بیمه سلامت چقدر از هزینه های درمان سالمندان را می پردازد؟

به گزارش اسلیم فا، پس از رونمایی از سند ملی سلامت سالمندی در اوایل مهرماه سال جاری، مباحثی تحت عنوان در شمول بیمه قرار دریافت برخی خدمات برای سالمندان نظیر خدمات بازتوانی، سمعک، عینک و... از سوی وزیر بهداشت مطرح شد تا کمکی باشد در جهت ارتقای سلامت سالمندان. به همین دلیل مدیرکل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت، چگونگی پوشش هزینه های درمانی سالمندان را تشریح کرد.

بیمه سلامت چقدر از هزینه های درمان سالمندان را می پردازد؟

دکتر حنان حاجی محمودی - مدیرکل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت، با اشاره به اینکه امروزه در دنیا حدود 700 میلیون سالمند بالای 60 سال زندگی می کنند، گفت: البته پیش بینی شده، این آمار تا سال 2020 به حدود یک میلیارد نفر برسد. بررسی جمعیتی در ایران نیز حاکی از روند پیرشدن جمعیت در کشور است. طبق سرشماری سال 1335 حدود پنج درصد جمعیت کشور را افراد 60ساله و مسن تر تشکیل می دادند و این در حالی است که با وجود اینکه این میزان در سال 1390 به 2/8 درصد رسید و شاهد طی شدن روند کاهشی بودیم اما، در سال 1395 مجددا شاهد افزایش آن به 3/9 درصد بودیم.

وی ضمن بیان اینکه نیازهای فرد سالمند به مراقبت های سلامت و خدمات بهداشتی متفاوت از دیگر گروه های سنی است، شرح داد: مزمن بودن و دوره طولانی بیماری، دو مشخصه بیماری های این دوران از زندگی است که مسائل و هزینه هایی بالایی را به فرد و خانواده او تحمیل می کند. بر اساس گزارشات، 80 درصد افراد بالای 65 سال حداقل یک اختلال یا بیماری مزمن دارند. به طور کلی 23 درصد از کل بار بیماری ها به اختلالات افراد 60 ساله و مسن تر مربوط می شود؛ که به دلیل حساس بودن سالمندان به بیماری های مختلف، رویکرد و روش ارائه خدمات سلامت به این گروه، نقش کلیدی در سلامت و درمان آن ها خواهد داشت.

حاجی محمودی با بیان اینکه 9 درصد جمعیت بیمه شدگان فعال سازمان بیمه سلامت افراد 65 سال و بالاتر هستند، اظهار کرد: سهم این گروه سنی در میان تمامی سنین در صندوق کارکنان دولت 18درصد، سایر اقشار 18درصد، بیماران خاص 14درصد، روستاییان هفت درصد و خویش فرما و بیمه همگانی پنج درصد است.

وی بالاتر بودن نسبت جمعیت در صندوق کارمندی را به دلیل نسبت جمعیت بازنشستگی دانست و اضافه کرد: در صندوق سایر اقشار نیز به دلیل وجود والدین شهدا این عدد به 18درصد رسیده است.

مدیرکل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت درخصوص خدماتی که در حال حاضر این سازمان به افراد تحت پوشش خود ارائه می دهد، گفت: در سطح یک خدمات، مراقبت های بهداشتی ادغام یافته برحسب گروه های مختلف مادر، کودک، سالمند و یا با هدف گذاری بیماریابی و غربالگری برخی بیماری ها یا عوامل خطری همچون سل، دیابت، فشارخون و قندخون از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعریف شده و در حال اجراست.

وی اضافه کرد: خدمات سازمان بیمه سلامت در سطح دو و سه که غالباً گروه سالمندان را در برمی گیرد شامل مشاوره روانپزشکی، خدمات توانبخشی، کاتاراکت، اعمال جراحی قلب، گرافت عروقی به دنبال سکته قلبی، تعویض مفصل، سمعک، کارگذاری dbs برای پارکینسون، درمان های پوکی استخوان اعم از دانسیتومتری برای تشخیص و درمان های دارویی می باشد. خدمات ارائه شده در بخش بستری 90درصد بر عهده بیمه و 10 درصد بر عهده بیمار و در بخش سرپایی 70درصد بر عهده بیمه و 30 درصد بر عهده بیمار است. همچنین پوشش سمعک نیز به صورت هر 10 سال یکبار، یک عدد برای افراد با افت شنوایی بالای 40 دسی بل بوده و سهم قابل پرداخت سازمان نیز حدود 9 میلیون ریال است.

حاجی محمودی سهم گروه سنی 65 سال و بالاتر از کل تعداد نسخ دارو و پاراکلینیک که از ابتدای اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیک تاکنون ارائه شده است را به تفکیک برشمرد و ادامه داد: 21درصد برای نسخ دارو، 16درصد برای نسخ آزمایش و 12درصد برای نسخ پرتوپزشکی می باشد. همچنین 24درصد از هزینه مربوط به نسخ دارو، 17درصد از هزینه مربوط به نسخ آزمایش و 15درصد از هزینه مربوط نسخ پرتوپزشکی که در سامانه نسخه نویسی الکترونیک ثبت شده مربوط به گروه سنی 65 سال و بالاتر بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 آذر 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 599

به "بیمه سلامت چقدر از هزینه های درمان سالمندان را می پردازد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیمه سلامت چقدر از هزینه های درمان سالمندان را می پردازد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید