آیا شما وقتی در توالت فرنگی باز است، دکمه سیفون را می زنید؟ بعد از خواندن این پست دیگر این کار را نخواهید کرد

به گزارش اسلیم فا، دانشمندان از ترکیبی از لیزر های سبز و دوربین ها استفاده کره اند تا ببینند بعد از کشیدن سیفون توالت، چه بر سر محیط اطراف آن می آید.

آیا شما وقتی در توالت فرنگی باز است، دکمه سیفون را می زنید؟ بعد از خواندن این پست دیگر این کار را نخواهید کرد

در یک کلیپ ویدئویی که از طریق تیمی از محققان دانشگاه کلرادو، بولدر، در ایالات متحده تهیه شده، موجی از قطرات کوچک آب تعیین شده که با چشم غیرمسلح نامرئی هستند و پس از سیفون کشیدن از کاسه توالت به سمت بالا پرواز می کنند. اگر به این فکر کنید که چه چیزی ممکن است در آن قطره های کوچک معلق بماند، بسیار ناخوشایند است!

جان کریمالدی، مهندس عمران و محیط زیست، از دانشگاه کلرادو بولدر، می گوید: مردم البته قبلا هم می دانستندکه توالت ها ذرات معلق در هوا منتشر می کنند، اما قادر به دیدن آن ها نبوده اند.

ما در این تحقیق نشان دادیم که این توده بسیار پرانرژی تر و پرسرعت تر از آن چیزی است که حتی حدس می زدیم و بسیار بیشتر پخش می شود.

این یافته مهمی نیز در مورد بهداشت سرویس بهداشتی ، هم در خانه ها و هم در توالت های عمومی توالت که در برخی نقاط اصولا دری هم ندارند!

کریمالدی و همکارانش تأکید کنند که آن ها اپیدمیولوژیست نیستند و بنابراین نمی دانند از نظر پتانسیل شیوع بیماریاین ریزقطرات چقدر می توانند مهم باشند. با این حال، آزمایش آنها برای تحقیقات دیگر هم که باید برآوردی از ذرات معلق با باکتری داشته باشند، مفید است.

در حالی که مطالعات قبلی به وضوح پتانسیل خروج ذرات از کاسه توالت را در حین شستشو تعیین کرده است، هنوز ابهامات زیادی در مورد نحوه حرکت این ذرات و جایی که ممکن است به آن برسند وجود داشت.

محققان از دو لیزر استفاده شد: یکی که به طور مداوم از بالا به توالت می تابد و صحنه را روشن می کرد، و دیگری که پالس های سریع نور را در بالای کاسه توالت می فرستاد تا حرکت ذرات را برجسته تر کند. تصاویر با وضوح بالا به طور همزمان با دوربین گرفته شد.

محققان قطرات را نشان دادند که بعد از سیفون کشیدن با در باز، قطرات و ذرات تا ارتفاع 1.5 متر می رسد و در برخی نقاط با سرعتی بیش از دو متر در ثانیه حرکت می کنند. محققان نشان دادند که قطرات بزرگ تر سریع تر روی سرویس ها می نشینند، در حالی که قطرات کوچک تر می توانند برای چند دقیقه در هوا معلق بمانند.

کریمالدی می گوید: ما انتظار داشتیم این ذرات آئروسل به نوعی شناور شوند، اما آن ها مانند یک موشک بیرون آمدند.! هدف توالت حذف مؤثر فضولات از کاسه است، اما برعکس آن نیز عمل می کند، یعنی پاشیدن میزان زیادی از محتویات به سمت بالا.

البته در حین آزمایش چیزی جز آب در کاسه توالت وجود نداشت و کی در کنار کاسه توالت نبود. این متغیرها ممکن است روی پاسخ آزمایش تاثیر بگذارند.

محققان بر این باورند که باید اقدامات بیشتری برای کاهش خطر پاتوژن هایی مانند اشریشیا کلی، کلستریدیوم دیفیسیل، نورویروس ها و آدنوویروس ها در دستشویی های عمومی یا رویکرد های بهبودیافته برای طراحی، تهویه و ضدعفونی کردن انجام شود.

این تحقیق در Scientific Reports منتشر شده.

منبع: یک پزشک
انتشار: 19 آذر 1401 بروزرسانی: 19 آذر 1401 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 2242

به "آیا شما وقتی در توالت فرنگی باز است، دکمه سیفون را می زنید؟ بعد از خواندن این پست دیگر این کار را نخواهید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا شما وقتی در توالت فرنگی باز است، دکمه سیفون را می زنید؟ بعد از خواندن این پست دیگر این کار را نخواهید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید