کاهش اثربخشی آموزش ها بدلیل ارتباط نداشتن با همسالان

به گزارش اسلیم فا، خبرگزاری خبرنگاران-معاونت متوسطه وزارت آموزش و پرورش؛ از کاهش اثربخشی آموزش ها در نبود ارتباط با همسالان در فرآیند یاددهی- یادگیری خبر داده و آن را به عنوان یکی از جدی ترین آسیب های حضور نداشتن دانش آموزان در مدرسه دانست.

کاهش اثربخشی آموزش ها بدلیل ارتباط نداشتن با همسالان

به گزارش خبرنگاران و به نقل از روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، معاونت متوسطه در خصوص آسیب های وارده به دانش آموزان در ابعاد مختلف آموزش وپرورش ناشی از حضور نداشتن دانش آموزان در مدارس، اعلام کرد: آموزش غیرحضوری برای دانش آموزان موجب شده برخی از آن ها از فضای تلاش برای یادگیری به خصوص آموزش مهارت های اجتماعی محروم شوند. همچنین رفع اشکال در فضای مجازی نمی تواند همانند شرایط حضوری جوابگوی رفع مسائل و اشکالات دانش آموزان باشد. شرایط روانشاختی در پاسخ گویی در شرایط حضور با درک موقعیت یادگیری و رفع اشکالات به طور کامل با شرایط غیرحضوری و در فضای مجازی متفاوت است و دانش آموزان را با مسائل و چالش های جدی درسی روبرو می کند.

در گزارش این معاونت آمده است: نبود تجربه چنین شرایطی با توجه به مهیا نبودن زیرساخت های فضا های مجازی و نبود امکان سطح دسترسی همه دانش آموزان مسائلی را برای همه کادر آموزش، معلمان، دانش آموزان و اولیا ایجاد کرده است. همچنین نبود فرهنگ استفاده صحیح در شرایط و سنین نوجوانی برای استفاده از وسایل و فناوری های جدید، بسیار سخت و آسیب زا است.

نبود آموزش به صورت چهره به چهره در شرایط حقیقی باعث کاهش شرایط تربیتی و تمام ساحتی خواهد شد و نقش مدارس را کمرنگ خواهد کرد و نبود ارتباط با همسالان در فرآیند یاددهی-یادگیری موجب کاهش اثربخشی آموزش ها می شود.

این معاونت در خصوص آموزش های مهارتی در فضای مجازی اعلام کرد: نبود فرآیند آموزش های مهارتی در فضای مجازی که باید به صورت حضوری انجام شود، موجب افت کیفیت این آموزش ها به دلیل تکامل نیافتن فعالیت های کارگاهی می شود که در نهایت منجر به دست ورزی این آموزش ها با رویکرد تمام ساحتی نخواهد شد.

این معاونت فرصت های ایجادشده در آموزش مجازی را این گونه اعلام کرد:

افزایش خوداتکایی و باور به توانایی های فردی دانش آموزان، توسعه برنامه ریزی و ابداع راه حل های آموزشی شخصی دانش آموزان برای خود و انتقال تجارب به همسالان توسط شبکه های مجازی، استفاده از فنّاوری های به روز (سخت افزاری و نرم افزاری) و افزایش بازده بهره وری، بهینه سازی فعالیت های عملکردی دانش آموزان برای رفع نیاز های علمی آموزشی، به دور ماندن از آسیب های اجتماعی که در شرایط حضوری امکان برخورد با آن ها وجود داشت، افزایش رعایت بهداشت فردی و اجتماعی و ایجاد فرهنگ پاکیزگی در ابعاد مختلف از فرصت های آموزش مجازی است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1567

به "کاهش اثربخشی آموزش ها بدلیل ارتباط نداشتن با همسالان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش اثربخشی آموزش ها بدلیل ارتباط نداشتن با همسالان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید