آرام آرام به سرانجام پاندمی کرونا نزدیک می شویم

به گزارش اسلیم فا، تهران (پانا) - روز اول اکتبر 2021 سلاح جدیدی برای مبارزه با بیماری کووید در جهان معرفی گردید و شرکت دارویی مرک نتایج فاز سوم مطالعات درباره داروی مولنوپیراویر را منتشر کرد که سبب کاهش 50 درصدی مرگ ومیر و بستری شدن بیماران می گردد.

آرام آرام به سرانجام پاندمی کرونا نزدیک می شویم

به گزارش ایسنا، سید محمدرضا هاشمیان، فوق تخصص مراقبت های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و همکارانش که در دوران پاندمی کرونا همراه دیگران تجربیات پیروز زیادی در درمان بیماران کووید به دست آورده بودند.

هاشمیان با اشاره به اینکه داروی مولنوپیراویر در آستانه گرفتن تأییدیه از اروپا و آمریکا است، اظهار کرد: مطالعات خوبی در جهان در ارتباط با داروی مولنوپیراویر صورت گرفته است. مولنوپیراویر اولین داروی خوراکی برای درمان کرونا خواهد بود که مجوزهای لازم را دریافت می نماید. این دارو با جهش هایی که در ویروس ایجاد می نماید (جهش هایی که به نفع ما و به ضرر ویروس است) تکثیر ویروس را دچار اختلال می نماید.

وی با بیان اینکه داروی مولنوپیراویر فرم پیشرفته فاویپیراویر است، گفت: این دارو به وسیله محققان دانشگاه Emory آمریکا طراحی و ساخته شد و شرکت مرک این دارو را فراوری کرد و مطالعات آن را انجام داد. مطالعاتی که ثابت کردند مصرف این دارو اندازه بستری بیماران مبتلابه کرونا را 50 درصد کاهش می دهد.

پزشک فوق تخصص مراقبت های ویژه با اشاره به اینکه داروی مولنوپیراویر را می توان در همه مراحل درمان برای بیمار تجویز کرد، گفت: موضوع مهم این است که اگر بیمار دارو را زودتر بگیرد هم احتمال بستری کمتری در بیمارستان دارد و هم با کاهش لود ویروس، قدرت زنجیره انتقال ویروس را کم می نماید.

به گفته وی، هر سه فاز مطالعاتی مولنوپیراویر به اتمام رسیده و این دارو به زودی در اروپا و آمریکا مجوز خواهد گرفت.

استاد دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه مولنوپیراویر اولین داروی ضدویروس کرونا به صورت قرص است که می توان در منزل نگهداری کرد، گفت: این قرص به مدت 5 روز مصرف می گردد و با ورود در RNA ویروس سبب توقف در فعالیت ویروس می گردد. نتایج مطالعات درباره این دارو بسیار امیدوارنماینده بوده و به طور معناداری سبب کاهش ریسک بیماری و بستری شدن در بیمارستان و مرگ ومیر شده است، این دارو بعلاوه بر روی جهش های دلتا، گاما و نیو نیز مؤثر بوده است.

هاشمیان در ادامه با اشاره به اینکه کرونا فعلاً درمان قطعی ندارد، با اشاره به نتایج پیروز اولین داروی اختصاصی ضدویروسی کووید19 به نام مولنوپیراویر، یادآور شد: مولنوپیراویر داروی جدیدی برای ما نیست و ما دی ماه 99 در ایران به این دارو و اثربخشی آن در درمان بیماران رسیده بودیم، درحالی که اگر وزارت بهداشت وقت مانع نمی شد، ایران از پیشتازان درمان کرونا بود.

این استاد دانشگاه شهید بهشتی یادآور شد: قبل از آغاز پیک دلتا (در روز چهارم اردیبهشت ماه یعنی 5 ماه قبل) و قبل تر از آغاز پیک پنجم و مسائلی که در سیستان و بلوچستان وجود داشت پروپوزالی در ارتباط با آنالیز تأثیرات مولنوپیراویر تقدیم وزارت بهداشت وقت کردم و اجازه خواستم تا تأثیرات این دارو را آنالیز کنم، چراکه من و همکارانم می دانستیم این دارو پتانسیل داوطلب بودن برای درمان (نسبی) کووید را دارد.

وی شرح داد: در اینجا این سؤال جدی و مهم مطرح است که اگر در پیک پنجم کرونا دارویی را در اختیار داشتیم که در مطالعات ثابت شده 50 درصد از رنج بستری را کاهش می دهد و تأثیر زیادی در کاهش مرگ ومیر دارد چقدر از آمار مرگ ومیر بیماران در کشور کم می شد؟

وی به آغاز پیک پنجم کرونا در پنجم تیرماه اشاره و توضیح داد: تا آن تاریخ مطالعات من تمام می شد و جالب است بدانید که شرکت های ایرانی هم این دارو را فراوری کردند و ما می توانستیم بعد از اتمام مطالعات، این دارو را وارد چرخه درمان کنیم.

هاشمیان با بیان اینکه این اولین بار نیست که چنین اتفاقی در پروتکل درمان کرونا در کشور افتاده، توضیح داد: همین مسائل در ارتباط با داروی دگزامتازون نیز وجود داشت. با تجربه و علومی که در درمان سندرم زجر تنفسی بیماران آی سی یو داشتیم، در آغاز پاندمی کرونا برای بیمارانم دگزامتازون تجویز می کردیم و به همکارانم توصیه می کردیم این دارو را استفاده نمایند، اما وزارت بهداشت و مسئولان وقت بارها در جراید اظهار داشتند که این دارو کشنده است. اما در نهایت مقاله انگلیس در خصوص داروی دگزامتازون چاپ شد.

این استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی هم چنین به داروی باریسیتینیب اشاره و اظهار کرد: از سال قبل این دارو را برای بعضی از بیمارانم تجویز کردم، درحالی که باریسیتینیب به تازگی در جهان برای درمان بیماران استفاده می گردد.

هاشمیان با بیان اینکه از ابتدای طرح داروهای خوراکی برای درمان بیماران مبتلا به کرونا در ایران، داروی کلترا در کمیته علمی کرونا مطرح و ماه ها استفاده شد، شرح داد: این داروی ایدز هیچ فایده ای نداشت، اما داروی دیگر فاویپیراویر بود که به وسیله کشور ژاپن فراوری و اعلام شده بود می تواند تعداد ویروس ها را در ابتدای بیماری کم کند.

وی اظهار داشت: فاویپیراویر در ژاپن فراوری می گردد و دارویی که در ژاپن فراوری می گردد از FDA مجوز نخواهد گرفت، به همین خاطر شرکت مرک با انجام تغییرات ساختاری کوچکی آن را تبدیل به مولنوپیراویر کرد.

این پزشک فوق تخصص، از استرالیا به عنوان اولین کشوری نام برد که شاخص درمان را برای داروی خوراکی ضدویروسی مولنوپیراویر گرفت و اظهار کرد: مدارک و شواهد ثبت شده ای وجود دارد که اولین ترایال در جهان برای مولنوپیراویر به وسیله ما ثبت شد، آن هم در دی ماه سال گذشته و قبل از اینکه این دارو در استرالیا اجازه مصرف پیدا کند در دو بیمارستان مسیح دانشوری و لبافی نژاد برای آن پروپوزال نوشته شد، اما هیچ گاه وزارت بهداشت اجازه آغاز کار تحقیقاتی به ما نداد.

وی با ابراز تأسف از اینکه پروتکل دارویی در کشور همواره ازنظر زمانی عقب تر از جهانست و همواره باید منتظر تجربه کشورهای دیگر باشیم، گفت: این درحالی که است که ما تجربه داروی فاویپیراویر را داشتیم و می دانستیم مولنوپیراویر می تواند به درمان بیماران یاری زیادی کند، شرکت های داخلی هم آمادگی کامل را برای ساخت سریع و زیاد این دارو داشتند، هم چنین در تعداد محدود بیمارانی که این دارو را تجویز کردیم هیچ عوارضی گزارش نشد.

فوق تخصص مراقبت های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری درباره دلیل مخالفت وزارت بهداشت بر انجام تحقیقات در خصوص داروی مولنوپیراویر، گفت: وزارت بهداشت وقت اظهار داشت تا وقتی مطالعه دقیقی بر روی این دارو انجام نگردد و کد اخلاق نداشته باشد اجازه تحقیق نمی دهیم، و وقتی اجازه تحقیق ندادند، شرکت های داخلی هم نتوانستند دارو را فراوری نمایند و از جهان عقب ماندیم، درحالی که بیماران زیادی آسیب دیدند و در موج پنجم کرونا جان خود را از دست دادند.

هاشمیان گفت: ادعایی در خصوص خودم ندارم اما چه زمانی قرار است به پژوهشگران خودمان اعتماد کنیم؟ واکسن های کرونا را چه کسانی ساختند و یا داروهای رمدسیویر و فاویپیراویر و حتی مولنوپیراویر به وسیله چه کسانی فراوری شد؟ محققان این داروها همین دانشمندان ما هستند که زیر بار تحریم های ظالمانه نرفتند و دست ما را خالی نگذاشتند. همین پزشکان و اساتید دانشگاه که همواره در خط اول مبارزه با کرونا در کوشش هستند.

فوق تخصص مراقبت های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه به نظر می رسد با یاری دارویی که به زودی تائید خواهد شد و واکسن هایی که تزریق می شوند آرام آرام به انتها پاندمی کرونا نزدیک می شویم، گفت: تا زمانی که مرگ ومیرها به صفر نرسد هم مردم باید پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند و دانشمندان در پی دارویی برای درمان قطعی بیماران باشند.

وی با ابراز امیدواری از اینکه مسئولان کشور به پژوهشگران داخلی اعتماد نمایند، تأکید کرد: پژوهشگران کشورمان هم راستا با جهان به پژوهش می پردازند و در بسیاری از موارد حتی ثابت نموده اند از جهان هم جلوتر هستند.

هاشمیان اظهار داشت: تمام داروها و حتی مولنوپیراویر، داروهایی با اثرات نسبی هستند و قرار نیست جان تمام بیماران را نجات دهند. پس واکسن بزنیم و پروتکل های بهداشتی را همچنان رعایت کنیم تا درگیر این بیماری نشویم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 29 آبان 1400 بروزرسانی: 29 آبان 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1936

به "آرام آرام به سرانجام پاندمی کرونا نزدیک می شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرام آرام به سرانجام پاندمی کرونا نزدیک می شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید