افزایش شعب دانشگاهی ایران در افغانستان، اعطای بورسیه به اعضای هیئت علمی با نگاه ویژه به زنان

به گزارش اسلیم فا، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل با اشاره به سیاست های وزارت علوم ایران در افغانستان اظهار کرد: در شرایط فعلی، چند محور و سیاست مهم در وزارت علوم از جمله افزایش شعب دانشگاهی ایران در افغانستان با محور دانشگاه جامع علمی کاربردی، تشکیل انجمن دانشگاه های ایران و افغانستان، اعطای بورسیه به کلیه متقاضیان تحصیل در زبان و ادبیات فارسی، اعطای بورسیه به اعضای هیئت علمی با نگاه ویژه به زنان به منظور تربیت جنبش نخبگانی افغانستان و تامین کتب علمی مورد احتیاج جامعه علمی افغانستان، طرح ریزی و دنبال می گردد.

افزایش شعب دانشگاهی ایران در افغانستان، اعطای بورسیه به اعضای هیئت علمی با نگاه ویژه به زنان

به گزارش خبرنگاران، دکتر حسین سالار آملی در نخستین نشست هماهنگی دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان که به میزبانی وزارت امور خارجه کشورمان برگزار گردید، پیوستگی دیپلماسی عمومی را لازمه توانمندی تاثیرگذاری در این حوزه دانست و گفت: علم و فناوری که از ستون های اقتدار نظام است می تواند محور دیپلماسی عمومی قرار گیرد. امروز نه تنها در افغانستان و کشورهای منطقه که در کشورهای غربی، علم و فناوری ما با اقبال عمومی روبرو شده است و این امر سبب می گردد با ایران هراسی فرسنگ ها فاصله ایجاد گردد.

وی با اشاره به تحصیل حدود 18 هزار دانشجوی افغانستانی در دانشگاه های ایران اضافه کرد: فارغ التحصیلان افغانستانی دانشگاه های ایران با ورود به جامعه خود، چرخ دانش و فناوری را به حرکت درآورده و جامعه نخبگانی آن را تشکیل می دهند.

رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران با تاسیس سه شعبه از دانشگاه های پیغام نور، آزاد اسلامی و جامعه المصطفی در افغانستان توانسته است از بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای پیشی گرفته و بخش عمده ای از نیروی انسانی تحصیل نموده افغانستان را تامین کند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سالار آملی در انتها خواهان چرخش اطلاعات اقدامات بخش های مختلف در افغانستان در یک سامانه یا دبیرخانه شد و اعلام کرد: در صورت اطلاع از موضوع همکاری یا سیاست وزارتخانه ها و نهادهای مختلف در افغانستان، وزارت علوم می تواند نیروهای مورد احتیاج را به منظور تداوم حضور اقدامات ایران در داخل افغانستان تربیت کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 اسفند 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1570

به "افزایش شعب دانشگاهی ایران در افغانستان، اعطای بورسیه به اعضای هیئت علمی با نگاه ویژه به زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش شعب دانشگاهی ایران در افغانستان، اعطای بورسیه به اعضای هیئت علمی با نگاه ویژه به زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید