کشت انگور در خاک های شور امکان پذیر شد

به گزارش اسلیم فا، تهران- خبرنگاران- محققان دانشگاه تهران با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با انجام پژوهشی ژنوتیپ های انگور مقاوم به شوری را تعیین کردند.

کشت انگور در خاک های شور امکان پذیر شد

به گزارش روز شنبه گروه علمی اسلیم فا از معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، انگور یکی از مهمترین میوه های فراوری شده در دنیا است که در گستره وسیعی از شرایط اقلیمی گرمسیری تا معتدل سرد و مرطوب تا خشک و بیابانی کشت می گردد و پتانسیل موجود در این حوزه می تواند رونق اشتغال و کارآفرینی را به همراه داشته باشد.

در سال های اخیر سرمایه گذاری ها روی فعالیت های حوزه انگورکاری به علت سود دهی بالا و بازگشت سرمایه سریع با اقبال همراه شده است. اما این حوزه نیز همچون سایر حوزه ها با تنش هایی روبرو است. شوری یکی از این تنش های محیطی است که فراوری این محصول را با مخاطره روبرو می نماید. گزارش ها نشان می دهد در ایران 30 درصد از اراضی زیر کشت آبی متأثر از شوری است. از آنجا که اغلب تاکستان های ایران در مناطق نیمه بیابانی واقع شده اند، آینده فراوری انگور به عنوان یکی از مهمترین محصولات مالی بخش باغبانی در گرو اصلاح و استفاده از پایه های مقاوم به شوری به ویژه یون کلر است.

بر این اساس محققان کشور در دانشگاه تهران با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طرحی با عنوان آنالیز تحمل به شوری بعضی ژنوتیپ های انگور به منظور انتخاب پایه انجام دادند. هدف از این تحقیق آنالیز تحمل شوری و نحوه توزیع یون های مرتبط با تنش شوری در شش رقم و ژنوتیپ انگور از گونه ویتیس وینیفرا شامل شاهرودی (سرخ فخری)، سفید فخری، سبز انگور، دیوانه کاشمر، SH068 و GT01 در شرایط گلخانه ای بود.

با توجه به اینکه مناطق مختلف در ایران با مشکل شوری دست و پنجه نرم می نمایند در این طرح پایه های مناسب برای پیوند انگور که شوری را تحمل نمایند تعیین شد. البته میزان شوری در خاک های مناطق مختلف متفاوت است. خاک هایی که راهنمایی الکتریکی آن ها بیشتر از Ds/m 4 باشد جزء خاک های شورطبقه بندی می شوند. در این پژوهش پس از اتمام کار پایه هایی که تا میزان شوری 5 و 6 Ds/m را تحمل می نمایند تعیین شدند.

علمی ** 9340** 1055

منبع: ایرنا
انتشار: 3 تیر 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 181

به "کشت انگور در خاک های شور امکان پذیر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشت انگور در خاک های شور امکان پذیر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید