افتتاح نخستین خانه موزه تمبر ایران، تبریز صاحب آدینه بازار تمبر می گردد

به گزارش اسلیم فا، اولین خانه موزه تمبر ایران در خانه مجتهدی های تبریز همزمان با هفته ارتباطات و هفته میراث فرهنگی امروز (شنبه، اول خرداد) با حضور رمضانعلی سبحانی فر مدیرعامل شرکت ملی پست، حسن عمیدی رئیس موزه ارتباطات و مقامات استانی در خانه مجتهدی های تبریز افتتاح می گردد؛ در این خانه موزه تمبرهای مختلف از سال 1341 تا کنون در قالب 200 تابلوی شکیل به نمایش گذاشته خواهد شد.

افتتاح نخستین خانه موزه تمبر ایران، تبریز صاحب آدینه بازار تمبر می گردد

حسن عمیدی با اشاره به قدمت فرهنگی، تاریخی و هنری تبریز، گفت: هنر و صنعت تبریز در کنار رویدادها و دلاوری ها و استقامت های مردم این شهر از سال های دور در تاریخ این مرز و بوم ثبت شده و به یادگار مانده و همیشه در میان اقشار مختلف مردم ایران روایت می گردد.

رییس موزه ارتباطات تبریز را شهر اولین ها و پیشگامان عنوان نمود و گفت: اولین چاپخانه، اولین اسکناس، اولین اداره پست و نخستین مرکز آموزشی، انتشار نخستین روزنامه، اولین روزنامه نگاری ملی، اولین رمان، اولین دایره المعارف اسلامی، اولین کودکستان، اولین مدرسه نابینایان و ناشنوایان، اولین مدرسه به سبک نوین، اولین کتابخانه عمومی، اولین سینما، اولین نمایشنامه و تئاتر، اولین عکاسی، اولین دانشکده فرش، اولین دانشکده پرستاری، اولین پایگاه لرزه نگاری، اولین روابط عمومی ... بنام تبریز ثبت شده است و از امروز اولین خانه موزه تمبر ایران در خانه مجتهدی های تبریز گشایش می یابد.

عمیدی گفت: خانه مجتهدی ها که سال 1381 ثبت ملی شده، یکی از خانه های تاریخی مربوط به اواخر دوره صفوی و اوایل دوره قاجار است که حدود 1200 مترمربع مساحت دارد و تنها خانه قدیمی ایران است که در قلب یک میراث دنیای ثبت شده در دل بازار قدیم تبریز واقع شده است.

رییس موزه ارتباطات ایران تمبر را سفیر فرهنگی کشورها و ملت ها دانست و بیان نمود: ایجاد خانه موزه تمبر ایران فرصتی برای آشنایی با مجموعه های تمبر و ایجاد فصل جدیدی از پژوهش های تاریخی و فرهنگی در این زمینه است.

وی با بیان اینکه فضا و محتوای موزه ها به مرور زمان توسعه یافته و تجهیز و غنی می شوند، گفت: امروز نخستین روز شروع کار خانه موزه تمبر با مجموعه ای از تمبرهای دوره قاجار و دوره 40 سال اتقلاب اسلامی و قطعاتی از تمبرهای بین المللی است؛ فلاتلیک ها مانند اقلام پستی و کارت پستال ها که به صورت اختصاصی به تبریز و استان آذربایجان شرقی مربوط هستند هم در این مجموعه گردآوری و نمایش گذاسته می گردد. این حوزه قابلیت و ظرفیت توسعه زیادی دارد و کوشش می کنیم در چند ماه آینده کامل تر می گردد.

خانه موزه تمبر تبریز جاذبه توریستی آذربایجان شرقی

عمیدی تاکید نمود: هدف و رسالت اصلی احداث پست موزه ها و خانه های تمبر جمع آوری اقلام، احکام و اسناد پستی و کارت پستال ها و تمبرهایی است که به یک منطقه اختصاص دارند و اکنون در مناطق مختلف ایران و دنیا پراکنده هستند به خانه اصلی خود در خانه موزه ها برگردند.

وی بیان نمود: شرکت ملی پست ایران رایزنی هایی را با مجموعه داران خصوصی داخلی و خارجی و با دولت ها شروع نموده تا بتواند اشیا مختلف حوزه پستی و تمبرهای مربوط به تبریز را به خانه موزه تمبر تبریز برگرداند.

عمیدی گفت: بخش تمبرهای خام امروز در خانه موزه تمبر تبریز شروع به کار می نماید، اما کارت پستال ها و پاکت نامه ها، دست نوشته ها و اسنادی پستی باید به مرور جمع آوری شوند البته گردآوری یک بخش کوچکی را در حدود پنج ماه گذشته انجام دادیم، اما توسعه و تکمیل این فرایند تا این که خانه موزه تمبر تبریز به هدف و جایگاهی که برنامه ریزی شده برسد، چند سال طول می کشد.

رییس موزه ارتباطات گفت: خانه موزه تمبر تبریز به جاذبه توریستی فرهنگی ارزشمندی برای منطقه آذربایجان شرقی و کشور تبدیل خواهد شد. تمبر یک برگ سند تاریخی است که وقتی آلبوم آن ورق زده می گردد گویی تاریخ ورق می خورد؛ زمانی که توریست به این مجموعه وارد گردد تاریخ کشور، منطقه و شهر را کامل می بینند.

آدینه بازار تمبر تبریز به زودی در خانه مجتهدی ها

عمیدی گفت: پس از افتتاح رسمی خانه موزه تمبر، برنامه ریزی کردیم تا ظرف چند هفته آینده آدینه بازار تمبر تبریز در خانه مجتهدی ها را مانند آدینه بازار تهران راه اندازی کنیم تا مردم بتوانند مجموعه دار تمبر بشوند، از طرفی بچه ها و دانش آموزان با حضور در این بازارهای فرهنگی با صنعت پست و همچنین تمبر به عنوان یک کالای فرهنگی تاریخی بیشتر آشنا شوند.

رییس موزه ارتباطات ایران بیان نمود: در حال رایزنی با مجموعه داران تمبر در استان آذربایجان شرقی هستیم، تا از شهرهای اطراف تبریز چون مراغه، شبستر و میانه، با این شرایط سخت سفر و هزینه و محدودیت های کرونایی به جای سفر به تهران، روزهای آدینه در خانه مجتهدی ها دور هم جمع شوند و اشیا خود را با هم تبادل نمایند، البته این دورهمی ها با نظارت و رعایت دقیق دستورالعمل های بهداشتی کرونا انجام خواهد شد.

عمیدی توضیح داد: کوشش می کنیم در همه شهرها اکوسیستم فرهنگی مالی آدینه بازار تمبر را با هدف افزایش مجموعه داری و توسعه روابط علاقه مندان راه اندازی و تقویت کنیم.

رییس موزه ارتباطات پژوهش و آموزش در زمینه تمبر را یکی از اهداف و برنامه های اصلی خانه موزه و آدینه بازار تمبر دانست و گفت: بر اساس رصد و پایش اجرا شده در نتیجه سامان دهی و توسعه آدینه بازار تمبر تهران، علاقه به تمبر و مجموعه داری به سنین پایین تر هم کشیده شده و تعدادی از نوجوان هر هفته به آدینه بازار می آیند، در حال حاضر یک نوجوان 15 ساله کرجی به یکی از فعالان و مجموعه داران تمبر تبدیل شده است.

تبریز ایستگاه پنجم موزه ارتباطات/ افتتاح موزه دلگان ماه آینده

عمیدی درباره پشتیانی و مدیریت موزه ها و اماکن تاریخی پست گفت: اداره موزه ها و امکان تاریخی در روابط عمومی شرکت ملی پست در تهران پشتیبانی همه موزه هایی را که در کشور راه اندازی شده از جمله خانه موزه تمبر تبریز بر عهده دارد؛ اما امور اجرایی و مدیریت این اماکن به استان مربوطه واگذار شده است.

وی توضیح داد: تا به امروز همه برنامه ریزی ها و اقدامات برای راه اندازی پست موزه در یزد، اولین پست موزه مدرسه دنیا در بافت تاریخی شهر رشت، و دومین آن که در دلگان سیستان و بلوچستان ماه آینده با حضور وزیر ارتباطات (محمد جواد آذری جهرمی) افتتاح می گردد، با همین فرایند اجرا شده است.

رییس موزه ارتباطات با اشاره به ظرفیت های اقلام پستی و فرهنگی استان ها و شهرهای مختلف ایران گفت: یکی از آرزوهایم این است که در هر یک از استان های کشور فضایی با عنوان موزه ارتباطات، تمبر و پست راه اندازی گردد اکنون در تبریز به ایستگاه پنجم رسیدیم، امیدوارم روزی در همه شهرهای عظیم کشور یک موزه عظیم ارتباطات داشته باشیم.

به گزارش ایرنا، موزه ارتباطات‬⁩ ایران در آیین اختتامیه سیزدهمین دوره موزه برتر که همزمان با روز دنیای موزه ها (28 اردیبهست) و شروع هفته موزه ها برگزار گردید، علاوه بر دریافت جایزه اول بخش موزه های دولتی عظیم با شاخص کوشش برای بقا و کسب رتبه دوم در شاخص خلاقیت و نوآوری، در بخش سوم از سوی کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم) به دلیل کوشش در توسعه فعالیت موزه ها در فضای مجازی و یاری به تجهیز آنها شایسته تقدیر شد.

منبع: گردشبان
انتشار: 28 خرداد 1400 بروزرسانی: 28 خرداد 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1726

به "افتتاح نخستین خانه موزه تمبر ایران، تبریز صاحب آدینه بازار تمبر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح نخستین خانه موزه تمبر ایران، تبریز صاحب آدینه بازار تمبر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید