با این کارها خانه را چیپ و بی کلاس نکنید!

به گزارش اسلیم فا، تنها به علت اینکه شما فردی کم عایدی و از نظر اقتصادی در حد میانه هستید، نباید اجازه بدهید خانه تان هم بی کلاس به نظر برسد.

با این کارها خانه را چیپ و بی کلاس نکنید!

متأسفانه، این باور غلط وجود دارد که برای تغییر دکور با بودجه پایین و هزینه کم، الزاماً باید در پی وسایل مقرون به صرفه رفت. با انتخاب های به ظاهر صرفه جویانه و مقرون به صرفه نه تنها ارزش خانه خود را بالا نبرده اید، بلکه از جلوه سایر وسایل و زیبایی کلی خانه کم می کنید. هدف از تغییر دکور خانه، تنها جلوه بخشیدن به آن است؛ با هر بودجه ای که دارید. بنابراین، برای رسیدن به این منظور، نیازی نیست که حتماً هزینه گزافی بپردازید. در اینجا، ما به 5 اشتباه رایج در چیدمان منزل اشاره خواهیم کرد که موجب بی ارزش شدن و کاستن جلوه آن می گردد.

1- انبوه آثار هنری

هیچ چیز مانند استفاده بیش از حد آثار هنری در چیدمان منزل، جلوه و زیبایی فضا را از بین نمی برد؛ به عنوان مثال، تابلوهای متعدد از هنرمندان مشهور مانند پیکاسو. این تصور غلط را نداشته باشید که با افزودن آثاری حتی اصیل به تزیینات منزل، ارزش و اصالت آن را بالا برده اید؛ برعکس، ظاهری کسالت بار و خسته کننده به خانه خود داده اید.

تقریباً با هر بودجه ای می توانید این وسایل را از فروشگاه های کارهای هنری بخرید اما اگر کمی خصلت خودکفایی در وجودتان داشته باشید، می توانید خودتان با صرف کمی خلاقیت به آسانی و البته بسیار صرفه جویانه یک اثر هنری خلق کنید که مطابق با ذوق و سلیقه تان باشد. بنابراین سعی کنید از خریدن این وسایل از فروشگاه های آثار هنری خودداری کنید. در عوض وسایلی را انتخاب کنید که به سلیقه و روحیات شما و البته فضای کلی خانه نزدیکتر باشد؛ به عبارتی وسایلی که در هر خانه و هر فروشگاهی به چشم نخورد.

2- سِت مبلمان

مسلماً کار بسیار راحتیست به یک فروشگاه مبلمان بروید و تمام وسایل اتاق خواب یا سالن پذیرایی تان را بخرید. معمولاً وسایلی که به این شکل یعنی به صورت سِت و آماده فراوری و فروخته می شوند، فاقد کیفیت هستند. از طرفی بیشتر اوقات، وقتی ست مبلمانی را در یک فروشگاه می پسندید و تصمیم به خرید آن می گیرید، همه چیز در ظاهر بسیار عالی و برازنده به نظر می رسد اما زمانیکه آن را به منزل خود و به جایی که برای آن در نظر گرفته اید منتقل می کنید متأسفانه می بینید که آن جلوه و زیبایی را ندارد. با در نظر گرفتن ترکیب و تطابق سبک ها، نوع رنگ، جنس پارچه، چوب و سایر جزئیات می توانید کاری کنید همه چیز زیبا و فوق العاده به نظر برسد. اگر از راحتی خرید ست آماده مبلمان چشم پوشی کنید و در عوض با کمی کوشش و خلاقیت ابتکاری به خرج دهید و اثری نو خلق کنید. سرانجام کار به چیدمانی منحصر به فرد، برگرفته از خلاقیت و در سطحی بالا ختم خواهد شد.

3- رنگ سفید و خنثی

با رسیدن به این مورد، ممکن است بسیاری از شما اعتراض کنید زیرا بیشتر افراد هوادار این رنگ هستند و به احتمال زیاد خانه بسیاری از شما در حال حاضر به همین رنگ است. اگر به تازگی منزل خود را رنگ نموده اید و یا فعلاً قصد تغییر رنگ ندارید، این را به خاطر بسپارید که در آینده رنگی منحصربه فرد انتخاب کنید. رنگ سفید انتخاب همیشگی سازندگان خانه است؛ زیرا هم رنگی همه پسند است و هم مقرون به صرفه؛ حداقل طی 20 سال گذشته این طور بوده است.

دقیقاً به همین علت است که این رنگ معروفیت عمومی دارد. اما در واقع رنگ سفید در لحظه و در نگاه اول تمام جلوه فضا را از بین می برد. بنابراین، برای اینکه خانه تان را از سایر خانه های اطرافتان متمایز کنید، رنگی انتخاب کنید که به این شکل عمومیت نداشته باشد.

4- تزیینات بامزه

یک سری وسایل تزئینی وجود دارد که به طور وحشتناکی تقریباً در تمام خانه ها پیدا می گردد؛ مانند مجسمه خرگوش، حوله هایی با طرح های فانوس دریایی، دیوارکوب های کشتی های بادبانی، برچسب های گل های برجسته و تابلوهای نوشته های هنری. ممکن است بتوان برخی از این وسایل را در اتاقی دخترانه به تعداد قابل قبولی پذیرفت اما در حقیقت اینها به جایی جز انباری مادربزرگ ها تعلق ندارند. پس، هرگز از آنها در اتاق نشیمن یا سالن پذیرایی استفاده نکنید. برای اینکه خانه ای با صفا و برازنده داشته باشید، تا حد امکان از آفت تزیینات بامزه دوری کنید.

5- استفاده بیش از حد از تم های خاص

قطعاً هر تم یا مضمون خاصی مستلزم زمان و مکان مخصوص به خود است؛ به عنوان مثال اتاق بچه ها، آن هم تا قبل از 13 سالگی. پس از آن، تم جای خود را به یک سبک خاص می دهد؛ این دو، مقوله ای کاملاً جدا هستند. یکی از چیزهایی که در نگاه اول جلوه یک خانه را می گیرد و آن را بی ارزش نشان می دهد، وجود بیش از حد وسایل است. بنابراین، به صرف اینکه از وسیله ای خوشتان می آید، سرتاسر خانه را از آن وسیله پر نکنید. از این روی سعی کنید تا حد امکان از تم فاصله بگیرید و بیشتر در پی انتخاب سبکی خاص و منحصر به فرد بروید. مطمئن باشید خانه تان سپاسگزارتان خواهد بود.

منبع: فوت و فن
انتشار: 17 مرداد 1401 بروزرسانی: 17 مرداد 1401 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 2183

به "با این کارها خانه را چیپ و بی کلاس نکنید!" امتیاز دهید

2 کاربر به "با این کارها خانه را چیپ و بی کلاس نکنید!" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این کارها خانه را چیپ و بی کلاس نکنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید