه صادراتی امیدی برای رونق بیشتر صادرات صنایع دستی مازندران است

صنایع دستی استان مازندران بدلیل پهنه بندی جغرافیایی، اجتماعی، فرهنگی، انسانی و همچنین دسترسی به منابع متنوع طبیعی بسیار متنوع است و رونق بخشیدن این بخش می تواند به میزان توان در روند خوداتکایی کشور از نفت نیز تاثیرگذار باشد.

در تقسیم بندی نوع محصولات صنایع دستی تولیدی در مازندران میتوان به صنایع دستی منطقه جلگه ای، ساحلی و کوهستانی تقسیم کرد، چرا که هنرمندان صنایع دستی استان براساس نوع مواد اولیه ای که در محیط یافت می گردد به تولید محصول از جنس این مواد می پردازند.

جنگلهای انبوه و سرسبز و کوهستان های ییلاقی همواره مرکز محصولات چوبی و نمدمالی و نساجی سنتی بوده و در منطقه ها کوهپایه ای هم به دلیل وجود خاک حاصلخیز و رواج تکنیک سفالگری محصولات سفالی زیبایی تولید می شده است و در منطقه ها ساحلی دریا به دلیل وجود آب بندان ها و مواد اولیه مناسب هنرمندان استان به تولید محصولات حصیری و کوب بافی مشغول می باشند.

سابقه دیرینه تولیدات صنایع دستی در این استان دلیلی بر ارزش و اهمیت این صنایع و توجه هرچه بیشتر به این عرصه برای زنده ماندن و توسعه و رونق دارد اما تا یک دهه گذشته صنایع دستی مازندران تقریبا به باد فراموشی رفته بود.

برای مثال، تا اوایل دهه 90 حدود نیمی از هنرهای صنایع دستی مازندران تا ورطه نابودی رفت که خوشبختانه با ورود متولیان و هنر دوستان به این صنعت بارقه های امید روشن شد.

با این حال طی سالهای اخیر صنایع دستی مازندران بار دیگر با استقبال جوانان و البته با بسته های حمایتی و آموزش های فراگیر جان دوباره گرفت و همراه با این رویداد، استقبال برای صادرات محصولات با ارزش صنایع دستی استان جرقه خورد و امروزه صنایع دستی مازندران کشورهای ازبکستان، عمان، روسیه، ترکیه، آلمان، آمریکا، مجارستان و ژاپن را در نوردیده است اما این ظرفیت مالی قادر به تصاحب بازارهای بیشتر دنیای است.

از 290 رشته صنایع دستی مصوب دنیای 250 رشته در ایران فعال است و هنرمندان در این زمینه به تولید محصول می پردازند و براساس اعلام معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران همچنین از این تعداد 87 رشته صنایع دستی در مازندران فعال است که 17 رشته صنایع دستی بومی و مخصوص این استان است.

حصیربافی، نمدمالی، لاک تراشی، کوپ بافی و چادر شب بافی از رشته های صنایع دستی مختص مازندران هستند که هنرمندان در این زمینه به فعالیت می پردازند.

همچنین در حال حاضر بیش از 500 فروشگاه تولیدات صنایع دستی را در مازندران عرضه می کنند و به فروش می رسانند که بنا به اعلام معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان غالب این فروشگاهها عرضه کننده انواع کالا غیر صنایع دستی نیز هستند.

در حال حاضر تعداد هنرمندان صنایع دستی دارای پروانه تولید از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران 12 هزار نفر است که از این تعداد حدود هشت هزار نفر فعال و در این عرصه فعالیت می کنند و مابقی افراد صنایع دستی به عنوان شغل ثانویه آنها محسوب می گردد.

در حالی صنایع دستی مازندران از این ظرفیت خوب و مستعد تولید برخوردار است که آنچنان باید و شاید در زمینه صادرات به حق مطلب نرسیده است که بخشی از آن به کم و کاستی هایی در بازاریابی بر می گردد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران اضافه کرد: متاسفانه بسکمک از تولید کنندگان و هنرمندان در کنار دغدغه تولید و تهیه مواد اولیه، باید نگران فروش محصولات هم باشند، زیرا تقریباً اغلب صادرات به طور مستقیم از طریق خود تولید کننده انجام می گردد. یعنی هنرمند یا کارگاه تولیدی صنایع دستی در کنار نگرانی برای تولید باید در پی بازار هم باشند.

حسین ایزدی پیرامون اینکه پایانه صادراتی امیدی برای رونق بیشتر صادرات صنایع دستی مازندران است، اضافه کرد: وجود شرکت های بازاریاب برای توسعه بازاریابی، شناسایی بازار هدف طبق ذائقه کشورهای مقصد، ساماندهی مسیر صادرات و همچنین هدفمند کردن تولیدات صنایع دستی لازم و ضروری است که تا به امروز هیچ شرکتی به این حوزه وارد نشد اما با این حال این مسئله برای میراث فرهنگی یک اولویت است و ما نیز در پی آن هستیم.

وی ادامه داد: متاسفانه اغلب محصولات صادراتی مازندران از پایانه تهران و استانهای دیگر صادر می گردد که این موضوع نه تنها زیبنده هنرمندان و اقتصاد استان نیست، بلکه هزینه اضافی را نیز برای تولید کننده یا صادر کننده ایجاد می کند.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران از اعمال تشویق شرکتهای بازاریابی با بسته های پیشنهادی همچون معافیتها یا تخفیف مالیاتی به عنوان راهکاری برای استقبال و افزایش رغبت افراد در این بخش نام برد.

وی بر لزوم فعالیت شرکت های تخصصی بازاریابی و ایجاد پایانه صادراتی صنایع دستی تاکید کرد و توضیح داد: به دلیل نبود صادرات منسجم بسکمک از صنایع دستی کاران به مشاغل دیگر مشغول شدند و در برخی مواقع تولید صنایع دستی به عنوان مشاغل فرعی محسوب می گردد.

ایزدی تاکید کرد: با توجه به مسائل پیش روی فعالیت صنعتگران صنایع دستی مازندران اما این صنعت سودآور است، به نظر می رسد و توانسته در خارج از مرزهای کشور مشتریانی جذب کنند در حالیکه با کم و برداشته شدن مسائل این حجم صادرات افزایش خواهد یافت.

وی گفت: پارسال بیش از 700 هزار دلار از محصولات صنایع دستی هنرمندان این استان به کشورهای ازبکستان، عمان، روسیه، ترکیه، آلمان، آمریکا، مجارستان و ژاپن صادر شد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران آثار صادراتی هنرمندان صنایع دستی مازندران را شامل جاجیم، صنایع چوبی، گلیم، گلیمچه و حصیربافی مطرح نمود و ادامه داد: تمامی این آثار جزو رشته های بومی و خاص صنایع دستی این استان به شمار می روند که در سبد صادراتی این دیار قرار دارند.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران برندسازی محصولات صنایع دستی را به عنوان راهکاری برای فروش و درآمدزایی برای صنعتگران این حِرفه دانست و اضافه کرد: برای این منظور فراهم آوردن بازار مصرف در کشورهای دیگر مورد نظر و تاکید است که با ایجاد بستر صادرات توانسته تا حدودی این مساله را پوشش دهد.

البته برای کمک به صادرات صنایع دستی مازندران اخیرا گام های خوبی برداشته شد که یکی از این موارد ورود یک شرکت خصوصی در قالب هلدینگ صادرات صنایع دستی این استان به کشورهای دیگر است و بدین نحو دغدغه هنرمندان برای بازاریابی خارجی برداشته شده است.

معاون گروه سرمایه گذاری انتخاب مفید به عنوان کننده این شرکت بازاریابی و صادرات صنایع دستی مازندران در مراسم روز صنایع دستی که در ساری برگزار شد اعلام کرد که ایران سومین بازار آنلاین دنیا را از لحاظ اقلام مختلف بالا را دارد.

افخم والا اضافه کرد: تنها مارکت خصوصی ایرانی و کافه کادوی ایرانی آنلاین برای هنرمندان صنایع دستی جهت فروش محصولات خود ایجاد کرده ایم.

وی ضمن تاکید بر مالی کردن تولیدات صنایع دستی و تعدد اقلام ادامه داد: سازمان ها باید تسهیلگری برای هنرمندان ایجاد کنند تا آنها به راحتی و بدون مشکل به تولیدات خود برای صادرات و بازار یابی بپردازند.

معاون گروه سرمایه گذاری انتخاب مفید گفت که برای مالی کردن صنایع دستی می بایست برای بدست گرفتن بازارهای عمده فروشی و صادرات به کشورهای اروپایی، روسیه و حاشیه دریای خزر تلاش بسیار صورت گیرد و در حال حاضر مشابه تولیدات هنرمندان صنایع دستی مازندران در جنوب شرق آسیا وجود دارد پس میتوان این بازارهای مناسبی برای صنایع دستی استان به شمار می روند.

وی ادامه داد: برای این منظور هاپ تولیدات صنایع دستی در مازندران راه اندازی شد تا در زمینه صادرات صنایع دستی استان تسهیلگری گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 26 خرداد 1402 بروزرسانی: 26 خرداد 1402 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 2326

به "پایانه صادراتی امیدی برای رونق بیشتر صادرات صنایع دستی مازندران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایانه صادراتی امیدی برای رونق بیشتر صادرات صنایع دستی مازندران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید