بین تزریق واکسن آنفلوآنزا و واکسن کرونا چند روز فاصله ضروری است؟

به گزارش اسلیم فا، ایسنا/ به گفته پژوهشگران موسسه ملی تحقیقات سلامت؛ شواهدی وجود ندارد که نشان دهنده تداخل استفاده از واکسن کووید-19 و واکسن آنفلوانزا باشد. بنابراین؛ با توجه به شواهد محدود موجود، به منظور به حداقل رساندن سردرگمی در مورد هرگونه واکنش مرتبط، 14 روز فاصله و حداقل هفت روز فاصله بین تزریق واکسن کووید-19 و واکسن آنفلوانزا توصیه می گردد.

بین تزریق واکسن آنفلوآنزا و واکسن کرونا چند روز فاصله ضروری است؟

آنفلوآنزا یکی از بیماری های بسیار مهم است که سالیانه در کل جهان منجر به مرگ صدها نفر و بستری شدن هزاران نفر در بیمارستان ها می گردد. بنابر آنالیز های مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در ایالات متحده آمریکا، واکسیناسیون علیه آنفلوآنزا، شدت بیماری، مراجعات پزشکی، بستری شدن بیمارستانی و مرگ را کاهش می دهد.

مقالات معتبر تایید نموده اند که امکان ابتلای همزمان به دو بیماری آنفلوآنزا و کووید-19 وجود دارد و باید پیش از آغاز فصل سرما، تمهیدات لازم برای مقابله با همه گیری همزمان این دو بیماری فراهم گردد.

با توجه به موارد اسم شده، پژوهشگران موسسه ملی تحقیقات سلامت ایران با تهیه یک گزاره برگ پاسخ سریع و با آنالیز شواهد و مطالعات موجود، به این پرسش پاسخ دادند که فاصله زمانی بین تزریق واکسن کووید-19 و واکسن آنفلوآنزا چقدر باید باشد؟

مطالعات و شواهدی که به طور مستقیم فاصله زمانی مناسب بین تزریق واکسن کووید-19 و واکسن آنفلوآنزا را آنالیز نموده باشد، وجود ندارد. در عین حال هیچ شواهدی هم وجود ندارد که نشان دهنده تداخل استفاده از واکسن کووید-19 و واکسن آنفلوآنزا باشد.

اگرچه داده ای برای تزریق همزمان واکسن کووید-19 با سایر واکسن ها وجود ندارد؛ اما تجربه گسترده در زمینه واکسن های دیگر غیر از کووید-19 نشان داده است که ایمنی زایی و عوارض جانبی، چه در زمان تزریق به تنهایی و چه تزریق به طور همزمان، به طور کلی مشابه هستند؛ اما با توجه به عدم وجود داده ها بر روی تزریق هم زمان این دو واکسن و برای به حداقل رساندن سردرگمی در خصوص هرگونه واکنش مرتبط، حفظ فاصله دو هفته ای (14 روزه) بین تزریق واکسن کووید-19 و تزریق هر نوع واکسن دیگر (همانند واکسن آنفلوآنزا) به وسیله مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) و مرکز مشاوره ایمن سازی (IMAC) توصیه شده است. گروه مشاوره فنی استرالیا (ATAGI)، در خصوص ایمن سازی حداقل زمان ترجیحی بین دریافت واکسن کووید-19 و سایر واکسن ها مانند واکسن آنفلوآنزا را هفت روز در نظر گرفتند و کاهش این فاصله زمانی را در شرایط ذیل قابل قبول دانستند:

1. افزایش خطر ناشی از کووید-19 یا سایر واکسن های پیشگیری کننده از بیماری (برای مثال شیوع کووید-19، شیوع آنفلوآنزا، زخم ها مستعد به کزاز)

2. مباحث لجستیکی یا پشتیبانی مانند دشواری برنامه ریزی برای حفظ فاصله هفت روزه.

این بدان معنی است که در صورت لزوم، فرد ممکن است قادر به دریافت واکسن دیگری در بین دو دوز واکسن کووید-19 باشد. همانند سایر واکسن ها، اگر فرد دریافت کننده واکسن به شدت ناخوش احوال گردد، واکسیناسیون باید به تعویق بیفتد. اگر فرد برای مدت زمان کوتاهی عوارض ناخواسته همانند تب بعد از دریافت واکسن را تجربه کند، سایر واکسن ها تا زمان از بین رفتن این عوارض نباید تزریق شوند.

تزریق هم زمان یا نزدیک به هم دو یا چند واکسن، بعضی مواقع می تواند منجر به درجه بالاتری از عوارض جانبی خفیف تا مبه وسیله گردد و نسبت دادن عوارض جانبی بالقوه را به واکسیناسیون با چالش روبه رو می نماید. اگر تزریق دو واکسن کووید-19 و آنفلوآنزا به صورت هم زمان صورت گیرد، واکسیناسیون مجدد برای هیچ یک از واکسن ها مورد احتیاج نیست و تنها بیمار باید آگاه باشد که احتمال افزایش عوارض جانبی مشترک وجود خواهد داشت. بعضی نکات مهم در خصوص فاصله زمانی بین تزریق واکسن کووید-19 و واکسن آنفلوآنزا در ذیل مطرح شده است:

- اگر واکسن آنفلوآنزای حاوی ویروس زنده، تزریق شده است؛ چهار هفته منتظر بمانید و سپس واکسن کووید-19 را تزریق کنید. اما اگر عملی نباشد، تزریق آن را به تاخیر نیندازید؛

- اگر دوز اول واکسن کووید-19 را دریافت نموده اید، در اسرع وقت (بسته به نوع واکسن) دوز دوم را هم دریافت کنید و بعد از 14 روز واکسن آنفلوآنزا را دریافت کنید؛

- اگر در نوبت دریافت واکسن کووید-19 هستید، به محض در دسترس بودن واکسن آنفلوآنزا، آن را دریافت کنید و پس از 14 روز در صورت در دسترس بودن، واکسن کووید-19 را تزریق کنید.

این گزارش به سفارش معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تهیه شده و دستورالعمل تخصصی نیست. بنابراین در استفاده از مطالب، این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.

منبع: همگردی
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1855

به "بین تزریق واکسن آنفلوآنزا و واکسن کرونا چند روز فاصله ضروری است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بین تزریق واکسن آنفلوآنزا و واکسن کرونا چند روز فاصله ضروری است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید