بی توجهی عظیم فدراسیون بسکتبال به زنان، المپیک شوخی نبود

به گزارش اسلیم فا، فدراسیون و مسئولان آن عامل اصلی شکست های تیم ملی در مسابقات انتخابی المپیک هستند اما باید دید که آیا هفت شکست پیاپی باعث برنامه ریزی صحیح در بخش زنان خواهد شد یا همچنان باید شاهد اقدامات کوتاه مدت و بی تاثیر در این زمینه و در نهایت شکست های سنگین مقابل تیم های دیگر باشیم.

بی توجهی عظیم فدراسیون بسکتبال به زنان، المپیک شوخی نبود

فدراسیون بسکتبال با بی توجهی به زنان باعث اعزام تیمی ناآماده به مسابقات انتخابی المپیک شد که جز شکست چیزی را به همراه نداشت.

به گزارش ایسنا، تیم ملی بسکتبال سه نفره زنان ایران خرداد ماه در دو مسابقه انتخابی المپیک به میزبانی اتریش و سپس مجارستان شرکت کرد و با 7 شکست پیاپی از دور رقابت ها حذف شد تا بیش از پیش به این نتیجه برسیم که در شرایط کنونی، رسیدن به المپیک رویایی دور از دسترس است و هیچ گاه با نوع مدیریت و برنامه ریزی موجود فدراسیون ایران محقق نمی گردد.

ملی پوشان ایران در مسابقات انتخابی اتریش چهار ملاقات مقابل تیم های ژاپن، تایلند، اوکراین و استرالیا انجام دادند که حاصل کار آنها به ترتیب شکست 12 بر 4، 21 بر 20، 17 بر 7 و 22 بر 2 بود. در مجارستان هم به مصاف چین تایپه، ایتالیا و هلند رفتند که به ترتیب با نتایج 16 بر 10، 21 بر 5 و 20 بر 10 شکست خوردند؛ نتایجی ضعیف که از ابتدا هم قابل پیش بینی بود و می شد حدس زد در میدانی که تیم ها با قدرت برای کسب سهمیه حضور پیدا می نمایند، ایران نمی تواند کاری از پیش ببرد.

عملکرد ضعیف تیم ایران نقدی را به ملی پوشان و کادر فنی وارد نمی کند چرا که آنها در حد تمرینات خود ظاهر شدند و شرایط مناسبی برایشان فراهم نشده بود که انتظار نتیجه خوب هم از آنها برود. آنها با اردویی کمتر از دوماه راهی مسابقات شدند و در تمام این مدت هم تنها در داخل کشور و با یکدیگر تمرین می کردند که کمکی به افزایش سطح آنها نمی کرد. همین موضوع باعث شد تا در هماهنگی، دفاع، حمله و در نهایت امتیازگیری ضعف داشته باشند.

نیکا بیک لیک لی، سرمربی تیم ملی ایران پس از سرانجام مسابقات اتریش به ایسنا گفت: بازیکنان ما در ایران همواره جلوی هم بازی می نمایند، پرتاب هایشان روی دست های هم خیلی خوب است و راحت گل می زنند. فشار دفاع هم به اندازه کافی زیاد است اما فشار تعریف شده دفاع و بازیکنان لیگ در سطح ایران است. ما در هیچ رویدادی شرکت نمی کنیم که بازیکنان در سطح متفاوتی تمرین نمایند. فشار دفاعی مسابقات جهانی و مسابقات کسب سهمیه المپیک با ایران تفاوت دارد و ما هیچ وقت نمی توانیم این فشار را در تمرینات و مسابقات داخلی ایجاد کنیم چون نفری نداریم که بتواند مثل استرالیا بازیکنان ما را تحت فشار قرار بدهد.

برنامه مسابقات ایران در انتخابی المپیک از ماه ها قبل معین بود و فرصت برنامه ریزی دقیق برای آماده سازی تیم وجود داشت اما فدراسیون بسکتبال چه کرد؟ به بهانه حضور بازیکنان در لیگ، اردوهای ملی را به تعویق انداخت تا فرصت از دست برود و پس از آن نیز صرفا به اردوی داخلی اکتفا کرد، شاد از اینکه تیم را آماده مسابقات نموده است! کوتاهی مسئولان نه فقط به نام این فدراسیون بلکه به پای ایران نوشته شد؛ باخت 21 بر 2 چیزی جز چهره ای ضعیف از تیم ملی ایران را نمایش داد؟ هفت شکست پیاپی چه تصویری از ایران را در عرصه ورزش بین المللی به نمایش گذاشت؟

بارها شنیده شده که زنان ایران به تازگی مجوز حضور در مسابقات بین المللی را کسب نموده اند و نباید از آنها انتظار زیادی داشت اما این توجیه مناسبی برای بی توجهی و کوتاهی در آماده سازی پیش از مسابقات رسمی نیست. از زمانی که ایران مجوز رقابت های برون مرزی را بدست آورده بحث جداسازی بسکتبال سه نفره از پنج نفره، جداسازی بازیکنان این دو و احتیاج تیم به ملاقاتهای تدارکاتی پیش از اعزام به مسابقات مطرح است اما کدام یک از این موارد عملی شده؟ این بی توجهی حاکی از نگاه فدراسیون و مسئولان آن به بخش زنان به عنوان اولویت دوم است، در غیر این صورت گام های جدی تری در راستای تقویت تیم های ملی برداشته می شد.

فدراسیون و مسئولان آن عامل اصلی شکست های تیم ملی در مسابقات انتخابی المپیک هستند اما باید دید که آیا هفت شکست پیاپی باعث برنامه ریزی صحیح در بخش زنان خواهد شد یا همچنان باید شاهد اقدامات کوتاه مدت و بی تاثیر در این زمینه و در نهایت شکست های سنگین مقابل تیم های دیگر باشیم.

منبع: عصر ایران
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1753

به "بی توجهی عظیم فدراسیون بسکتبال به زنان، المپیک شوخی نبود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی توجهی عظیم فدراسیون بسکتبال به زنان، المپیک شوخی نبود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید