بهترین زمان نوشیدن قهوه چه ساعتی است؟

به گزارش اسلیم فا، اگر یک قهوه دوست هستید و به شوق نوشیدن یک فنجان قهوه راحت تر از خواب صبحگاهی دل می کنید، باید بدانید بهترین زمان برای خوردن نوشیدنی مورد علاقه تان چه زمانی است. در ادامه مقاله بهترین زمان نوشیدن قهوه را به شما خواهیم گفت.

بهترین زمان نوشیدن قهوه چه ساعتی است؟

بهترین زمان نوشیدن قهوه

به گزارش خبرنگاران به نقل از کتاب کاله ، زمان نوشیدن قهوه رابطه مستقیم با میزان کورتیزول دارد. منظور از کورتیزول تنها هورمون استرس نیست بلکه با مقدار هوشیاری بدن نیز مرتبط است. برای این که قهوه صبحگاهی بیش از حد انتظار حالتان را جا بیاورد، باید بین ساعات 9:30 تا 11:30 نوشیده گردد.

در واقع بهترین زمان برای نوشیدن قهوه ساعت 10:30 صبح است. چرا که در این زمان میزان کورتیزول در کم ترین مقدار خود قرار گرفته است. اگر غیر از زمانی که میزان کورتیزول پایین است قهوه بنوشید، بدنتان نسبت به کافئین مقاومت نشان داده و مقدار انرژی و هوشیاری اضافه ای که دریافت می کنید را هدر می دهید.

بین 12 ظهر تا 1 بعدازظهر و 5:30 تا 6:30 غروب نیز دیگر ساعاتی از شبانه روز هستند که میزان کورتیزول بدن زیاد می گردد. بنابراین بهتر است در این ساعات نیز از نوشیدن نه تنها قهوه بلکه هر نوشیدنی کافئین دار دیگری جدا خودداری کنید.

به عقیده متخصصان مغز و اعصاب کسانی که به محض بیدار شدن و قبل از ساعت 9:30 قهوه می نوشند، برای رسیدن به نتیجه دلخواهشان باید یک فنجان قهوه بسیار غلیظ نوش جان نمایند.

نوشیدن قهوه هنگام ناشتایی

بهتر است قهوه را با شکم خالی مصرف نکنید. زیرا خاصیت اسیدی آن باعث تحریک شدن ترشحات معده می گردد. از طرفی مصرف قهوه هنگام ناشتایی در طولانی مدت باعث ورم، سوزش و حتی زخم معده می گردد.

نوشیدن قهوه بعد از وعده های غذایی

بر خلاف تصور یکی از بهترین زمان های نوشیدن قهوه بعد از وعده های غذایی است. زیرا برای سیستم گوارش بدن بسیار مفید است.

قهوه قبل و بعد از ورزش

طبق مطالعات صورت گرفته نوشیدن قهوه قبل از ورزش، انرژی لازم برای انجام تمرین های دشوارتر را فراهم می نماید. البته قهوه بعد از ورزش نیز بی تاثیر نیست. اگر بعد از ورزش قهوه بنوشید، اسپاسم عضلانی ناشی از ورزش کردن کاهش پیدا می نماید و کم تر احساس درد خواهید کرد.

قهوه قبل از خواب

کافئین از عملکرد یک ماده شیمیایی به نام آدنوزین جلوگیری می نماید. آدنوزین (Adenosine) با اتصال به گیرنده های مخصوص خود حس خواب آلودگی و بی حالی را در فرد ایجاد می نماید. کافئین با اشغال این گیرنده ها باعث اختلال در سیستم خواب می گردد.

بنابراین نوشیدنی های کافئین دار مثل قهوه را نزدیک ساعت خواب تان ننوشید. زیرا مدت زمانی که از تاثیر کافئین کاسته و اثرش کم رنگ می گردد، زمانی حدود سه تا پنج ساعت طول می کشد. همچنین هشت تا چهارده ساعت زمان می برد تا تمامی اثرات کافیئن از بدن خارج گردد. در نتیجه نوشیدن قهوه در ساعات پایانی روز و در زمان نزدیک به خواب تان باعث خواهد شد تا شما در خوابیدن دچار مشکل شوید. جالب است بدانید براساس بعضی از مطالعات کافئین می تواند به خواب راحت شما نیز یاری کند.

Adenosine هورمونی است که فعالیت بدن را کاهش داده و به شما یاری می نماید تا احساس آرامش داشته باشید. در واقع پس از مصرف قهوه ، واکنش متقابلی بین Caffeine و Adenosine اتفاق می افتد .هنگامی که کافئین وارد بدن می گردد ، فعالیت این هورمون متوقف می گردد اما بعد از چند ساعت بدن برای جبران این کمبود آغاز به فراوری بیشتر Adenosine می نماید .

بنابراین هنگامی که کافئین از بدن خارج می گردد ، مقدار زیادی از هورمون های Adenosine که برای مقابله با کافئین فراوری شده است در بدن باقی می ماند . این مقدار زیاد هورمون های خواب آور و آرامش بخش در بدن شما باعث می گردد که احساس آرامش بیشتری به شما دست داده و احساس خواب آلودگی کنید.

جالب است که هرچه مقدار مصرف قهوه بیشتر باشد بدن نیز برای مقابله با ورود کافئین تعداد بیشتری از هورمون های آرام بخش را فراوری می نماید و این باعث ایجاد حالت خواب آلودگی بیشتری در شما می گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1381

به "بهترین زمان نوشیدن قهوه چه ساعتی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین زمان نوشیدن قهوه چه ساعتی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید