به نام پرسپولیس، به کام ایران

به گزارش اسلیم فا، چرا قهرمانی قرمزها به سود کل فوتبال ایران است؟

به نام پرسپولیس، به کام ایران

به گزارش خبرنگاران، روزنامه جهانی اقتصاد نوشت: طبیعی است که گروهی از طرفداران سایر تیم ها دل شان نخواهد پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا پیروز باشد. بر خلاف مسابقات ملی که در آن همه پشت پرچم کشور جمع می شوند و به هواداری از تیم آب و خاک شان برمی خیزند، در دیدارهای باشگاهی، ولو در ابعاد بین المللی، چنین التزامی برای هواداری از تیم های هموطن وجود ندارد. مثال هایش را خودتان بهتر می دانید.

وقتی پاری سن ژرمن در کسب قهرمانی اروپا ناکام می ماند، طرفداران مارسی به خیابان می ریزند و شادی می نمایند. در ایتالیا طرفداران میلان و اینتر از شکست تیم رقیب در مسابقات اروپایی خشنود می شوند و در اسپانیا هم بارسایی ها و رئالی ها ترجیح می دهند هر تیمی بر فراز قاره بایستد جز رقیب سنتی آنها! همه اینها را گفتیم تا یادآوری نموده باشیم از نظر عرف حرفه ای فوتبال جهان، حالا که پرسپولیس از ایران به یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا رسیده، چیز عجیبی نیست که بعضی از استقلالی ها، سپاهانی ها یا تراکتوری ها منتظر شکست این تیم باشند. این رویه همه جای جهان برقرار است. حالا اگر طرفداران آن تیم ها حامی پرسپولیس بودند و دل شان می خواست یک تیم ایرانی فاتح قاره شود، دم شان هم گرم! در غیر این صورت اما نمی شود بقیه سلایق را محکوم کرد. این از این. اما یادمان نرود قهرمانی پرسپولیس در آسیا اتفاقی است که می تواند به کام تمام فوتبال ایران باشد. در حقیقت سود کسب این افتخار فقط متوجه پرسپولیس نیست و بقیه هم نفع می برند.

حفظ سهمیه های ایران

عینی ترین و ملموس ترین فایده پیروزیت های بین المللی پرسپولیس برای سایر تیم ها، حفظ سهمیه های ایران در لیگ قهرمانان آسیا است. اگر امروز می بینید دو سهمیه مستقیم و دو سهمیه غیر مستقیم برای ایران وجود دارد و چهار تیم ایرانی هر سال می توانند در لیگ قهرمانان آسیا حاضر باشند، مهم ترین دلیلش کامیابی های دنباله دار سرخ پوشان است. پرسپولیس در این سال ها دو بار به فینال آسیا رسیده، یک بار در نیمه نهایی حاضر بوده و چندین مرتبه هم به مراحل یک هشتم و یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان رسیده است. غیر از این تیم مدت هاست که بقیه باشگاه های ایرانی در آسیا ناکام بوده اند. آخرین تیمی که جز پرسپولیس به نیمه نهایی رسید، استقلال بود که سال 92 در این مرحله برابر سئول کره جنوبی تن به شکست داد. یقین بدانید اگر توفیقات اخیر پرسپولیس نبود، تا به حال بارها سهمیه ایران کاهش یافته بود. حضور در آسیا برابر است با شور و شعف و هم کسب عایدی. پس پیروزیت های پرسپولیس به سود بقیه تیم ها هم بوده و اگر سرخ ها انتها پیروز به کسب قهرمانی در قاره شوند، امتیاز فوتبال باشگاهی ایران افزایش پیدا خواهد نمود.

انتها حسرت 28 ساله

فوتبال ایران حسرت زیاد دارد؛ از قهرمانی تیم ملی در آسیا تا صعود تیم امید به المپیک. یکی از این افسوس های دور و دراز اما مربوط می شود به ناکامی باشگاه های ایرانی در کسب اسم قهرمانی آسیا. آخرین نماینده ایران که فاتح قاره شد، پاس تهران بود. این پیروزیت به 28 سال پیش یعنی سال 93 میلادی برمی شود؛ دورانی که جام باشگاه های آسیا با اعتبار کمتر و تنها حضور 12 تیم برگزار می شد. هر چقدر فوتبال در آسیا حرفه ای تر شد و هر چقدر فرمول لیگ قهرمانان پیچیدگی یافت، تیم های ایرانی هم بیشتر به مشکل خوردند. در نتیجه الان نزدیک به سه دهه است که فوتبال ایران از دستیابی به جام قهرمانی مسابقات ناکام مانده و البته که این برای ایران خوب نیست. قهرمانی احتمالی پرسپولیس می تواند به این حسرت انتها بدهد و با تزریق اعتماد به نفس به سایرین، راه را برای بقیه باشگاه ها هم باز کند.

قرینه ای برای تیم ملی

از همه اینها که بگذریم، خوشبختانه تیم ملی در یک دهه گذشته در راستا رشد و بالندگی قرار داشته است. ما برای نخستین بار در تاریخ، دو مرتبه پیاپی به مرحله نهایی جام جهانی رسیدیم و تیم فعلی هم گام های خوبی برای صعود برداشته است. تیم ملی در مرحله قبلی با راهیابی به یک هشتم نهایی فقط به میزان یک شوت فاصله داشت و اگر ضربه دقیقه 90 مهدی طارمی برابر پرتغال گل می شد، برای نخستین بار به جمع 16 تیم انتهای جهان می رسیدیم. الان هم امیدواریم فتح و ظفری که در 2018 وصال نداد، در 2022 اتفاق بیفتد و تیم ملی ایران در قطر به مرحله حذفی جام جهانی صعود کند. همزمان لژیونرهای خوبی هم داریم و حیف است اگر این پازل، با کامیابی یک تیم باشگاهی تکمیل نشود. برترین قرینه برای پیروزیت های تیم ملی، قهرمانی یک تیم باشگاهی در آسیاست و امیدواریم سال جاری پرسپولیس به اسم تنها نماینده به جای مانده ایران در لیگ قهرمانان آسیا، این طلسم را بشکند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1877

به "به نام پرسپولیس، به کام ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به نام پرسپولیس، به کام ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید