پول های سرگردان به بازار خودرو هجوم آورده اند

به گزارش اسلیم فا، عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: به دنبال تشدید کنترل دولت بر بازار ارز و سکه بخشی از پولهای سرگردان به بازار خودرو هجوم آورده اند که نتیجه آن رشد شدید قیمت خودرو در بازار آزاد بوده است.

پول های سرگردان به بازار خودرو هجوم آورده اند

امرالله امینی در گفت وگو با اسلیم فا، اظهار کرد: رشد عجیب و غیرقابل باور قیمت خودروهای داخلی در بازار آزاد آن هم در شرایطی که مشتری و تقاضای مصرفی برای این خودروهای گران وجود ندارد، نشان دهنده هجوم پولهای سرگردان و سفته بازان به این بازار است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حجم نقدینگی و پایه پولی در کشور به شدت افزایش یافته است، اعلام کرد: نتیجه این وضعیت وجود حجم قابل توجهی پول سرگردان با انگیزه های سفته بازانه و سودجویانه در اقتصاد است.

عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: پولهای سرگردان بسته به شرایط اقتصادی برای سفته بازی وارد بازارهای مختلف می شوند به گونه ای که چند ماه پیش شاهد هجوم آن به بازار ارز و رشد شدید قیمت دلار بودیم.

وی اضافه کرد: پس از آن نیز پولهای سرگردان وارد بازار طلا و بخصوص سکه شد که نتیجه آن نیز افزایش شدید نرخ این محصول و ایجاد حباب حدودا یک میلیون تومانی در نرخ سکه بود که همچنان شاهد ادامه آن شرایط هستیم.

امینی با بیان اینکه به دنبال تشدید اقدامات کنترلی دولت در بازار ارز و سکه، اخیرا پولهای سرگردان وارد بازار خودرو گردیده اند، توضیح داد: نتیجه این وضعیت نیز رشد شدید و عجیب قیمت خودروهای داخلی در بازار آزاد بوده است.

عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: در این شرایط هرچه خودروسازان خودرو عرضه می نمایند با انگیزه های سفته بازانه خریداری و با قیمت های آنچنانی وارد بازار آزاد می گردد.

وی اعلام کرد: تفاوت بالای قیمت کارخانه و بازار خودروها به انگیزه های دلالی و سفته بازی دامن زده و باعث گردیده گذشته از کسانی که برای تامین احتیاج مصرفی خود به دنبال خرید خودرو از کارخانه ها هستند نزدیک به 100 درصد تقاضای خرید خودرو با اهداف سفته بازانه باشد.

به گزارش اسلیم فا، در چند هفته اخیر قیمت خودروهای داخلی در بازار با افزایش شدید و غیرقابل باوری همراه بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 آبان 1397 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 27

به "پول های سرگردان به بازار خودرو هجوم آورده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پول های سرگردان به بازار خودرو هجوم آورده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید