تمام آنچه که از جهش ویروس کرونا در هند باید بدانید

به گزارش اسلیم فا، خبرنگاران : کرونای هندی نظام سلامت هند را از هم فروپاشیده است و شاهد تصاویر هولناک سوزاندن دسته جمعی اجساد کرونایی در این کشور هستیم.

تمام آنچه که از جهش ویروس کرونا در هند باید بدانید

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، اخیرا هند با افزایش تعداد موارد ابتلا (200هزار مورد روزانه) در حد یک موج گسترده روبرو بود که آن را با 15/3 میلیون ابتلا از ابتدای پاندمی تابحال، در رتبه دوم دنیا قرار داد. به تازگی واریانت جدیدی به نام B.1.617 شناسایی شده است که احتمال می دهند عامل این موج بوده باشد.

کشور هند نسخه جهش یافته ویروس کرونا به نام B.1.617 را برای اولین بار در ماه اکتبر سال گذشته گزارش کرد. گونه B.1.617 جهش های مختلفی داشته است که دو مورد قابل توجه آن E484Q و L452R نام دارند. به همین دلیل این گونه با عنوان گونه ای با جهش مضاعف شناخته شده است. سازمان دنیای بهداشت (WHO) نیز اعلام نموده است که این ویروس کرونا به دلیل جهش مضاعف آن به مراتب از دیگر گونه ها مسری تر است.

دیروز ویدیوهایی خوفناکی از سوزاندن دسته جمعی اجساد کرونایی در کشور هند منتشر شد، همچنین تصاویر هولناکی در رسانه های دنیا از شرایط اسفبار بیمارستان ها در هند در فضای مجازی ترس و وحشت بسیاری ایجاد کرد، زیرا کرونای هندی سراسر این کشور را در نوردیده است و جایی برای بستری بیماران نیست، از طرفی این کشور با بحران اکسیژن روبرو شده است و دیروز تانکرهای اکسیژن از سنگاپور به هند ارسال اکسیژن شد.

جولان کرونای هندی در 21 کشور دنیا

این واریانت تابحال در 21 کشور دیده شده و وزارت بهداشت بریتانیا نیز خبر از شناسایی 103 مورد از این واریانت در انگلستان داده است. مطالعه بر روی این واریانت توسط انگلیسی ها و سایر دانشگاه های دنیا ادامه دارد و در صورت مشکل دار بودن، آن را بعنوان variant of concern اعلام خواهند کرد البته از دیروز 23 آوریل ورود مسافران هند به بریتانیا ممنوع شد و هند در لیست کشورهای قرمز نهاده شد.

حسن رودگری، متخصص ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: جهش دومی در ژنوم مربوط به پروتئین S این واریانت وجود دارد که ممکن است توانایی فرار از ایمنی چه نوع طبیعی و چه ناشی از واکسن بدهد ، لذا تکمیل بی وقفه واکسیناسیون ملی و حتی آمادگی برای دوز سوم را باید در نظر داشت. جالب آنجاست که تعدادی از موارد واریانت هندی در انگلستان ارتباطی با سفر و یا مهاجرین ندارد و برای محققین کشف علت آن بسیار مهم شده است.

آنچه از جهش ویروس کرونا در هند باید بدانید

مدیر پژوهش سازمان نظام پزشکی کشور ادامه داد: تحقیقات ادامه دارد ولی گمان می رود که واریانت هندی SARS-CoV-2 حاوی 11 جهش است که همزمانی دو جهش ژنتیکی از بین آنها مخصوص این واریانت بوده و پروتیین S را تغییر می دهد که ممکن است ماهرانه سیستم ایمنی بدن را دور بزند. در این صورت واکسن اثر کمتری بر آن خواهد داشت، هرچند تحقیقات بیشتری برای اثبات موضوع ضروری است.

متخصص ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: یکی از دو جهش به نام L452R پیشتر در سوش کالیفرنیایی دیده شده و عامل افزایش سرعت انتقال بیماری تا 20 درصد است و جهش دوم به نام E484Q مشابه جهش E484K در سوش آفریقای جنوبی و برزیل است. دکتر جرمی کَمیل که ویرولوژیست دانشگاه لوییزیانای آمریکاست، می گوید آن جهشی که مشابه سوش آفریقای جنوبی و برزیل است نقش مهمتری در رفتار ضد ایمنی ویروس دارد. البته او معتقد هست تا این لحظه و با اطلاعات فعلی، واریانت انگلیسی سریع الانتقال تر و نگران نماینده تر از هر واریانتی است، هرچند اطلاعات و گزارشات از نوع هندی هنوز کم است.

علائم کرونای هندی چیست؟

مدیر پژوهش سازمان نظام پزشکی کشور ادامه داد: اصلی ترین علائم کرونای هندی همانند اجداد چینی ویروس بوده و شامل تب، سرفه ممتد و از دست دادن بویایی-چشایی است و معمولا یکی از این علائم در مبتلایان وجود دارد البته علائم دیگر همانند گلودرد، سردرد، راش پوستی، اسهال، قرمزی چشم و دردهای شکمی شامل ناراحتی،درد، سوزش معده، تهوع و استفراغ نیز ممکن است بروز کند.

رودگری بیان نمود: بعضی گزارش ها حاکی از انتقال سهل و سریع تر کرونای هندی به بچه ها و افراد جوان است که تعدادی از آنان با علائم جدی بستری می شوند. متاسفانه نمونه برداری ضعیف و محدود در هند باعث شده است تا نتوانند سرعت گسترش این واریانت را محاسبه نمایند. البته دکتر جفری بَرِت از کمبریج می گوید این واریانت از انتهای 2020 در هند بوده و چون ماه ها طول کشیده است تا به نقطه شیوع فعلی برسد احتمالا قدرت سرایت کمتری از نوع انگلیسی B.1.1.7 دارد.

متخصص ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: محققانی همانند پروفسور راوی گوپتا از دانشگاه کمبریج اعتقاد دارند واکسن ها بتوانند از شکل شدید بیماری ناشی از نوع هندی پیشگیری نمایند. دکتر جفری کَمیل از دانشگاه لوئیزیانا نیز می گوید با توجه به اثر واکسن ها بر کاهش مرگ و میر و در شرایط فعلی دنیای مردم نباید مرتکب این اشتباه شوند که برای دریافت واکسن تعلل نمایند و در هرکجای دنیا هر واکسنی که پیشنهاد شد را بزنند و منتظر واکسن ایده آل نباشند.

شرایط کرونای هندی تا 2 هفته دیگر بدتر می گردد

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در گفت وگو با خبرنگاران بیان نمود: ویروسی که یک سال از عمر آن می گذرد ممکن است در هر کشوری جهش پیدا کند و جهش های آن روزانه در حال تغییر بوده و روی شاخک های ویروس است که چسبندگی سرایت و کشندگی بیماری را بالا می برد و خطر جهش در ایران در فصل بهار وجود دارد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: آنچه که به نظر می رسد ویروس کرونای هندی ترکیبی از جهش برزیلی و انگلیسی است و باید دو هفته دیگر شرایط هند را دید، اکنون نظام سلامت هند از هم فروپاشیده است چراکه دیگر حتی تخت بیمارستانی هم ندارند کشورهای دیگر برای یاری به هند اعلام آمادگی نموده اند و کشوری مانند چین می تواند به هند یاری های زیادی کند.

اگر کرونای هندی روی موج چهارم سوار گردد، انتها هندوستان را خواهیم داشت

رئیسی گفت: ما باید بسیار مراقبت کنیم و وقت بخریم تا ورود کرونای هندی به ایران به تأخیر بیفتد و این نکته را که فکر کنیم ویروس هندی وارد کشور نمی گردد باید از ذهنمان بیرون کنیم، بر اساس رفتار شناسی ویروس سه ماه طول می کشد تا ویروسی وارد یک کشور و همه گیر گردد، اکنون سوش غالب در ایران کرونای انگلیسی است و دنبال تزریق واکسن هستیم تا از پیک کنونی عبور کنیم اگر کرونای هندی روی این پیک سوار گردد ما هم انتهای مانند هندوستان خواهیم داشت.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: بهترین واکسن، اولین واکسنی است که به دست ما می رسد چرا که فرصت کم است، هر جهشی روی ویروس اتفاق افتد واکسن سازها می توانند واکسن را تغییر دهند، هنوز نمی دانیم که واکسن های کنونی روی کرونای هندی چقدر موثر هستند.

توقف پروازهای هند و پاکستان برای تاخیر در ورود کرونای هندی

رئیسی گفت: پروازهای به و از هند و پاکستان را متوقف نموده ایم البته اتباع هندی می توانند به کشور خود بازگردند و اتباع ایرانی و تیم پرسپولیس هم می توانند با تست منفی در هند و ایران وبرنامه ریزی وزارت امور خارجه با چند پرواز محدود به ایران بازگردند البته این افراد پس از بازگشت به ایران 14 روز قرنطینه می شوند تا مانع از ورود کرونای هندی به ایران در موج چهارم شویم. رصد و پایش مرزهای شرقی کشور بسیار حائز اهمیت و دشوارتر از مراقبت در مرزهای غربی است، ما پروازهای توریستی به ترکیه را قطع کردیم و بسیاری از پروازهایی که اکنون انجام می گردد برای اهداف تجاری است و مسافران در ایران و ترکیه تست کرونا می دهند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره رصد و پایش کرونای برزیلی و آفریقای جنوبی در ایران گفت: ما در حال نمونه گیری هستیم تا جهش های مختلف مانند برزیلی و آفریقای جنوبی را به محض ورود به کشور شناسایی کنیم و هنوز جهش جدیدی شناسایی نشده و اکنون نوع ویروس غالب در ایران انگلیسی است.

علی رغم جو شدید و ترس و تنش انفجاری ناشی از اخبار در خصوص ظهور واریانت هندی، هنوز برای اظهار نظر در خصوص شدت خطر نیازمند اطلاعات بیشتری هستیم و بعید نیست که کرونای هندی بدتر از سوش انگلیسی نباشد اما با این حال باید مراقبت کنیم تا ورود کرونای هندی به ایران را به تاخیر بیندازیم چرا که کرونای هندی در کشور همسایه ما پاکستان رخنه نموده است و تردد از مرزهای زمینی پاکستان به ایران صورت می گیرد و ویروس های تنفسی مانند کرونا بدون پاسپورت از مرزها عبور و کشورها را گرفتار می نمایند.

همچنین با وجود موج اخیر در کشور باید تحقیقات در راستای شناسایی دقیق عامل ویروس های جهش یافته به وسیله توالی یابی NGS صورت گیرد و حتی بروز سوش های محلی آنالیز گردد، زیرا هر موج جدید احتمال وجود یک واریانت وارداتی یا محلی را در ذهن برمی انگیزد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: slimfa.ir شناسه مطلب: 1691

به "تمام آنچه که از جهش ویروس کرونا در هند باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمام آنچه که از جهش ویروس کرونا در هند باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید