چکار کنم همسرم سیگار را ترک کند؟

به گزارش اسلیم فا، برای متاهل شدن، ما باید با فردی ازدواج کنیم که الان هست، نه فردی که قرار است در آینده بشود. باور غلطی وجود دارد مبنی بر این که من بعد ازدواج، همسرم را تغییر خواهم داد.

چکار کنم همسرم سیگار را ترک کند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از تبیان ، دکتر هادی غلام محمدی مشاور خانواده ، مردی 35 ساله ام. یک سال پیش با اصرار خانواده ام که گفتند باید حتما ازدواج کنی، با گزینه پیشنهادی شان که مخالفش هم نبودم، ازدواج کردم. زنم خوش اخلاق است اما یک مشکل دارد که من توان تحملش را ندارم. او در مراسم خواستگاری قول داد سیگارش را ترک می کند اما الان یک سال می شود که نتوانسته است. من هم خیلی از بوی سیگار بدم می آید. به من می گوید تو هم بکش تا راحت بشی! چه کنم؟

برای متاهل شدن، ما باید با فردی ازدواج کنیم که الان هست، نه فردی که قرار است در آینده بشود. باور غلطی وجود دارد مبنی بر این که من بعد ازدواج، همسرم را تغییر خواهم داد. هم مرد و هم زن، ممکن است چنین باوری داشته باشند. وقتی در ابتدای آشنایی یا در جلسات اولیه و مراسم خواستگاری متوجه نکاتی در فرد مدنظر می شویم که یا آن ها را نادیده می گیریم یا از کنار آن ها عبور می کنیم یا این که تغییر را به آینده موکول می کنیم و با خود می گوییم او را تغییر خواهم داد و از عشق و رابطه ام استفاده خواهم کرد تا او آن عادت و رفتار را کنار بگذارد، یکی از بزرگ ترین اشتباهات زندگی مشترک مان را انجام داده ایم. امیدوارم این قسمت را دختر و پسرهای در آستانه ازدواج هم بخوانند تا اهمیت تصمیم گیری نهایی برای انتخاب همسر را بیشتر درک کنند. اما شما مخاطب گرامی باید بدانید تغییر عادت های رفتاری همسر، خیلی سخت اتفاق می افتد و نیازمند توجه به نکاتی است که برخی از آن ها را برای تان در ادامه توضیح خواهم داد. قبل از هر چیز توجه داشته باشید قطعا رفتار ایشان برای مصرف سیگار اشتباه است و توصیه شان به شما هم اشتباه تر.

حواس تان باشد که ترک عادت های رفتاری به آسانی صورت نمی گیرد و نیاز به زمان و برنامه دارد

از خانم تان طلبکار نباشید

جملاتی مثل این که تو قول داده ای و حالا حتما باید سیگار را کنار بگذاری را به کار نبرید و با استفاده از توصیه ها و نصیحت ها به دنبال تغییر در خانم تان نباشید زیرا این حالت می تواند منجر به شکل گیری حالت تدافعی در همسرتان شود و انگیزه اش برای تغییر را کمتر کند. تنها کسی که می توانیم او را کنترل کنیم، خودمان هستیم. بنابراین به جای آن، با روش غیرمستقیم و با بیان احساسات خود درباره مصرف سیگار ایشان و این که چه احساسی در این زمینه به شما دست می دهد، وارد عمل شوید؛ البته اشاره به نکات مثبت از جمله اخلاق خوب ایشان نیز بسیار کمک کننده است.

توقع نداشته باشید یک باره ترک کند

کمی حوصله به خرج دهید و به دنبال این نباشید که ایشان یک باره مصرف سیگار را کنار بگذارد بلکه در ابتدا به دنبال این باشید که ایشان مصرف را کم کند و به مرور به این کار ادامه دهد. حواس تان باشد که ترک عادت های رفتاری به آسانی صورت نمی گیرد و نیاز به زمان و برنامه دارد. در صورت موفقیت ایشان به کم کردن مصرف سیگار جایگزین هایی را ایجاد کنید از جمله این که توجه عاطفی بیشتری به ایشان کنید، وقت بیشتری برای شان بگذارید، رابطه جنسی تان را پرشورتر کنید، هدیه بخرید برای او و ... .

این مشکل را جدی بگیرید

توجه تان را به این نکته جلب می کنم که باید هرچه زودتر تکلیف این موضوع را معین کنید. بالاخره شما در آینده نزدیک قصد پدر شدن خواهید داشت و ... و این مشکل تان می تواند تاثیرات بدی بر آینده زندگی مشترک تان داشته باشد. در صورتی که پیاده کردن توصیه های مطرح شده برای تان سخت است یا این که همسرتان در این راستا همراهی نمی کند و این موضوع باعث عدم نتیجه گیری شما به رغم تلاش تان می شود، مراجعه به مشاور و روان شناس متخصص زوج درمانی را در برنامه خود داشته باشید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1363

به "چکار کنم همسرم سیگار را ترک کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چکار کنم همسرم سیگار را ترک کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید