برنامه صدروزه آخر را فقط به جوجه یک روزه بپردازید!

به گزارش اسلیم فا، رئیس جمهور دوباره از برنامه صدروزه پایانی برای خدمت به مردم اطلاع داد، درحالی که وزارتخانه های او از ورود جوجه یک روزه به بازار سیاه می گویند. روحانی درسال 92 هم از برنامه صد روزه گفته بود، اما سال 96 آن را تکذیب کرد.

برنامه صدروزه آخر را فقط به جوجه یک روزه بپردازید!

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به نقل از جوان، رئیس جمهور دوباره از برنامه صدروزه انتهای برای خدمت به مردم اطلاع داد، درحالی که وزارتخانه های او از ورود جوجه یک روزه به بازار سیاه می گویند. روحانی درسال 92 هم از برنامه صد روزه گفته بود، اما سال 96 آن را تکذیب کرد و گفت: آن شخص دیگری بود که می خواست یک شبه مسائل را حل نماید. آدمی که عقل نداشته باشد می گوید مسائل را صد روزه حل می کنم!

جوجه یک روزه وارد بازار سیاه شد! این خبر برای صد روز انتهای دولت یعنی اینکه در دو نوبت فراوری مرغ با جوجه ریزی 45 روزه، وضع روشنی نخواهید داشت و شاید مثل قرار واردات 50 هزار تن مرغ یخ زده از خارج، دوباره دولت در صد روزه آخر، مجبور گردد دلار دیریاب و سختیاب را برای واردات یکی از معمول ترین و آسان یاب ترین غذا های جهان خرج کند. غذایی با این مختصات: جوجه یک روزه، یک سالن و دان مرغ و 45 روز انتظار و تمام! ولی این سادگی در دولت تدبیر و امید به امر پیچیده و غیرقابل حلی تبدیل شده است تا آنجا که وقتی رئیس جمهور وعده می دهد که برای صد روزه آخر هم مثل صد روزه اول، برنامه خدمت به مردم تدارک دیده است، اذهان به این سمت می رود که به جناب ایشان پیشنهاد بدهیم در این فرصت صد روزه فقط به جوجه یک روزه برس تا مگر چار ه ای بیندیشید!

رئیس جمهور ظاهراً خود کوشش می نماید که اوضاع در این دو، سه ماه انتهای بدون اظهارات شاذ و اعصاب خرد کن به انتها نرسد. به میان کشیدن بحث برنامه صد روزه در انتها هشت سال دولت انتظار، آن هم در حالی که برنامه صد روزه اول فقط یک شعار بود و بعد ها از سوی خود رئیس جمهور تکذیب و مخاطبان متهم به بدفهمی شدند، یعنی که آقای روحانی می خواهد با رسانه ها و منتقدان و در واقع با مردم سر جر و بحث را باز کند.

اگر از مردم پرسیده گردد، چه خاطره یا چه دستاوردی از برنامه صدروزه دارید، چه خواهند گفت؟ حتی اگر از وزرای دولت بپرسید، چه برای گفتن دارند؟ با این حال روحانی دوباره حرف از برنامه صد روز آخر می زند، آن هم برای خدمت و البته اگر بگذارند!: همچنان که در ابتدای دولت یازدهم برنامه ای برای صد روز ابتدایی داشتیم، امیدوارم با یک برنامه صد روزه انتهای هم قدم هایی را برای خدمت به مردم برداریم!

جوجه یک روزه که با قیمت 4200 تومان به فروش می رسید، ظاهرا به حدود 6 هزار تومان رسیده است. البته بعضی معتقدند ایران با داشتن بیش از 20 هزار مرغداری عظیم در سراسر کشور نمی تواند و نباید با معضلی به نام قاچاق جوجه یک روزه روبرو گردد و این فرافکنی دولتی ها صرفاً برای فرار از بی تدبیری در بازار مرغ بوده است. با این حال هر چه هست، الان جوجه یک روزه شده است دغدغه دو وزارتخانه و این دو وزارتخانه در روز های گذشته یکدیگر را به قصور در وضع بازار جوجه و مرغ متهم کردند.

از طرفی اوضاع مذاکرات وین و پیوندی که خواه ناخواه با وضع اقتصاد و سپس وضع انتخابات خواهد گذاشت، موضوع کمبود های کالا را در ایران برای مردم با مسائل سیاسی پیوند زده است و این یک نقطه ضعف برای دولت است که مسیری را طی کند که درست یا غلط، افکار عمومی هر کمبود و قصور و تقصیری را با یک پشت پرده سیاسی تفسیر و تأویل کند.

بعضی معتقدند اوضاع وین خوب است و توافقی هم شده است و فقط اطلاع رسانی آن قطره چکانی است و تیم مذاکره نماینده کوشش می نماید کار را سخت نشان دهد تا در لحظه اعلام توافق جای خسته نباشید را در زبان افکار عمومی برای خود حفظ نموده باشد! بعضی دیگر می گویند تیم مذاکره نماینده نتیجه مشخصی از مذاکرات وین نگرفته، اما برای آنکه در داخل به خاطر فرسایشی شدن آن با سرزنش و نقد روبه رو نگردد، هر بار که از جلسه خارج می گردد، مذاکرات را روبه جلو و جدی و در مرحله رسیدن به یک پیش نویس، ارزیابی می نماید.

هرچه که هست مردم از دولت انتظاراتی دارند که فرقی نمی نماید در صد روز آخر باشد یا در یکی از صدروزه های میانی. دولت اگر همتی و قدرتی دارد صراحتاً به مردم بگوید چگونه می تواند بدون خرج دلار های صندوق ذخیره و بدون واردات، مشکل جوجه یک روزه را حل نماید؟ در این صورت شاید اقبال مردم به دولت و نامزد جریان دولت در انتخابات پیش رو بیشتر از اقبالی باشد که انتظار دارند از به نتیجه رسیدن مذاکرات وین ببینند!

جوجه هایی برای ارائه آدرس غلط

وقتی پای جوجه های یک روزه در میان باشد، بعضی قاچاق آن را عامل گرانی مرغ می دانند و بعضی دیگر از جمله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، آن را بهانه ای برای افزایش قیمت مرغ می دانند.

از اواخر سال گذشته مرغ تبدیل به اصلی ترین موضوع معیشت مردم شد؛ قوتی که با افزایش قیمت شدید و شگفت انگیز، صف های طویل را دوباره به اقتصاد ایران هدیه کرد و بهانه های مختلف برای این پدیده عنوان شد. یکی از این بهانه ها، قاچاق جوجه های یک روزه بود، به طوری که حبیب الله اسدنژاد، نایب رئیس کانون سراسری انجمن های صنفی مرغ گوشتی کشور گفت: برآورد فراوری جوجه یک روزه از احتیاج کشور بالاتر بوده و متأسفانه در سایه نبود نظارت، بخش زیادی از جوجه های فراوریی توسط واحد های مرغ مادر و به صورت غیرقانونی از کشور خارج می گردد.

وی چند روز پیش گفته بود اگر در 15 تا 20 روز آینده برای این موضوع فکری نگردد بازار مرغ دچار التهاب خواهد شد. اسدنژاد با تذکر این نکته که نباید تمام تقصیرات را به گردن واسطه ها و دلالان بیندازیم، گفت: در این قضیه، سود واحد های مرغ مادر مطرح است و این تأمین مرغ واحد های مرغ گوشتی را دچار مشکل نموده و هزینه تمام شده ما را بالا برده است. در پاسخ به اظهارات وی، اما یک مقام مسئول در ستاد مبارزه با قاچاق با بیان اینکه مسئولان درباره قاچاق جوجه آدرس غلط می دهند، عنوان نمود: گرانی مرغ به دلیل احتکار مرغ منجمد توسط واسطه هاست و ربطی به قاچاق جوجه یک روزه ندارد.

یاسر سوادکوهی در مصاحبه با مهر در خصوص قاچاق جوجه و تخم مرغ گفت: اساساً حمل و نقل و شرایط نگهداری جوجه و تخم مرغ قابلیت قاچاق آن را کاهش می دهد، به طوری که با آنالیز های اجرا شده و بازدید های میدانی، حجم بسیار اندک و نزدیک به صفر از این کالا قاچاق می گردد، با این حال دلیل همان حجم ناچیز را نیز باید اشاره کنیم. مدیرکل هماهنگی امور مقابله و رصد جریان اقتصادی قاچاق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اضافه کرد: از دلایل اصلی خروج جوجه های یک روزه تفاوت قیمت در آن سوی مرز است، به طوری که قیمت مصوب هر قطعه جوجه یک روزه 4 هزار و 200 تومان است، ولی در حال حاضر حدود 5 هزار و 400 تومان به فروش می رسد. این در حالی است که قیمت هر قطعه جوجه در آن سوی مرز حدود 50 الی 60 سنت (معادل 15 هزار تومان) است. سوادکوهی یادآور شد: با توجه به حساسیت ایجاد شده طی روز های اخیر، آمار کشفیات جوجه یک روزه و تخم مرغ نطفه دار کاهش یافته است. برابر آنالیز اجرا شده، بیشترین تخلف در حوزه خروج جوجه های یک روزه از شبکه توزیع، متوجه شرکت های جوجه کشی است که در سایه عدم نظارت دستگاه های ذی ربط با دور زدن سامانه های مرتبط و همکاری با دلالان این بخش اقدام به خروج از شبکه توزیع و متعاقب آن خروج غیرقانونی از کشور می نمایند.

مدیرکل هماهنگی امور مقابله و رصد جریان اقتصادی قاچاق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز توضیح داد: با تصویب افزایش قیمت مصوب مرغ خوراکی طی روز های اخیر، بازار متلاطم مرغ در کشور آرام شد. از این رو این سؤال به اذهان متبادر می گردد که چگونه ممکن است ظرف یک روز پس از ابلاغ نرخ جدید مشکل کمبود مرغ خوراکی بازار مرتفع گردد؟ لذا نقش واسطه ها و محتکرین مرغ خوراکی (آن هم به صورت منجمد) کاملاً آشکار و قاچاق جوجه یک روزه صرفاً یک آدرس غلط است!

همچنین حسن نیری، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در این رابطه گفت: اینکه نمی توانیم مرهمی بر زخم مردم باشیم، نمک بر زخم شان هم نپاشیم. در دی ماه، در اصفهان 12 میلیون قطعه جوجه ریزی شده و این رقم در فروردین ماه به 6 میلیون قطعه رسیده است. این کمبود جوجه ریزی، چه ربطی به قاچاق دارد، مرغدار باید بگوید. ما یک مقداری قاچاق جوجه، آن هم به ندرت در اسفند ماه داشتیم. قاچاق جوجه اینطور نیست که با کانتینر و از مبادی غیررسمی و با حیوانات چهارپا آن را حمل کرد.

نیری اظهار داشت: به هیچ عنوان ما قاچاق جوجه که بخواهد کمبودی در داخل کشور ایجاد کند و روی قیمت تأثیر بگذارد، نداشتیم و نداریم. باید به سراغ احتکار، دلالی ها و واسطه ها بروید و از آن ها بپرسید.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1669

به "برنامه صدروزه آخر را فقط به جوجه یک روزه بپردازید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه صدروزه آخر را فقط به جوجه یک روزه بپردازید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید