بازار دوشابچی خانا ارومیه ثبت ملی شد

به گزارش اسلیم فا، مطابق اعلام معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی، بازار شیره فروشان یا همان دوشابچی خانا در ارومیه با شماره 31369 در ردیف آثار ملی به ثبت رسید.

بازار دوشابچی خانا ارومیه ثبت ملی شد

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت:

بازار دوشابچی خانا در میدان ولایت ارومیه دارای 81 متر طول، 5 متر و 30 سانتیمتر عرض و 7 متر و 50 سانتیمتر ارتفاع است. حدود 70 مغازه در دو طرف این بازار واقع شده است و قدمت تاریخی آن متعلق به دوره صفویه است. تا به امروز در استان آذربایجان غربی دو اثر بیدمشک و نقل ارومیه به همراه 16 اثر معنوی دیگر در ردیف آثار ملی به ثبت رسیده و چهار اثر دیگر نیز در آستانه ثبت واقع شده است.

چهار اثر معنوی چاقوسازی، منبت، علم گردانی و واحدهای سنتی سنجش سطح در استان نیز جزو آثاری است که پرونده آنها برای ثبت ارسال شده است.

پرونده چهار اثر طبیعی این استان نیز شامل زرینه رود، چمن متحرک، کوه نبی کندی و کوه میان تهی برنجه تکاب جزو آثار طبیعی برای ثبت در ردیف آثار ملی تهیه و به سازمان میراث فرهنگی ارسال شده است.

وشابچی خانا یکی از مشهورترین محلات قدیمی ارومیه به شمار می رود که از گذشته های دور محل تهیه، فرآوری و فروش لوازم مربوط به تهیه دوشاب در ارومیه بوده است.

این محله امروزه هم گرچه دیگر رونق گذشته در دوشاب پزی را ندارد، اما همچنان افرادی به این امر مشغول هستند.

دوشاب یا همان شیره انگور از جمله فرآورده های جانبی انگور محسوب می گردد که از دیرباز در شهر ارومیه و اطراف آن تهیه و فراوری می گردد.

آذربایجان غربی و به خصوص شهر ارومیه به عنوان یکی از قطب های مهم فراوری انگور با بیش از 50 رقم انگور، ظرفیت زیادی برای فراوری شیره انگور دارد.

شیره انگور فراوریی در استان آذربایجان غربی قهوه ای رنگ و تا حدودی شبیه عسل غلیظ بوده و مردم استان آن را به همراه کاهو و ماست مصرف می نمایند.

منبع:ایرنا

منبع: کجارو
انتشار: 12 بهمن 1400 بروزرسانی: 12 بهمن 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 2013

به "بازار دوشابچی خانا ارومیه ثبت ملی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار دوشابچی خانا ارومیه ثبت ملی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید